موزه‌های تاریخ طبیعی کشور رتبه‌بندی می‌شوند

اقتصاد ایران: مدیرکل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای اولین بار موزه‌های تاریخ طبیعی کشور بر اساس معیارهای لازم رتبه‌بندی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  محمدرضا اشرف‌زاده افزود: موزه‌های تاریخ طبیعی کشور امسال با هدف گذاری برنامه‌های خود در قالب آموزش و پژوهش در حوزه حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست، به پاسداشت روز جهانی موزه‌ها پرداختند.

وی ادامه داد: بنابر تصمیم ایکوم جهانی (شورای بین المللی موزه ها)، روز ۱۸ می ۲۰۲۴ (۲۹ اردیبهشت ماه) به نام روز جهانی موزه ها نامگذاری شده است. با توجه به شعار امسال ایکوم با عنوان «موزه‌ها برای آموزش و پژوهش»، موزه‌های تاریخ طبیعی با هدف‌گذاری برنامه‌های خود در قالب آموزش و پژوهش در حوزه حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست، به استقبال این روز رفتند.

اشرف‌زاده افزود: پیرو برنامه‌ریزی، جلسات و هماهنگی‌های به عمل آمده موضوع انجام برنامه‌های روز جهانی موزه ها در دستور کار قرار گرفت. بر اساس تصمیمات اتخاذ شده، موزه‌های تاریخ طبیعی کشور به مدت یک هفته از تاریخ ۲۷ اردیبهشت تا ۳ خرداد برای عموم رایگان اعلام شد و از طریق اداره کل حفاظت محیط زیست استانها اطلاع رسانی شد. در ستاد نیز مکاتبات با اداره کل آموزش و پرورش استان تهران، اداره کل بهزیستی و ستاد گردشگری شهرداری تهران انجام شد.

وی افزود: همچنین مقرر شد موزه‌های تاریخ طبیعی کشور مطابق با شعار ایکوم، سال آتی را با آموزش مفاهیم تنوع زیستی و تقویت ارتباط با دانشگاه ها، مدارس و دیگر مراکز آموزشی و پژوهشی، موزه ها را به محیطی برای آموزش و پژوهش در حوزه حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست تبدیل کنند.

اشرف زاده افزود: مستندسازی یا مدیریت اطلاعات درباره موزه ها به عنوان کلید رمزگشایی پتانسیل موزه ها شناخته می‌شود. علاوه بر این، وجود معیارهای معتبر کیفیت، موزه‌ها را قادر خواهد ساخت که عملکرد خود را با استانداردهای پذیرفته شده عملکردی موزه بسنجند. بر این اساس، امسال تهیه پایگاه اطلاعاتی موزه‌های تاریخ طبیعی، شناسایی و تعریف معیارهای استاندارد به منظور تعیین کیفیت و رتبه بندی موزه‌ها که می‌تواند به عنوان یک مبنای مقایسه بین موزه های تاریخ طبیعی قرار گیرد، در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تشویق موزه‌های تاریخ طبیعی به دستیابی به مدیریت بهتر مجموعه‌ها، خدمات عمومی و تقویت برنامه های آموزشی و پژوهشی، تقویت اعتماد عمومی به موزه ها به عنوان سازمان‌های موثر و کارآمدی که مسئول حفاظت و مدیریت میراث و ذخایر زیستی و ژنتیکی کشور هستند و تمرکز بر برنامه‌ریزی‌های راهبردی، از مهمترین اهداف تعریف معیارهای استاندارد در موزه های تاریخ طبیعی هستند.

اشرف‌زاده خاطرنشان کرد: ۹۳ موزه تاریخ طبیعی در کشور تحت مدیریت و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست اداره می شوند که از این تعداد ۵۸ موزه متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست و بقیه موزه های دولتی متعلق به سایر دستگاهها و موزه‌های خصوصی است.

 موزه‌های تاریخ طبیعی کشور امسال، مطابق با شعار جهانی ایکوم «موزه‌ها برای آموزش و پژوهش» با هدف گذاری برنامه‌های خود در قالب آموزش و پژوهش در حوزه حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست، به استقبال روز جهانی موزه‌ها رفتند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ