قائم مقام نمایشگاه بین المللی کتاب:

نمایشگاه کتاب به رقم ۴۹۷ میلیارد تومانی رسید

اقتصاد ایران: قائم مقام سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در آخرین نشست خبری خود در این دوره از رویداد مذکور گفت: در مجموع ۴۹۷ میلیارد فروش در بخش حضوری و مجازی تا روز دهم داشتیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  آخرین نشست خبری علی رمضانی قائم مقام و سخنگوی سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران امروز شنبه ۲۹ اردیبهشت همزمان با آخرین روز این رویداد در شبستان مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد.

رمضانی در ابتدای این نشست گفت: امروز ۲۹ اردیبهشت و آخرین روز برگزاری نمایشگاه را پشت سر می‌گذاریم. کمتر از ۵ ساعت به پایان این رویداد در بخش حضوری باقی مانده امیدوارم مردم از خدمات حضوری رضایت داشته باشند. روز گذشته با جمعیت چند صدهزار نفری روبه رو بودیم، از عزیزان پلیس راهور ممنونیم که امکان پارک حاشیه‌ای را فراهم کردند.

وی افزود: روز گذشته در مجموع در بخش حضوری و مجازی پر فروش ترین روز بود که البته با توجه به حجم درخواست فروش پیش بینی می‌کنیم امروز پرفروش‌ترین روز مجازی باشد. دقایقی پیش به واسطه درخواست‌ها تصمیم گرفته شد اتصال سامانه پست به بخش مجازی قطع شود تا خریداران خرید کنند و کندی‌ها برطرف شود، این تصمیم به نفع خریداران گرفته شد تا کسانی که در بخش مجازی تلاش می‌کنند خرید خود را انجام دهند.

قائم مقام سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: بخش مجازی تا ۱۲ شب امشب فعال است و توصیه می‌کنم مخاطبان با صبر به این بخش مراجعه کرده و خرید خود را انجام دهند تا سامانه خدمات بهتری را به مخاطبان ارائه دهد.

رمضانی افزود: در نظر سنجی روز گذشته از مخاطبان درباره تاریخ برگزاری نمایشگاه کتاب در اردیبهشت ماه سوال شده است که ۷۵ درصد از مخاطبان به این سوال پاسخ بله را دادند. افزایش اتفاقات فرهنگی نمایشگاه به صورت گسترده‌تر، گسترش اخبار نمایشگاه کتاب در رسانه‌ها، تقویت آنتن دهی و افزایش تعداد سطل‌های زباله از جمله درخواست‌های مخاطبان در روز دهم بوده است.

به گفته سخنگوی سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ارائه تخفیف ناشران، جذابیت بخش کودک و نوجوان و ارائه قیمت مناسب در بخش مجازی از جمله نقاط قوت روز گذشته بوده است. تهویه نامناسب و ناکافی بودن برنامه‌ها در روز تعطیل و اتمام برخی کتاب‌ها از جمله نقاط ضعف این روز بوده است. در مجموع مخاطبان نمره ۷۰ را به نمایشگاه کتاب در روز گذشته داده اند.

وی گفت: برنامه‌های فرهنگی امروز با تعداد کمتری در حال برگزاری است و ۱۹ نشست فرهنگی در هشت سرای مختلف نمایشگاه کتاب برگزار شده است که قریب به ۵۰ نفر در آن حضور داشتند. همچنین در سالن یاس، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مجمع ناشران دفاع مقدس، نهاد کتابخانه های عمومی کشور و برخی ناشران در غرفه‌های خود نشست‌های مختلف داشتند.

رمضانی افزود: روز گذشته هیئت رسیدگی به تخلفات ناشران ۱۰ رأی صادر کردند که در راستای فروش کتب بدون مجوز، فروش کتاب غیر مرتبط با سالن و استفاده از دستگاه‌های غیر مجاز کارتخوان بوده که احکامی از جمله توبیخ، تعهد کتبی با درج در پرونده، تعطیلی غرفه و پنل مجازی و اعمال کاهش ۵۰ درصدی متراژ غرفه، محرومیت در دور بعدی و برای یک مورد هم محرومیت در دوره صادر شده است.

سخنگوی سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران گفت: تا پایان روز دهم در بخش حضوری ۳۱۹ میلیارد فروش داشتیم که ۲۲۳ میلیارد آن از طریق درگاه رسمی و ۹۶ میلیارد آن از مبادی کارت به کارت بوده است. همچنین در بخش مجازی ۱۷۸ میلیارد فروش داشتیم که ۱۳۵ میلیارد سهم ناشران و ۴۳ میلیارد سهم کتابفروشان بوده است. در مجموع ۴۹۷ میلیارد فروش در بخش حضوری و مجازی تا روز دهم داشتیم. امیدواریم امروز به افزایش تعداد نسخه هم دست یابیم. تا روز گذشته یک میلیون و ۵۰ هزار نسخه در قالب ۵۹۰ هزار بسته خریداری شده است.

وی افزود: با توجه به تعداد زیاد ناشران عمومی این ناشران بیشترین میزان فروش را داشتند در رتبه بعدی رقابتی بین بخش کودک و نوجوان و بخش آموزشی است. همچنین تعدادی از ناشران کودک و نوجوان رتبه‌های اول تا سوم فروش بخش حضوری را به خود اختصاص دادند. مجموع کتابفروشی های فعال ۳۱۰ کتابفروشی بوده از این تعداد ۷۸ کتابفروشی در تهران و ۲۲۳ کتابفروشی در سایر استان‌ها است. بنابراین حجم بسیار زیادی مربوط به سایر استان هاست برعکس ناشرانی که در تهران، قم و خراسان رضوی هستند بنابراین پراکندگی کتابفروشان سبب درگیری بخش‌های دیگر با نمایشگاه کتاب می‌شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ