نماینده تهران در مجلس:

بانکهای خصوصی مقصر اصلی تولید نقدینگی هستند

اقتصاد ایران: نماینده تهران در مجلس گفت: بانک‌های خصوصی در حال حاضر ۸ برابر بانک مرکزی نقدینگی تولید می‌کنند و این در حقیقت منشأ گرفتاری‌هایی است که ما با آن مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، علیرضا سلیمی با اشاره به راهکار‌های جلوگیری از افزایش نقدینگی در کشور اظهار کرد: معضل نقدینگی از دو بخش حائز اهمیت است؛ لذا اگر نقدینگی از دو جهت یعنی نخست حجم نقدینگی و دوم انتخاب مسیر تعریف شده برای مصرف نقدینگی، به درستی تبیین نشود ما با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد به اعتقاد بنده باید موتور‌های تولید نقدینگی در کشور خاموش شوند.

نماینده مردم «تهران، ری، شمیرانات، پردیش و اسلامشهر» در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخش عظیمی از موتور‌های تولید نقدینگی در بانک‌های خصوصی است بیان کرد: بانک‌های خصوصی در حال حاضر ۸ برابر بانک مرکزی نقدینگی تولید می‌کنند و این در حقیقت منشأ گرفتاری‌هایی است که ما با آن مواجه هستیم.

سلیمی در ادامه با اشاره به عملکرد بانک‌ها در تولید نقدینگی اظهار کرد: متاسفانه امروز بانک‌ها تبدیل به بنگاه اقتصادی شده اند و اقدامات بانک‌ها در راستای عملیات تجاری است و نه توسعه‌ای؛ بنابراین ریل گذاری بانک‌ها هم باید در این بخش دچار تحول شود و نقدینگی به سمت امور توسعه‌ای سوق داده شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه ما در نقدینگی تولیدی و توسعه‌ای دچار مشکل هستیم تاکید کرد: این قبیل مشکلات باعث شده تا آتش تورم روز به روز شعله ورتر شده و بیشتر و بیشتر شود؛ بنابراین بانک مرکزی باید با اقتدار لازم خود بانک‌های خصوصی را در موضوع افزایش نقدینگی مدیریت کند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ