فعالیت مؤسسات حوزه طب سنتی ضابطه‌مند میشود

اقتصاد ایران: معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی گفت: با اجرای آیین نامه تاسیس مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی و حرفه‌ای طب سنتی، عقب‌ماندگی‌ها در این حوزه جبران می شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، جواد مشایخ، معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی نیز طی سخنانی در این نشست با اشاره به اهمیت آیین‌نامه تاسیس مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی و حرفه‌ای طب سنتی ایرانی در پیاده‌سازی راهبردهای حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، گفت: از منظر سیاستگذاری دو نوع و جنس سیاست عام و خاص داریم. سیاستگذاری‌های عمومی ناظر به ریل‌گذاری‌های کلی هستند و مشی کلی را تعیین می‌کنند، اما دنیا به این سمت و سو گام گذاشته است که بر مبنای مزیت‌های بومی و فرصت‌هایی که در اختیار دارد، به سیاستگذاری‌های خاص نیز دست می‌زند که این کار با شکل‌گیری ستادهای توسعه فناوری در معاونت علمی شکل اجرایی گرفت. آیین‌نامه تاسیس مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی و حرفه‌ای طب سنتی ایرانی گامی از جنس سیاست‌های خاص است که در راستای آخرین خواسته‌های آیت‌الله شهید رئیسی بود و تاکیدات ایشان به حوزه طب و درمان را مورد توجه قرار می‌دهد.

معاون توسعه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری بیان کرد: در سیاستگذاری دو موضوع اهداف و ابزار سیاستی را نیاز داریم که در سند گیاهان دارویی و طب سنتی هستند و مصوبه اخیر توسط شهید جمهور یک ابزار جدید سیاستی است. ابزار سند گیاهان دارویی نیز قرار است در کنار تمامی قوانین و مجوزها یک تسهیل و ریل گذاری جدید را برای شرکت‌های این حوزه ایجاد کند مانند آن چه در تولید بار اول و ترک تشریفات مناقصات اتفاق افتاد. ما در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی علیرغم وجود ظرفیت‌ها دچار عقب‌ماندگی‌هایی هستیم و این آیین نامه ابزاری برای تسهیل جبران این عقب‌ماندگی‌ها است. برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان نیز مشابه همین روند اجرا شد و تعارضات با سایر دستگاه‌ها نیز قابل حل است.

روح الله دهقانی فیروزآبادی طی سخنانی با اشاره به اهمیت توسعه فناوری گیاهان دارویی و عرصه طب سنتی در کشور، گفت: سند مصوب شورای عالی انقلاب فرهنکی در حوزه طب سنتی آن‌چنان که باید توفیق چندانی کسب نکرده است.

وی افزود: این حوزه حائز فرصت‌های متعدد از حیث تاریخی، فرهنگی و اقتصادی است و مقام معظم رهبری مؤکدا بر اهمیت این حوزه تاکید داشته‌اند که امید داریم در معاونت علمی توجهی جدی به این حوزه شود و با این کارها، این حوزه دانشی فرهنگی و اقتصادی مورد توجهی دوباره قرار بگیرد.

در این نشست، آیین نامه تاسیس مؤسسات آموزشی، تحقیقاتی و حرفه‌ای طب سنتی ایرانی بررسی و تصویب شد. با ابلاغ این آیین نامه در آینده نزدیک، زمینه فعالیت ضابطه مند مؤسسات فعال در حوزه طب سنتی فراهم خواهد شد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ