بهره‌برداری از ۱۷ طرح نفتی با سرمایه ۴ میلیارد دلاری

اقتصاد ایران: با برنامه‌ریزی‌ها و اقداماتی که در دولت سیزدهم صورت گرفت، امروز تعداد زیادی از طرح‌های صنعت نفت با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۴ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسید؛ این طرح‌ها شامل جمع آوری گازهای مشعل، پتروشیمی‌ها، تولید نفت، مخازن استراتژیک ذخیره سازی نفت و فراورده، خطوط انتقال و ...است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  با افتتاح ۱۷ طرح‌ نفتی در روزهای پایانی دولت سیزدهم بسیاری از وعده‌های دولت شهید رییسی از جمله جمع آوری گازهای مشعل و تکمیل طرح های نیمه تمام و توسعه زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی و الزامات قانون هوای پاک و افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی با بهره برداری از این طرح‌ها تا حد زیادی عملیاتی خواهد شد.

جواد اوجی - وزیر نفت در مراسم بهره‌برداری از ۱۷ پروژه کلان بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت به ارزش ۱۸۰ هزار میلیارد تومان (همت) در هفت استان میزان اشتغالزایی حاصل از طرح‌های بهره‌برداری شده ۱۵ هزار نفر و سودهی آن برای کشور را سالانه ۱۲۰ همت اعلام کرد

وی با یادآوری اینکه در آغاز به‌کار دولت سیزدهم چالش‌های بزرگی همچون کاهش تولید نفت به مرز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه، ذخیره‌سازی ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی و ۲۵ میلیون بشکه نفت سنگین و فوق‌سنگین در شناورها، کسری بودجه ۴۰۰ همتی و بی‌انگیزگی بالای سرمایه انسانی در صنعت نفت داشتیم، گفت: این مشکلات با همت کارکنان صنعت نفت و حمایت‌های همه جانبه رئیس‌جمهوری شهید و پشتیبانی معاون اول ریاست‌جمهوری حل شد.

وی با اشاره به بهره‌برداری ۱۵۵ پروژه نیمه کاره و کلان به ارزش ۳۴ میلیارد دلار طی سه سال فعالیت دولت سیزدهم، گفت: از محل بهره‌برداری این پروژه‌ها تولید نفت کشور از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه افزوده شد، تولید و ظرفیت پالایشی روزانه ۵۳ میلیون مترمکعبی گاز، ظرفیت پالایش روزانه ۲۷۰ هزار بشکه‌ای نفت و تولید روزانه ۱۳ میلیون تن محصولات پتروشیمی اضافه شد.

بهره‌برداری رسمی از چهار طرح ارتقای کیفی محصولات پالایشگاه تبریز

یکی از طرح‌هایی که امروز افتتاح شد ارتقای کیفی محصولات پالایشگاه تبریز، چهار طرح واحد تصفیه‌ نفت‌گاز، خالص‌سازی هیدروژن PSA، بازیافت گوگرد SRP و بازیافت گازهای انتهای واحد گوگرد TGT بود

پالایشگاه نفت تبریز با ظرفیت پالایش روزانه ۱۱۵ هزار بشکه نفت، یکی از مهم‌ترین پالایشگاه‌های کشور از لحاظ تأمین پایدار سوخت موردنیاز شمال‌غرب کشور است.

این واحد پالایشی در سال ۱۳۵۶ با ظرفیت اولیه ۸۰ ‌هزار بشکه در روز، با فناوری قدیمی راه‌اندازی شده و پس از انقلاب اسلامی، سه مرتبه طرح‌ ارتقای کمی و کیفی محصولات در سال‌های ۱۳۷۱، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۷ در این پالایشگاه اجرا شده و به بهره‌برداری رسیده است.

در دولت سیزدهم به‌منظور ارتقای کمی و کیفی محصولات این پالایشگاه و اجرای کامل قانون هوای پاک برای همه، برنامه‌ریزی و عملیات اجرایی طرح‌های کیفی‌سازی محصولات پالایشگاه تبریز با جدیت بیشتری پیگیری شد.                                                                                          

جزئیات افتتاح خط لوله فرآورده تبریز - خوی - ارومیه

خط لوله فرآورده‌های نفتی ۲۲۰ کیلومتری تبریز - خوی - ارومیه با ظرفیت انتقال روزانه ۶۵ هزار بشکه‌  به بهره‌برداری رسید. خط لوله ۱۴ اینچ تبریز - خوی - ارومیه به طول ۲۲۰ کیلومتر از پالایشگاه تبریز آغاز شده و پس از گذر از شمال دریاچه ارومیه، به انبار نفت ارومیه منتهی می‌شود.

قرارداد این پروژه در مرداد ۱۳۹۲ به شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران ابلاغ شد که در قالب این پروژه، احداث خط لوله ۱۴ اینچ تبریز به ارومیه با پوشش پلی‌اتیلن، خط انشعاب ۱۰ اینچ خوی با مسافت حدود ۳۷ کیلومتر، احداث تلمبه‌خانه‌های برقی تبریز و ایستگاه میان مسیری سلماس و پایانه‌های ارومیه و خوی اجرایی شده است.

هدف از اجرای این پروژه، انتقال پایدار و ایمن انواع فرآورده‌های نفتی پالایشگاه تبریز به ظرفیت روزانه ۶۵ هزار بشکه است که قابلیت افزایش تا ۱۰۰ هزار بشکه را نیز دارد.

حذف انتقال جاده‌ای، صرفه‌جویی در مصرف سوخت و زمان انتقال و کاهش خطرهای ترافیکی و تأثیرات مخرب زیست‌محیطی مربوط به انتقال جاده‌ای، از دیگر دستاوردهای این طرح است که با اجرای آن از تردد روزانه ۷۰۰ دستگاه نفتکش جاده‌پیما در محورهای منتهی به این مقاصد جلوگیری خواهد شد.

سراسر طول مسیر این خط به‌منظور جلوگیری از خوردگی، زنگ‌زدگی، شناسایی و ترمیم هرگونه نشت احتمالی با درنظرگرفتن الزامات زیست‌محیطی، به سیستم نشت‌یاب اتوماتیک، فیبرنوری و ایستگاه‌های حفاظت کاتدی نیز تجهیز شده است.

اعتبار این طرح برای همه فرایندهای اجرای این پروژه شامل مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا و همچیین تملک اراضی مسیر خط لوله و… حدود یک هزار میلیارد تومان بوده که از محل منابع داخلی تأمین شده و مراحل اجرایی آن در فاز اول به‌صورت PC و در  فاز دوم، که شامل پروژه طرح تکمیلی بوده، به‌صورت EPC بوده است.

فاز نخست این پروژه شامل بخش مهندسی پایه و تفصیلی را در سال ۱۳۸۹ شرکت مهندسین مشاور پارسیکان انجام داده بود و عملیات اجرایی آن از سوی  شرکت‌ مهندسی، نصب و نگهداری کارخانجات صنایع پتروشیمی رامپکو، با مشارکت شرکت‌های کیامکی و پارسیکان ایران اجرایی شده است.

نزدیک به ۱۰۰درصد کالا و تجهیزات موردنیاز پروژه از داخل کشور تأمین شده است و در طول زمان عملیات، زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم سالانه ۱۲۰۰ نفر را فراهم کرده است.

آغاز عملیات اجرایی پروژه بزرگ تفصیه نفت‌کوره پالایشگاه تبریز

همچنین کلنگ آغاز عملیات اجرایی پروژه تصفیه نفت‌کوره پالایشگاه نفت تبریز صبح امروز (دوشنبه، چهارم تیر) با دستور محمد مخبر به زمین خورد. پالایشگاه نفت تبریز با ظرفیت پالایش روزانه ۱۱۵ هزار بشکه نفت، یکی از مهم‌ترین پالایشگاه‌های کشور از لحاظ تأمین پایدار سوخت موردنیاز شمال‌غرب کشور است.

این واحد پالایشی در سال ۱۳۵۶ با ظرفیت اولیه ۸۰ ‌هزار بشکه در روز، با فناوری قدیمی راه‌اندازی شده و پس از انقلاب اسلامی، سه مرتبه طرح‌ ارتقای کمی و کیفی محصولات در سال‌های ۱۳۷۱، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۷ در این پالایشگاه اجرا شده و به بهره‌برداری رسیده است.

در دولت سیزدهم به‌منظور ارتقای کمی و کیفی محصولات این پالایشگاه و اجرای کامل قانون هوای پاک برای همه، برنامه‌ریزی و عملیات اجرایی طرح‌های کیفی‌سازی محصولات پالایشگاه تبریز با جدیت بیشتری پیگیری شد.

افتتاح طرح‌های ذخیره‌سازی نفت و فرآورده‌های نفتی صندوق بازنشستگی

سه طرح ذخیره‌سازی نفت و فرآورده‌های نفتی صندوق بازنشستگی صنعت نفت با دستور سرپرست ریاست جمهوری و از طریق ویدیوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.

شرکت سرمایه‌گذاری نفت قشم به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ صندوق بازنشستگی صنعت نفت، فعالیت خود را در سال ۱۳۸۳ با هدف سرمایه‌گذاری در دو بخش میان‌دستی و پایین‌دستی صنعت نفت و گاز در منطقه آزاد قشم آغاز کرد. این شرکت پروژه ساخت پایانه نفتی قشم با ظرفیت ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برای ذخیره‌سازی نفت و میعانات گازی را به اتمام رسانده است.

ظرفیت عملیاتی این پایانه حدود ۷ میلیون بشکه و ظرفیت اسمی مخازن ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه است. مخازن راهبردی قشم سهم ۹درصدی از ظرفیت ذخیره‌سازی کشور دارد. در این مخازن امکان ذخیره‌سازی فرآورده‌های متنوعی از نفت سنگین تا میعانات گازی وجود دارد. این پایانه افزون بر رفع نیاز داخلی کشور به ذخیره‌سازی، نیاز کشور به ذخیره‌سازی روی شناورها یا ذخیره‌سازی در مخازن کشورهای خارجی را نیز کاهش می‌دهد.

فاز اول پایانه ذخیره‌سازی و صادراتی نفت قشم با سرمایه‌گذاری ۱۲۲ میلیون دلاری شامل ۶ مخزن به ظرفیت تقریبی ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه به همراه استحصال زمین، مستحدثات فنی، راه‌های مواصلاتی، خطوط انتقال برق و آب و تأسیسات کنترلی و ایمنی در سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید و فاز دوم پایانه ذخیره‌سازی و صادراتی نفت قشم با سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون دلاری شامل ۷ مخزن به ظرفیت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه همراه با تکمیل ساختمان‌ها و تأسیسات جانبی ابتدای سال ۱۴۰۳ به اتمام رسیده است. بخش فراساحل پایانه ذخیره‌سازی و صادراتی نفت قشم با سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیون یورو نیز شامل SPM و ملحقات آن با تأمین مالی خارجی تا پایان سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری می‌رسد.

پایانه ذخیره‌سازی و صادراتی چابهار با ظرفیت ۴۰ هزار تن انواع قیر

براساس این گزارش، پروژه پایانه ذخیره‌سازی و صادراتی چابهار با ظرفیت ۴۰ هزار تن انواع قیر با سرمایه‌گذاری ۱۹ میلیون دلاری به بهره‌برداری رسید.

شرکت پالایش نفت جی یکی دیگر از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت است که تأسیسات و تجهیزات پایانه صادراتی قیر و فرآورده‌های مرتبط در بندر شهید بهشتی چابهار را با میزان ارزآوری ۲۵ میلیون دلار به بهره‌برداری رسانده است. این پروژه در آغازبه‌کار دولت سیزدهم ۵درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

محصولات قابل ذخیره‌سازی در پروژه پایانه ذخیره‌سازی و صادراتی چابهار شامل انواع قیر و فرآورده‌های نفتی سنگین است.

طرح توسعه مخازن و بندر فراسکو (فاز نخست)

طبق این گزارش، شرکت فراسکو عسلویه به‌عنوان یکی دیگر از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت با سرمایه‌گذاری ۲۰۲ میلیون یورویی از سال ۱۳۹۷ اجرای طرح توسعه مخازن و بندر فراسکو را آغاز کرد و خرداد ۱۴۰۰ عملیات اجرایی اسکله پسکرانه تمام شد و عملیات اجرایی فاز یک مخازن آن نیز در شهریور ۱۴۰۲ به پایان رسید. این پروژه در آغاز دولت سیزدهم پیشرفتی ۳۳درصدی داشت.

میزان ارزآوری سالانه این طرح بیش از ۸۰ میلیون دلار است و از توانمندی‌های ترمینال و بندرفراسکو عسلویه می‌توان به ذخیره‌سازی طیف گسترده‌ای از فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی، بزرگ‌ترین ترمینال تخلیه تراک در کشور، بارگیری مستقیم فرآورده‌های سبک و نیمه‌سبک از تراک به کشتی، واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی، واحد تولید سوخت کم‌سولفور و ارائه خدمات سوخت‌رسانی به شناورها اشاره کرد.

بزرگ‌ترین واحد هیدروکراکر غرب آسیا در پالایشگاه آبادان به بهره‌برداری رسید

بزرگ‌ترین واحد هیدروکراکر غرب آسیا به‌عنوان آخرین حلقه بخش نخست طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه نفت آبادان (فاز ۲) به ظرفیت روزانه ۴۲ هزار بشکه، به‌منظور تولید فرآورده‌های زیست‌محیطی سبک و دارای ارزش افزوده بیشتر، به بهره‌برداری رسید.

با راه‌اندازی بزرگ‌ترین واحد هیدروکراکر (شکست کاتالیستی غرب آسیا)، پالایشگاه آبادان، محصولات مرغوب و با استاندارد یورو ۵، منطبق با استانداردهای جهانی محیط‌زیست در جنوب غرب کشور تولید خواهد شد، همچنین با عملیاتی‌شدن آن، کیفیت گازوئیل تولیدی در این پالایشگاه مطابق استاندارد یورو ۵ خواهد شد.

ظرفیت این واحد روزانه ۴۲ هزار بشکه است که با راه‌اندازی آن ۴۲ هزار بشکه از نفت کوره تولیدی پالایشگاه آبادان کاهش می‌یابد و به محصولات باارزشی نظیر گازمایع، نفتای سنگین و سبک شیرین، سوخت هواپیما و نفت گاز یورو ۵ تبدیل می‌شود و افزون بر ایجاد ارزش افزوده، به سبد محصولات این پالایشگاه تنوع می‌بخشد.

این طرح بسیار عظیم در دل پالایشگاه زنده آبادان و در قلب شهر آبادان اجرا شده که به‌طور طبیعی با حساسیت‌های زیست‌محیطی ویژه‌ای همراه است؛ به همین دلیل بزرگ‌ترین واحدهای بازیافت و جامدسازی گوگرد به ظرفیت روزانه ۶۳۰ تن، بلندترین مشعل‌های پالایشگاهی به ارتفاع ۱۲۵ و ۱۲۷ متر و کامل‌ترین تجهیزات ایمنی در آن استفاده شده است.

طرح توسعه و تثبیت ظرفیت پالایشگاه آبادان که مجری آن شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است و با توجه به طرح‌های بازسازی و نوسازی پالایشگاه آبادان به فاز ۲ معروف است، شامل پروژه‌های متعدد افزایش ظرفیت و ارتقای کیفیت از سال ۱۳۹۶ به دو بخش تقسیم شده و عملیات اجرایی بخش اول به اتمام رسیده است؛ اعتبار مصرفی بخش اول حدود یک‌میلیارد و ۱۰۰ هزار یورو و اعتبار موردنیاز بخش دوم بالغ بر یک‌میلیارد و ۷۰۰ هزار یورو پیش‌بینی شده است.

در بخش نخست، تعداد زیادی واحد فرایندی نظیر واحدهای تقطیر اتمسفریک نفت خام به ظرفیت روزانه ۲۱۰ هزار بشکه، تقطیر نفت خام در خلأ به ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه، واحدهای بازیافت گاز مایع، تولید نیتروژن مایع، تولید هوای فشرده، برج‌های خنک‌کننده آب در سال ۱۴۰۱ تکمیل شدند و در مدار تولید قرار گرفتند.

واحدهای باقیمانده و تکمیلی این بخش شامل واحد تولید و خالص‌سازی هیدروژن، واحد هیدروکراکر، واحدهای تصفیه آب ترش، تصفیه گاز ترش با آمین، بازیافت گوگرد و جامدسازی گوگرد، تولید آب صنعتی و مخازن است که هم‌اکنون واحد هیدروکراکر در مرحله بهره‌برداری قرار گرفته است و دیگر واحدها نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

طرح پتروپالایش دهلران به بهره‌برداری رسید

طرح پتروپالایش دهلران با سرمایه‌گذاری ۱.۴ میلیارد دلاری از سوی صندوق بازنشستگی صنعت نفت با دستور سرپرست ریاست جمهوری از طریق ویدیوکنفرانس به بهره‌برداری رسید. این طرح  در منطقه موسیان دشت عباس در زمینی به وسعت بیش از ۱۰۰ هکتار با هدف جمع‌آوری گازهای همراه نفت احداث شده و با اجرای این طرح که به ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ نیز معروف است، ۹ مشعل میدان‌های چشمه‌خوش، پایدار غرب، دانان، سروک و آذر و دهلران خاموش می‌شود.

ارزش محصولات ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ بیش از  ٤٠٠ میلیون دلار در سال برآورد شده و خوراک این طرح شامل گاز شیرین از میدان چشمه‌خوش به مقدار روزانه ۶۰ میلیون فوت‌مکعب، گاز ترش از میدان دهلران، دانان و آذر به مقدار روزانه ۱۲۰ میلیون فوت‌مکعب، گاز شیرین از میدان پایدار مخزن آسماری به مقدار روزانه ۲۰ میلیون فوت‌مکعب و گاز ترش از میدان پایدار مخزن بنگستان به‌مقدار روزانه ۴۰ میلیون فوت‌مکعب است.

محصولات نهایی ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ شامل  +C۲ برای انتقال به پتروشیمی دهلران به مقدار سالانه یک‌میلیون و ۵۰ هزار تن، میعانات گازی برای انتقال به واحد بهره‌برداری چشمه‌خوش به‌مقدار روزانه ۸۵۰ بشکه، گاز شیرین به‌مقدار روزانه ۷۷ میلیون فوت‌مکعب و ۴۰۰ تن گوگرد است.

این طرح درمجموع ظرفیت دریافت ۲۴۰ میلیون استاندارد فوت‌مکعب خوراک را دارد که از این مقدار ۸۰ میلیون استاندارد فوت‌مکعب گاز شیرین و ۱۶۰ میلیون استاندارد فوت‌مکعب گاز ترش از مجموع سه کمپرسورخانه دریافت خواهد شد. از این محل، سالانه یک‌میلیون و ۵۵ هزار تن محصول +C۲ به‌عنوان خوراک واحد الفین پتروشیمی دهلران و روزانه ۱۵۰ میلیون فوت‌مکعب گاز شهری، ۸۵۰ بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد تولید می‌شود.

همچنین طرح پتروشیمی دهلران در ۴۵ کیلومتری پتروپالایش دهلران در حال ساخت است که شامل یک واحد ۶۵۰ هزار تنی الفین، یک واحد ۳۰۰ هزار تنی HDPE (پلی‌اتیلن سنگین)، یک واحد ۳۰۰ هزار تنی LLDPE (پلی‌اتیلن سبک خطی) و یک واحد ۱۶۰ هزار تنی PP (پلی‌پروپیلن) است.

طرح الفین دهلران هم‌اکنون با پیشرفت ۵۰درصدی تکمیل نشده و تا بهره‌برداری از آن باید هزینه نگهداری واحد داده می‌شد، بنابراین مجموعه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت و شرکت سرمایه‌گذاری اهداف با بررسی‌های لازم تمهیدی اندیشیدند تا ظرفیت خالی پتروشیمی بندرامام برای دریافت خوراک +C۲ با یک خط لوله ۱۸۰ کیلومتری از پتروپالایش دهلران به پتروشیمی بندر امام تأمین شود. این خط لوله با میانگین پیشرفت ماهانه ۱۳درصد که در نوع خود نوعی رکورد به‌شمار می‌رود، در مدت حدود هشت‌ ماه اجرا شد.

فاینانس این پروژه از سوی پتروشیمی بندر امام تأمین شد و پتروپالایش دهلران نیز آن را انجام داد. برای اجرای کل این خط لوله نزدیک ۵۵ میلیون یورو سرمایه‌گذاری شده است که اگر این تدبیر تا بهره‌برداری واحد الفین پتروشیمی دهلران اندیشیده نمی‌شد، باید شاهد سوزاندن گازهای همراه در منطقه و ایجاد آلایندگی می‌بودیم.

تاکنون نزدیک یک‌ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو در طرح پتروپالایش دهلران سرمایه‌گذاری شده که شامل طرح پتروپالایش دهلران به همراه ایستگاه‌های تقویت فشار گاز، خطوط لوله خوراک و محصول و خط لوله ۱۸۰ کیلومتری است و درآمد سالانه اجرای این طرح نزدیک به ۷۰۰ تا ۷۶۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

واحد سولفور ریکاوری این شرکت بزرگ‌ترین واحد سولفور ریکاوری کشور است، همچنین پروژه خط لوله ۶۰ کیلومتری انتقال خوراک از ایستگاه تقویت فشار دهلران تا ان‌جی‌ال ۳۱۰۰، یک لوله ۱۶ اینچ است که خوراک ترش ایستگاه دهلران را به مجتمع می‌رساند. این خط لوله، لوله‌هایی با متریالی خاص و بدون درز دارد. برای نخستین بار شرکت لوله‌سازی داخلی این سایز لوله را در داخل کشور ساخت که به‌طور صددرصد اجرا و آزمون شده و هم‌اکنون آماده انتقال خوراک است.

فاز نخست پتروشیمی هنگام به بهره‌برداری رسید

همچنین امروز چند طرح پتروشیمی با تکیه بر توان داخل و هدف افزایش تولید به بهره‌برداری رسید. واحد آمونیاک پتروشیمی هنگام با ظرفیت تولید سالانه ۷۲۵ هزار تن محصول و با سرمایه‌گذاری ۳۲۸ میلیون دلار با دستور سرپرست ریاست جمهوری از طریق ویدیوکنفرانس به بهره‌برداری رسید.

قرارداد ئی‌پی‌سی (EPC) طرح پتروشیمی هنگام با شرکت ایرانی طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی (پیدک) است و برای نخستین بار ریفورمر اولیه از سوی این شرکت طراحی و ساخته شده است.

همه کاتالیست‌های مورد نیاز از دو شرکت دانش‌بنیان ایرانی سرو و خوارزمی تأمین و برای تأمین تجهیزات از حداکثر توان شرکت‌های داخلی استفاده شده است تا جایی که بر اساس قرارداد EPCC طرح باید ۳۴ میلیون یورو برابر با ۱۱ درصد تجهیزات از تجهیزات داخلی استفاده می‌شد که ۸۵ میلیون یورو برابر با ۲۷.۵۰ درصد از تجهیزات ساخت داخل استفاده و ساخت داخل ۲.۵ برابر قرارداد اولیه شده است.

ظرفیت تولید واحد آمونیاک شرکت پتروشیمی هنگام سالانه ۷۲۵ هزار تن تحت لیسانس هالدور تاپسو دانمارک و ظرفیت تولید اوره آن یک میلیون و ۱۵۵ هزار تن تحت لیسانس سایپم ایتالیا و سرمایه‌گذاری کل طرح ۵۳۸ میلیون یورو است.

افزایش تولید سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول

همچنین پتروشیمی آرین متانول امروز با دستور محمد مخبر، سرپرست ریاست‌جمهوری و جواد اوجی، وزیر نفت از طریق ویدیو کنفرانس به بهره‌برداری رسید. عملیات اجرایی احداث پتروشیمی آرین متانول با سرمایه‌گذاری ۲۴۳ میلیون دلار در زمینی به مساحت ۷ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی پارس (عسلویه) در سال ۱۳۹۵ آغاز شد که سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول تولید خواهد کرد.

خوراک پتروشیمی آرین متانول، سالانه ۱۵۳۱ میلیون استاندارد مترمکعب گازطبیعی و ۶۷۱ میلیون استاندارد مترمکعب اکسیژن است. پتروشیمی آرین متانول با برآورد ارزآوری حدود ۲۸۰ میلیون دلاری با سرمایه‌گذاری گروه باختر اجرا شده است که برای ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی دارد.

فاز نخست پتروشیمی پتروناد آسیا به بهره‌برداری رسید

علاوه بر این امروز واحدهای MEG و گلیسیرین پتروشیمی پتروناد آسیا با مجموع سرمایه گذاری ۴۰ میلیون دلار و ظرفیت تولید حدود ۲۳ هزار تن به بهره‌برداری رسید. واحد مونو اتیلن گلایکول (MEG) با ظرفیت ۷ هزار و ۶۰۰ تن و واحد گلیسیرین با ظرفیت ۱۵ هزار و ۳۰۰ تن در پتروشیمی پتروناد آسیا با مجموع سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیون دلاری از سوی شرکت کیمیاگران امروز احداث شده‌اند.

واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی‌سینا عملیاتی شد

همچنین واحد پارازایلین شرکت پتروشیمی بوعلی‌سینا با مجموع ظرفیت سالانه ۴۳۰ هزار تن محصول پس از بازسازی و بهسازی به دستور سرپرست ریاست‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

بازسازی و بهسازی واحد پارازایلین با طرحی نو پس از حادثه آتش‌سوزی تابستان سال ۱۳۹۵ با سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیون دلار با اعتماد پتروشیمی بوعلی‌سینا به شرکت‌های ایرانی انجام شد و در اجرای پروژه تا حد امکان از نیروهای بومی استفاده شده است.

برج ۸۰۰۱ این پروژه بلندترین برج صنعت پتروشیمی با بیش از ۱۰۰ متر ارتفاع، ۱۲۰۰ تن وزن و ۸ متر قطر است برای نخستین بار با حمایت شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در کشور ساخته شده است که طراحی تازه‌ای نسبت به برج پیشین دارد. عملیات اجرایی بازسازی و بهسازی واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی سینا که از مهرماه ۱۳۹۸ آغاز شده بود برای روزانه ۲۵۰ نیروی بومی استان خوزستان اشتغال ایجاد کرده بود. هم‌اکنون با بهره‌برداری از این واحد بیش از ۸۰ نفر به‌صورت مستقیم مشغول کار می‌شوند.

مجتمع پتروشیمی بوعلی‌سینا در زمینی به مساحت ۳۶ هکتار در شمال غربی خلیج فارس در استان خوزستان و در منطقه ویژه بندر امام خمینی(ره) قرار دارد. این مجتمع سومین طرح آروماتیکی صنایع پتروشیمی ایران است که عملیات اجرایی آن فروردین ۱۳۸۰ آغاز و واحدهای تولیدی آن در سال ۱۳۸۳ راه‌اندازی شد.

پتروشیمی نخل آسماری به بهره‌برداری رسید

همچنین پتروشیمی نخل آسماری با هدف تولید سالانه تولید ۳۱ هزار تن استالدئید، پارافرمالدئید، پنتااریتریتول امروز (دوشنبه، چهارم تیر) با حضور محمد مخبر، سرپرست ریاست‌جمهوری و جواد اوجی، وزیر نفت افتتاح شد.

اجرای طرح پتروشیمی نخل آسماری در سایت شماره ۳ منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی (ماهشهر) در سال ۱۳۸۲ آغاز اما اجرای آن در سال ۱۳۸۷ پس از تکمیل واحد فرمالین پنتا متوقف و در خردادماه ۱۴۰۰ دوباره آغاز شد و طی ۲۹ ماه در دولت سیزدهم با تلاش‌های شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت از پیشرفت ۱۰ درصدی به پیشرفت ۱۰۰ درصدی رسید.

سرمایه‌گذاری انجام‌شده در شرکت پتروشیمی نخل آسماری ۴۳ میلیون دلار است و واحد پنتااریتریتول پتروشیمی نخل آسماری سالانه ۲۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور خواهد داشت. پتروشیمی نخل آسماری در فاز نخست برای بیش از ۴۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و برای ۸۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم اشتغال‌زایی دارد.

خوراک واحد پنتااریتریتول پتروشیمی نخل آسماری فرمالدئید، استالدئید، هیدرکسید سدیم، اسیدفورمیک و کربن اکتیو است. متانول به‌عنوان ماده اولیه تولید فرمالین از یکی از واحدهای پتروشیمی تأمین می‌شود و اتانول به‌عنوان ماده اولیه تولید استالدئید از شرکت‌های داخلی استان خوزستان تأمین خواهد شد.

ظرفیت تولید استالدئید ۶ هزار تن، پارافرمالدئید ۱۰ هزار تن، پنتااریتریتول ۱۵ هزار تن است. پنتااریتریتول محصولی راهبردی است که در صنایع داروسازی به عنوان افزودنی و تثبیت‌کننده، در صنعت رنگ‌سازی برای تولید رنگ‌های خاص و پایدار و ماده اصلی در تولید روغن‌های روان‌کننده کاربرد دارد. این محصول از مواد اولیه تولید رزین‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر مؤثر در کاهش زباله‌های پلاستیکی است.

اجرای طرح‌های جدید پلاستیک‌های زیست‌تخریب‌پذیر و پلی‌استال در پتروشیمی نخل آسماری نیز در این شرکت تعریف و برنامه‌ریزی شده که این پروژه‌ها همانند پروژه پنتااریتریتول، برای نخستین‌ بار در کشور اجرا خواهند شد. پلاستیک‌های زیست تخریب‌پذیر (PBAT) در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی، تولید فیلم‌های زیست تخریب‌پذیر در صنعت کشاورزی، تولید کیسه‌های خرید و فیلم‌های مالچ و پوشش کاغذ و برچسب کاربرد دارند و محصول ارزشمندی است که کمک بزرگی برای حل مشکل زباله‌های پلیمری می‌کنند. پلی‌استال نیز در صنایع خودروسازی، جایگزینی برای فلزات در تولید قطعات، صنایع الکترونیک، لوازم خانگی، آبیاری، وسایل و ابزارآلات و کالاهای مصرفی کاربرد دارد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ