معاون علمی رئیس جمهور خبرداد:

راه اندازی شرکت های دانش‌ بنیان‌ مردم‌ نهاد

اقتصاد ایران: معاون علمی رییس جمهور با اعلام اینکه در نمایشگاه آبادیران از «شرکت های دانش بنیان مردم نهاد» رونمایی می‌شود، گفت: در این شرکت ها، مردم بازیگران اصلی مجموعه‌های نوآورانه می شوند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در نشست خبری که امروز با موضوع برگزاری دومین دوره نمایشگاه آبادیران برگزار شد، اظهار کرد: یکی از اهداف نسل چهارم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری به دستور اکید رئیس جمهور شهید حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان بوده است و در همین راستا، اقتصاد دانش‌بنیان به عنوان معاونت علمی و فناوری اضافه شد.

دهقانی ضمن اشاره به اینکه هویت اصلی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری حمایت از شرکت‌های خصوصی دانش‌بنیان و خلاق است، افزود: هویت جدیدی در معاونت اضافه شده که آن هم حمایت از «دانش‌بنیان‌های مردم‌نهاد» است. شرکت‌های دانش بنیان و خلاق را نخبگان و اقشار خاص هدایت می‌کنند اما شرکت‌های مردم‌نهاد را مردم می‌چرخانند و به نوعی مردم بازیگران اصلی مجموعه‌های نوآورانه می‌شوند که متعلق به خود آنها است. جزئیات راه اندازی این شرکت‌ها به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در دومین نمایشگاه آبادیران از شرکت‌های دانش بنیان مردم نهاد رونمایی می‌شود، گفت: از آنجایی که یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه علم و فناوری، مردم هستند این اتفاق رخ می‌دهد. بازیگران اصلی در اکوسیستم فناوری و نوآوری، مردم هستند و برای شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان در اکوسیستم فناوری و نوآوری لازم است از مردم حمایت شود.

معاون علمی رئیس جمهور با بیان این مطلب که اگر از مردم حمایت شود و از آنها در توسعه اقتصاد دانش بنیان کمک بگیریم، به این واسطه شکاف طبقاتی بین مردم به وجود نمی‌آید، خاطرنشان کرد: شاید جالب باشد سالهاست که در کشورهای توسعه یافته ادبیات رایج نهادهای علمی باعث شده اقدامات نوآورانه اقتصادهایی را شکل می‌دهد که مردم را درگیر می‌کند.

دهقانی با اشاره به اینکه در کشورمان بیش از دو دهه است گفتمان جنبش نرم افزاری توسط رهبر هدفگذاری شده و اکنون در کشور بازیگران علم و فناوری به اندازه کافی وجود دارد، بیان کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان، ۲ هزار شرکت خلاق، ۸۰ صندوق غیردولتی پژوهش و فناوری و … انواع شتاب‌دهنده‌ها، مراکز نوآوری، مراکز هم‌آفرینی، شبکه آزمایشگاهی در اکوسیستم فناوری فعالیت می‌کنند تا حرکت افتصادی شکل بگیرد.

وی با اشاره به برگزاری دومین دوره نمایشگاه آبادیران گفت: آبادیران، با این هدف تشکیل شد تا ببینیم چطور می‌توان نوآوری را در اقتصاد به مردم در حد روستاها و مناطق محروم بچشانیم. از سال گذشته تاکنون دبیرخانه آبادیران کار کرده و جلسات شورای راهبری آن تشکیل داده و ارتباط با مجموعه‌های جهادی و مردمی گرفته شده است.

معاون علمی رئیس جمهور اضافه کرد: به این واسطه اتفاقات خوبی رخ داده و امسال برای دومین سال نمایشگاه آبادیران بنا دارد دستاوردهای یک سال گذشته را در یک برنامه ۴ روزه در مصلی تهران با نمایش بگذارد. مقام معظم رهبری ماه رمضان فرمودند که باید عامه مردم را وسط بازی دانش‌بنیانی آورد؛ مردم با خرید و توسعه می‌توانند ضمن مشارکت در سکوهای تأمین مالی در اکوسیستم فناوری حضور یابند و برگزاری نمایشگاه آبادیران و حمایت معاونت علمی از دانش‌بنیان‌های مردم نهاد در راستای سخنان رهبری است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ