یک مقام مسئول:

صنعت داروسازی کشور معتاد ارز دولتی شد

اقتصاد ایران: رییس اداره مواد اولیه دارویی سازمان غذا و دارو، ارز دولتی را بلای جان صنعت داروسازی کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،  حسین شمالی، در اختتامیه ششمین نمایشگاه بین المللی مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی که در شهرآفتاب برگزار شد، گفت: صنعت ماده اولیه در سه سال گذشته رشد خوبی داشته و از ۲۵ درصد سهم ریالی بازار مواد اولیه به ۳۶ درصد رسیده است.

وی افزود: یکی از اقدامات سازمان غذا و دارو در این دوره، واگذاری برخی امور بود و باعث شد معطلی در انجام کارها کاهش یابد.

شمالی با عنوان این مطلب که تلاش می‌کنیم شرکت‌ها در روند اخذ مجوزها دچار مشکل نشوند، گفت: ارز دولتی سال‌ها صنعت داروسازی کشور را معتاد خودش کرده بود و حذف این نوع ارز، مجال برای رشد شرکت‌های دانش بنیان شده است.

وی با اشاره به این موضوع که ۱۷۰ مولکول را تولید می‌کنیم و فهرست محدودیت واردات مواد اولیه را بعد از ۵ سال، بازیابی کردیم، افزود: مهم‌ترین بستر برای توسعه، اطلاع از داده‌ها است و سازمان غذا و دارو برای اولین بار چنین کاری را صورت داد.

شمالی تاکید کرد: سخت‌گیری‌ها را بر روی ثبت منابع خارجی را تشدید کرده ایم و اجازه نمی‌دهیم مواد دارویی بی کیفیت، بازار داخلی را تهدید کند.

می‌خواهیم متناسب با صحبت‌های رئیس جمهور منتخب کار کنیم

فرامرز اختراعی رئیس هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی دارویی، در اختتامیه فارمکس، گفت: زحمات تولیدکنندگان مواد دارویی قابل تقدیر است. زیرا، امروز به سطحی از توانمندی رسیده ایم که شاهد ساخت ماشین آلات تولید مواد دارویی و بسته‌بندی دارویی در کشور هستیم. به طوری که خیلی از کشورها متقاضی انتقال دانش فنی ساخت این ماشین آلات و تجهیزات هستند.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، افزود: آرزو داریم کشوری بسیار مدرن و پیشرفته داشته باشیم و برای ما دولت‌هایی که بر مسند کار قرار می‌گیرند، فرقی ندارد. آنچه به عنوان آرمان اصلی انقلاب تلقی می‌شود، تولید ملی است.

اختراعی تاکید کرد: ما ۷۰ درصد نیاز مواد اولیه دارویی را با کمتر از ۸۰ میلیون دلار ارز تولید می‌کنیم، در حالی که برای ۳۰ درصد واردات مواد دارویی؛ چند برابر ارز تخصیص داده می‌شود.

وی با عنوان این مطلب که در دولت سیزدهم کمتر بابت واردات مواد دارویی حمایت شدیم‌، گفت: انتظارات ما خیلی بیشتر از همراهی است که صورت می‌گیرد. ما دنبال این هستیم که ثابت کنیم، قادر به تولید هستیم، زیرا کیفیت تولیدات ما اثبات شده است.

اختراعی ادامه داد: ما مصوبه هیأت دولت را برای ممنوعیت واردات کالای مشابه تولید داخل داریم، اما برای دارو این موضوع رعایت نمی‌شود.

وی افزود: ما می‌خواهیم متناسب با محدودیت منابع کار کنیم، همان طور که رئیس جمهور منتخب در صحبت‌های خود به این موضوع تاکید دارند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ