بخش خصوصی سربلند در میدان تولید و اقتصاد

اقتصاد ایران: وزیر سابق امور خارجه گفت: بخش خصوصی در شرایط سخت ۴۰ سال اخیر توانسته است سربلند میدان تولید و اقتصاد باشد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  محمد جواد ظریف نشست اعضای مجمع کارآفرینان ایران افزود: تحریم‌های تحمیلی ایران، کمرشکن است، از این رو در شرایطی که تقریبا بیشتر مسیر‌ها به روی ما بسته شده حاکمیت باید احساس کند که وام‌دار مردم و بخش خصوصی است.

 
ظریف با بیان اینکه سفر‌های زیادی به کشور‌هایی که تحریم شده اند داشته ام، گفت: اگر به دو کشور کوبا و ونزوئلا سفر کرده باشید ارزش، جایگاه و توان بخش خصوصی ایران را متوجه خواهید شد؛ با وجود همه زنجیر‌هایی که به دست و پای شما کارآفرینان بسته شده است با تلاش شما کارآفرینان و تولیدکنندگان چرخ تولید می‌چرخد.
 
باید قدردان بخش خصوصی باشیم
ظریف با بیان اینکه باید قدردان بخش خصوصی باشیم، گفت: ما باید به طور ویژه قدر مردم را بدانیم که با وجود همه مشکلات اقتصادی پای کار آمدند.
وزیر سابق امور خارجه افزود: قطعا بیشتر شما کارآفرینان اگر سرمایه‌های خود را به خارج از کشور منتقل کنید وضعیت بهتری خواهید داشت، اما با وجود همه مشکلات و موانع در کشور مانده اید و برای ایران خدمت می‌کنید از این جهت به سهم خودم از شما قدردانی می‌کنم.
ظریف با اشاره به هزینه گزاف نقل و انتقالات تجاری ایران افزود: متاسفانه نقل و انتقال تجاری ایران ۳۳ درصد است. سال گذشته حجم تجارت ایران شامل محصولات نفتی و غیرنفتی حدود ۱۵۳ میلیارد دلار بود که با این حساب در سال گذشته ۵۰ میلیارد دلار هزینه تحمیلی داشته ایم.
ظریف با اشاره به آسیب‌های تحریم بر اقتصاد کشور ادامه داد: دولت جدید برای رفع تحریم و FATF نیازمند حمایت داخلی است؛ نمی‌توان بدون حمایت داخلی این اقدامات صورت گیرد.
وزیر سابق امور خارجه در ادامه با اشاره به تشکیل کمیته‌ای با هدف انتخاب وزرای کابینه دولت چهاردهم گفت: دولت منتخب به زودی نامه‌ای را در قالب فراخوان برای دریافت پیشنهاد‌های معرفی تیم اقتصادی دولت به شما کارآفرینان ارسال خواهد کرد تا در کمیته انتخاب وزرا مشارکت داشته باشید.
وی افزود: براساس تصمیماتی که گرفته شده با هدف جوان سازی دولت، قرار است ۶۰ درصد از وزرا برای نخستین بار وزیر شوند و شرایط سنی آنان نیز زیر ۵۰ سال باشند.
ظریف گفت: بنا داریم دولت جوانی تشکیل شود و واقعا قرار نیست افرادی مانند من که بار‌ها مسئولیت داشته ایم دوباره در این دولت مسئولیت بگیریم، در دوره تبلیغات ریاست جمهوری بار‌ها تاکید کرده ام که در دولت مسئولیتی نمی‌خواهم و برای پست و مقام نیامده ام.
وی با اشاره به تلاش‌ها برای معرفی کابینه‌ای توانمند گفت: تحت هر شرایطی با سهم خواهی مخالفم و معتقدم روند انتخاب کابینه باید شفاف باشد به همین دلیل در نظر داریم بخشی خصوصی را در انتخاب تیم اقتصادی دولت دخیل کنیم. باید این مسیر را با هم طی کنیم و تا جایی که می‌توانیم به دولت در کاهش مشکلات اقتصادی و رفع موانع کمک کنیم.
رئیس هیئت مدیره مجمع کارآفرینان ایران در این نشست با بیان اینکه کارآفرینان می‌توانند برای هر شرایطی خود را آماده کنند، گفت: مجموعه ما به عنوان بخش خصوصی به یک بلوغی رسیدیم و آمادگی داریم که به دولت کمک کنیم.
دیانی ادامه داد: ما باید بپذیریم که بدون” حل تحریم‌ها “ و ” حل چالش‌های اقتصاد دولتی “ مشکل حل نمی‌شود؛ در حقیقت حتی اگر تحریم‌ها حل شود با اقتصاد دولتی، هیچ راه برون رفتی وجود ندارد. دولت باید تصمیم بگیرد نقش خود را در اقتصاد کمرنگ و به جای آن این وظیفه و نقش را به بخش خصوصی واگذار کند.
وی با بیان اینکه دولت باید به بزرگ‌شدن بخش خصوصی کمک کند گفت: امروزه در دنیا مجموعه‌های اقتصادی بزرگ در سیاست‌ها موثرند، لذا مجموعه بخش خصوصی می‌تواند با ایجاد گفتمان به دولت کمک کند.
 
دولت باید قوی‌ترین افراد را در تیم اقتصادی منصوب کند
حمید کشاورز، کار آفرین حوزه قطعات خودرو گفت: دولت باید قوی‌ترین افراد را در تیم اقتصادی به ویژه در سازمان برنامه و بودجه منصوب کند.
وی با بیان اینکه مقرراتی که ما در ایران با آن مواجه هستیم دست و پاگیر است گفت: با این شرایط نباید انتظار توسعه داشته باشیم.
همچنین رضا رضایی دیگر کارآفرین حوزه قطعات خودرو گفت: امروز مجموعه ما بیش از ۱۶ هزار نفر نیرو دارد و با این شرایط تاکنون هیچ کمکی از دولت دریافت نکرده است.
 
توسعه کلان کشور منوط به تولید است
وی با بیان اینکه توسعه کلان کشور منوط به تولید است، گفت: امروز انقلاب فناوری مسیر توسعه را تغییر داده و شرکت‌هایی که به‌روز نیستند، محکوم به شکست هستند؛ ما امیدواریم مسئله تصدی گری دولت و دخالت آن در اقتصاد در دولت چهاردهم حل شود.
عضو مجمع کارآفرینان ایران افزود: بحران‌های نقدینگی، قیمت گذاری دستوری، ناتراری بانک‌ها و بازار سرمایه باید حل شود، زیرا غیر از این هیچ برون رفتی برای خروج از شرایط کنونی نداریم؛ کشور برنامه توسعه صنعتی ندارد و هر دولتی سرکار می‌آید بنا به سلیقه خود صنعت را اداره می‌کند در صورتیکه این خطاست و ادامه مسیر همین شرایط امروز خواهد بود.
غلامرضا منزوی زاده، کارآفرین حوزه نساجی در ادامه این نشست گفت: بر کسی پوشیده نیست که وضعیت اقتصادی کشور خراب است، با این شرایط اگر دولت و وزرا به سیاست بازی بپردازند مشکلات پابرجا می‌ماند.
وی افزود: من در این نشست فقط یک سوال دارم، بانک مرکزی چرا جلوی صادرات فولاد کشور که ارزآوری قابل توجهی دارد، گرفته است؟ دولت منتخب به این دست تصمیمات سلیقه‌ای حتما توجه ویژه‌ای کند.
 
کارگران توانایی اداره زندگی با این وضعیت را ندارند
محمدرضا گنجی، دیگر کارآفرین حاضر در این نشست با بیان اینکه همه نامزد‌های ریاست جمهوری مهمترین وعده انتخاباتی‌شان بهبود وضعیت مردم بود، گفت: کارگران توانایی اداره زندگی با این وضع را ندارند.
وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی با امید زندگی کردیم، ما کارآفرینان در کشور ماندیم تا شرایط کشور را در بخش تولید، اشتغال، سرمایه گذاری، خلق ثروت و صادرات به تعالی برسانیم. وقت این رسیده است که امروز به امید تازه‌ای دست یابیم.
رضا یعقوب زاده دیگر کارآفرین دعوت شده به این نشست گفت: دولت باید دو اصل را در سرلوحه خود بگذارد. اقتصاد ایران چرا در ۴۲ سال گذشته از چنگ دولت در نیامده است؟ اکنون ۸۰ درصد اقتصاد کشور در اختیار دولتی‌ها و خصولتی هاست؛ بنابراین باید دولت در این خصوص تغییر رویه دهد. ما تنها کشور در حال توسعه نیستیم و باید مانند سایر کشور‌ها به برخی خط قرمز‌ها پایبند باشیم. نباید تصمیماتی را اتخاذ کنیم که در هیچ کجای دنیا تجربه نشده است.
 
راهی غیر از کوتاهی دست دولت از تصدی گری وجود ندارد
احمد خوروش کارآفرین گروه فولادی با بیان اینکه راهی غیر از کوتاهی دست دولت از تصدی گری در اقتصاد وجود ندارد، گفت: مادامی که اقتصاد ما مردمی نباشد نمی‌توانیم موفق باشیم. درست است که کاسبان تحریم‌ها نمی‌توانند کار کنند، اما ما کارآفرینان با وجود تحریم‌ها فرصت‌های مناسبی را ایجاد، محصول صادر و خلق ثروت کردیم. 
همچنین مهدی کرباسی زاده کارآفرین حوزه صنایع غذایی حاضر در این نشست گفت: سوال اساسی اینجاست که آیا ما در دولت جدید می‌خواهیم کشور را ۴ سال به عقب برانیم یا می‌خواهیم از بحران عبور دهیم؟ ما با روش ها، فنون و تفکرات غلط نمیتوانیم از بحران خارج شویم؛ این تغییر نیازمند جراحی عالمانه است.
 
فساد در کشور نظامند شده است
وی خطاب به  ظریف گفت: برخی از کسانی که اطراف شما را گرفته اند بعضا به دنبال سهم خواهی هستند، به این افراد نمی‌توان در مسیر عبور از این شرایط تکیه کرد و ما راهی غیر از تجدید نظر در بخش اقتصادی نداریم.
حسین مهری نماینده حوزه صنایع غذایی گفت: امروز ۱۱ ابر بحران داریم که هرکدام از این بحران‌ها یک کشور را زمین میزند مانند ناترازی انرژی، ناترازی بانک ها، افزایش مهاجرت، اقتصاد دستوری که باید هرکدام از این بحران‌ها تبدیل به طرح و برای حل آن یک مسئول تعیین و شرح وظایف آن با زمان بندی دقیق مشخص شود، در این صورت می‌توان به خروج از این شرایط امیدوار بود در غیر این صورت تجارب دولت‌های گذشته را در این دولت نیز مشاهده خواهیم کرد.
وی افزود: باید بخش خصوصی مستقل و قدرتمند در کشور به رسمیت شناخته شود. کشور‌های همسایه ما مشغول اجرای طرح‌های بزرگ هستند، اما ما درگیر تامین مرغ و تخم مرغ شده ایم؛ اگر تصمیم سخت نگیریم مشکلات حل نمی‌شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ