معاون بهداشت وزارت بهداشت:

کیت تشخیص سریع تب دنگی در کشور تامین شد

اقتصاد ایران: معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: کیت تشخیص سریع تب دنگی در کشور تامین شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،   حسین فرشیدی  گفت: تب دنگی بیماری جدیدی نیست و نباید آن را با کووید که بیماری جدیدی محسوب می‌شد- مقایسه کرد.
وی با بیان اینکه برخی از روش‌های درمان در کوید موثر نبود، اما بیماری تب دنگی شناخته شده است ادامه داد .. تا سال ۱۳۹۸ پشه ناقل این بیماری در کشور شناسایی نشده بود و در بندر لنگه هرمزگان اولین بار این پشه مشاهده شد.
وی درباره مکان زندگی پشه ناقل تب دانگی افزود: استان‌های ساحلی جنوب و شمال کشور که آب‌های راکد و تمیز بیشتر مشاهده می‌شود پشه ناقل تب دنگی وجود دارد.
دکتر حسین فرشیدی افزود: در تمام کشور‌های اطراف تب دنگی وجود داشت و مسافران بیمار بیشتر از کشور پاکستان وارد کشورمان می‌شدند.
وی ادامه داد در جنوب شرق کشور محیط مناسب رشد پشه ناقل بیماری دونگی همانند پشه ناقل بیماری مالاریاست.
معاون بهداشت گفت: پشه مالاریا در شب‌ها گزش ایجاد می‌کند، اما پشه عامل تب دنگی در روز به صورت تهاجمی و چندین بار می‌گزد و ویروس این بیماری را از فرد بیمار به افراد سالم منتقل می‌کند.
دکتر فرشیدی گفت: متاسفانه اردیبهشت امسال تعداد زیادی از بیماران مبتلا به تب دنگی ازکشور‌های سواحل جنوبی خلیج فارس وارد ایران شدند که استعداد انتقال این بیماری را داشتند ۱۲۰ بیمار از دیگر کشور‌ها وارد ایران شدند که ۱۱۰ نفرشان از یک کشور هستند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: با توجه به وجود پشه عامل انتقال بیماری تب دنگی در کشور شاهد بروز بیماری تب دنگی در ۶ نفر که مسافر نبودند و با این پشه گزیده شده بودند هستیم- دوره انتقال بیماری از یک بیمار به بیمار دیگر تا دو هفته زمان می‌برد که گاه بدون هیچ نوع علائم است
وی افزود: از ۲۶ اردیبهشت که نخستین بیمار تب دنگی شناسایی شد تاکنون ۲۰ بیمار از مسافران دیگر کشور‌ها شناسایی شده‌اند- ۶ بیمار داخلی نیز داشتیم که نشانگر آلودگی پشه‌های ناقل این بیماری در کشور است.
دکتر حسین فرشیدی افزود: خوشبختانه هر شش بیمار داخلی شرایط جسمی مناسبی دارند و با استراحت و درمان مناسب بهبود خواهند یافت.
وی با اشاره به اینکه نهایتا یک درصد از افراد مبتلا به تب دونگی جان خود را از دست می‌دهند گفت: تاکنون سه نفر بر اثر تب دنگی در کشور جان خود را از دست دادند که دو نفر جسدشان از خارج کشور منتقل شده و تنها یک نفر در بیمارستان‌های کشور بر اثر تب دونگی جان باخته است.
وی اضافه کرد:در مناطقی که امکان زیست پشه ناقل تب دونگی وجود دارد مردم احتیاط‌های بهداشتی لازم را انجام دهند، در صورتی که تا یک هفته پس از گزش پشه علائمی همچون تب یا بی‌حالی داشتند سریع به پزشک مراجعه کنند.
وی گفت:خوشبختانه کیت‌های تشخیص سریع تب دنگی در کشور وجود دارد و در صورت تشخیص به هنگام با استراحت کافی استفاده از مایعات و برخی دارو‌های مسکن این بیماری درمان می‌شود.
دکتر فرشیدی افزود این بیماری قابل پیشگیری است، اما متاسفانه اطلاع رسانی کامل صورت نگرفته بود، اکنون به مسافران عازم به کشور‌هایی که تب دنگی در آنها شایع است اطلاع رسانی کافی می‌شود و مرز‌ها از نظر سلامت مسافران کنترل می‌شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت بهسازی محیط و جمع آوری آب‌های راکد همچون آب‌های نشت کرده از کولر‌ها یاآب‌های راکد در چاله‌های آسانسور و انتقال آب در هنگام ساختمان سازی رها نشوند و جمع آوری شوند.
وی گفت: متاسفانه در سال ۱۴۰۲ به سبب سیل پاکستان افزایش ابتلا به مالاریا در کشور در مقایسه با سال ۱۴۰۱ افزایش چشمگیری داشت و ۱۱ هزار بیمار مبتلا به مالاریا داشتیم، امسال نیز تاکنون ۴۰۰۰ بیمار مبتلا به مالاریا در کشور شناسایی شده‌اند
دکتر فرشیدی گفت: در استان‌های سیستان و بلوچستان جنوب کرمان و شرق هرمزگان احتمال ابتلا به مالاریا وجود دارد
وی افزود: بیماری تب دونگی بیشتر کشور امارات متحده عربی عمان و پاکستان وارد کشور می‌شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ