پرونده فروش اولین خودروهای وارداتی بسته می‌شود

اقتصاد ایران: عصر خودرو- هفته جاری سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی برای آخرین بار، جهت انتخاب خودروی ثبت‌نام‌کنندگان اسفند ۱۴۰۱ باز خواهد شد. بدین ترتیب با انتخاب خودرو توسط آخرین دارندگان اولویت اسفند ۱۴۰۱، پرونده اولین عرضه وارداتی‌ها بسته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، همراه با فرمان هشت‌ماده‌ای رئیس‌جمهور فقید و همچنین اتمام مهلت در‌نظر‌گرفته‌‌شده برای توقف واردات خودرو از سوی شورای هماهنگی سران قوا، اسفندماه سال 1401 اولین ثبت نام از متقاضیان خودروهای وارداتی انجام شد.

در شروع ثبت‌نام بیش از  100هزار نفر با بلوکه کردن 500میلیون تومان در بانک‌ها در سامانه یکپارچه مشخصات خود را به ثبت رساندند، حال آنکه وزارت صمت شرایط 33هزار متقاضی را برای خرید خودروی خارجی احراز کرد.

بر این اساس رضا فاطمی‌امین وعده ورود 200هزار خودروی وارداتی را تا پایان سال 1402 داد، حال آنکه با ترخیص قطعی کمتر از 20هزار خودرو از گمرکات کشور، هنوز ثبت‌نام‌کنندگان اسفند 1401 در انتظار دریافت خودروهای خارجی خود هستند. با این شرایط رئیس سازمان توسعه تجارت از بازگشایی سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی برای دارندگان اولویت اسفند 1401 آن هم برای آخرین بار در هفته جاری خبر داده است.

به گفته وی با پایان گزینش خودرو توسط آخرین متقاضیان اسفند 1401، دومین ثبت‌نام از متقاضیان خودروهای وارداتی آن هم با بلوکه کردن 500میلیون تومان در بانک‌ها آغاز خواهد شد. اوایل خردادماه نیز ثبت‌نامی در سامانه یکپارچه خودروهای برقی از متقاضیان انجام شد که با تفکیک این دو سامانه از یکدیگر (محصولات بنزین‌سوز و برقی)، اگر ثبت‌نام بعدی باز هم خودروهای احتراقی باشد، با این حساب دومین ثبت‌نام انجام خواهد شد.

بر این اساس پنج‌شنبه گذشته مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت، در نشستی آنلاین اعلام کرد: در هفته آینده (جاری) عرضه جدیدی در سامانه وارداتی انجام می‌شود که متفاوت از عرضه‌های قبلی است. این عرضه آخرین فرصت برای دارندگان اولویت خودروهای وارداتی (آنهایی که اسفند 1401 در سامانه ثبت‌نام کرده بودند) است و در صورتی که این افراد خودروی مورد نظر خود را انتخاب نکنند، دیگر هیچ اولویت خریدی نسبت به سایر افراد ندارند.

ضیغمی در ادامه بیان کرد: همچنین این امکان فراهم است که متقاضیان جدید خرید خودروهای وارداتی با بلوکه کردن 500میلیون تومان در حساب وکالتی، در این دوره سامانه وارداتی‌ها شرکت کنند و در کنار مشتریان قبلی، خودروی مورد نظر خود را برای خرید انتخاب کنند.

به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت در این عرضه خودروهای وارداتی، اولویت ابتدایی به مشتریان قبلی تعلق دارد و متقاضیان جدید هم می‌توانند برای خرید خودرو اقدام کنند. اما از عرضه‌های بعدی به طور کامل اولویت خرید برای مشتریان قدیمی سامانه از بین می‌رود و دیگر امتیازی نسبت به مشتریان جدید ندارند.

مهدی ضیغمی تصریح کرد: متقاضیان جدید باید در نظر داشته باشند که در صورت ایجاد حساب وکالتی و ثبت‌نام در سامانه وارداتی، امتیازی از جنس اولویت مدت‌دار به این افراد تعلق نمی‌گیرد و از این پس برای هر دوره از سامانه وارداتی‌ها امکان ثبت‌نام مشتری جدید وجود دارد.

بدیهی است که اگر مشتری به خاطر حجم تقاضا، امکان خرید قطعی خودرویی خاص را نداشته باشد، باید برای دوره‌های بعدی سامانه دوباره فرایند ثبت‌نام را طی کند. وی اضافه کرد: از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به 7800خودروی وارداتی ترخیص شده و به متقاضیان تحویل داده می‌شود.  همچنین اکنون بیش از 16هزار خودرو در گمرکات کشور وجود دارد که در حال طی فرایند ترخیص هستند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ