معاون آب و آبفای وزارت نیرو:

شاخص آبرسانی در ایران بالاتر از نرم جهانی است

اقتصاد ایران: معاون آب و آبفای وزرات نیرو در دهمین اجلاس شورای جهانی آب گفت: در خصوص تامین آب برای انسان‌ها و طبیعت ضرورت دارد بررسی شود که چرا در سه دهه اخیر هنوز شاخص برخورداری جمعیت جهان از آب آشامیدنی سالم به ۷۵ درصد نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، محمد جوانبخت، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در دهمین اجلاس شورای جهانی آب با اشاره به شهادت رئیس جمهور ایران، گفت: متاسفانه رئیس‌جمهور محبوب جمهوری اسلامی ایران و وزیر امور خارجه به همراه هیئتی در اثر حادثه سقوط بالگرد به درجه رفیع شهادت رسیده‌اند، این ضایعه را به تمامی انسان‌های آزاده و به ویژه به ملت بزرگ ایران که شاهد خدمات ارزنده وی بودند، تسلیت گفته و لذا باید در نخستین فرصت، محل کنفرانس را ترک کنم و از این بابت عذرخواهی می‌کنم.

وی ادامه داد: به عنوان نماینده وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران مراتب تشکر خود را از دولت و مردم کشور جمهوری اندونزی و برگزارکنندگان این گردهمایی بزرگ صمیمانه ابراز می کنم.

معاون آب و آبفای وزرات نیرو با اشاره به برگزاری باشکوه دهمین اجلاس شورای جهانی آب در پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی،تصریح کرد: در این اجلاس 6 موضوع مهم با شعار «آب برای شکوفایی» مورد بررسی قرار می‌گیرد و تجربیات کشورهای مختلف ارائه خواهد شد.

وی افزود: وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر در مسئله بازتخصیص آب و توسعه استفاده از منابع آبهای غیرمتعارف و همچنین مدیریت توامان مصرف آب و برق در چاه‌های کشاورزی، جهت توسعه عدالت و شفاف‌سازی به دستاوردهای مهمی دست یافته است.

وی با بیان اینکه در خصوص تامین آب برای انسان‌ها و طبیعت ضرورت دارد بررسی شود چرا در سه دهه اخیر هنوز برخورداری جمعیت جهان از آب آشامیدنی سالم به 75 درصد نرسیده است، خاطر‌نشان کرد: حدود 2 میلیارد نفر جمعیت جهان همچنان به آب سالم دسترسی ندارند؛ هرچند خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران توانسته‌ است حتی با یک استاندارد سختگیرانه 99.9 درصد جمعیت شهری و 86 درصد جمعیت روستایی خود را تحت پوشش شبکه‌ آب شرب و بهداشتی قرار دهد.

وی یادآورشد: در حالی که در این رویداد با موضوع تامین آب برای همه انسان‌ها بحث و گفت و گو می‌شود، خوب است بدانیم مردمی که در غزه زندگی می‌کنند با مشکل تامین آب شرب مواجه هستند و تحت فشار سخت‌ترین جنایت‌ها شامل کشتار بچه‌ها و زنان، عدم دسترسی به احتیاجات اولیه زندگی از جمله کمبود آب و محاصره از سوی رژیمی هستند که به هیچ تعهد اخلاقی و بین‌المللی پایبند نیست. ما با صدای رسا در کنار تمامی آزادی‌خواهان جهان توقف جنایت در غزه و بازگشت این سرزمین را به صاحبان اصلی فریاد می‌زنیم.

معاون آب و آبفای وزرات نیرو با اشاره به اینکه در روزهای اخیر در جای جای این جهان پهناور چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای در حال توسعه شاهد تلفات جانی در خصوص پدیده مخرب سیلاب هستیم، افزود: در موضوع دیگر این اجلاس اندیشمندان بایستی در خصوص مقابله با این بلایای طبیعی چاره اندیشی کنند.

جوانبخت ادامه داد: کشور جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر توجه به افزایش تاب آوری جوامع از طریق آموزش و تنوع بخشی به اقدامات غیر‌سازه‌ای و استفاده از ظرفیت‌های مدیریت یکپارچه سیلاب (IFM) با بازنگری قوانین مرتبط با مدیریت بحران در کشور را به منظور شفاف‌سازی وظایف مابین سازمان‌ها و نهادهای کشوری مورد توجه قرار داده است.

وی ادامه داد: آنچه در دیگر موضوع این اجلاس مورد بحث قرار می‌گیرد مباحث حکمرانی و دیپلماسی آبی خصوصا در مقوله آبهای مرزی است که همیشه باعث اختلاف میان اقوام و کشور‌ها می شود.

وی به پیشینه غنی و تاریخی معاهدات و مکانیزم های همکاری آبی بین ایران با کشورهای مختلف اشاره کرد و گفت: ایران با کشورهای همسایه خود در شرق، غرب و شمال دارای معاهدات و تفاهم نامه‌های متعددی است که برخی از آن‌ها نزدیک به 8 دهه قدمت دارند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ