رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور :

پیشگیری از سرقت ادبی باید تقویت شود

اقتصاد ایران: رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور گفت: بخشی به نام شورای تخصصی حوزه فرهنگ داریم و در این شورا کاری که می‌توانیم انجام دهیم، پیشگیری از سرقت ادبی است که باید تقویت شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، حجت‌الاسلام هادی صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور، در حاشیه سی و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، گفت: نمایشگاه کتاب رویداد مهم فرهنگی کشور است و مثل همیشه شاهد مشاهده آخرین دستاوردهای علمی اندیشمندان مان در آن هستیم. نمایشگاه کتاب امسال را خلوت دیدم اما این خلوت بودن به معنای عدم استقبال از کتاب نیست. بلکه فضای مجازی به کمک نمایشگاه حضوری آمده و بسیاری از اهل علم از طریق فضای مجازی در نمایشگاه کتاب گشت و گذار می‌کنند و کتاب‌های موردنظرشان را خریداری می‌کند. به نظرم این امر به نشر بیشتر دانش و دسترسی بهتر به آثار کمک می‌کند.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های امسال نمایشگاه تنوع بسیار در آثار است. امسال شاهد تولیدات خوبی به ویژه در حوزه فنی بودیم. تولیدات جدید بسیار ارزنده و تعدادشان بسیار است.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور با اشاره به برنامه‌های حوزه فرهنگ و کتاب قوه قضائیه گفت: ما در شورای حل اختلاف بخشی به نام شورای تخصصی حوزه فرهنگ داریم و در این شورا اقدامات مؤثر در حال انجام است. کاری که می‌توانیم انجام دهیم، پیشگیری از سرقت ادبی است که این امر باید تقویت شود و رواج یابد. جلوگیری از فساد در عرصه فرهنگ و هنر دیگر اقدامی است که باید انجام شود؛ فساد به این معنا که کارهای دیگران را به نام خودمان نزنیم. جدا از اینکه باید حق مؤلف و ناشر حفظ شود، باید سعی کنیم حق خواننده هم حفظ کنیم. زیرا خواننده حق دارد مطلب تازه ای از فردی بخواند که صاحب فکر است.

حجت‌الاسلام هادی صادقی در ادامه گفت: ما باید سعی کنیم شفافیت فضای فرهنگی را بیشتر کنیم. سازمان بازرسی دو مسؤولیت دارد که می‌توان به ارتقای شفافیت و مبارزه با فساد اشاره کرد. در این عرصه می‌توان اقداماتی مؤثر انجام داد و همچنین همکاری مناسب میان رسانه‌ها و سازمان بازرسی و سایر بخش‌ها می‌تواند در تحقق این امر کمک شایانی کند. رسانه‌ها می‌توانند نقش مؤثری در ارتقای شفافیت و همیاری مردم در مبارزه با فساد داشته باشند. در حوزه فرهنگ این مسأله بسیار مهم است.

وی با اشاره به وضعیت نشر کشور گفت: در حال حاضر گرانی کاغذ موجب شده تا ناشران نتوانند به اندازه کافی قیمت را مناسب کنند و در نهایت شاهد گران شدن قیمت هستیم و اهل فرهنگ برای خرید کتاب بسیار با زحمت مواجه می‌شوند. باید برای این مسأله فکری کرد. اگر قدرت خرید اهل فرهنگ بالا برود می‌توانیم شاهد اتفاقات مثبتی باشیم. ارائه بن‌های کتاب خوب است باید توسعه یابد و مقدارش کم بوده و کافی نیست. البته این صحبت به معنای ارائه یارانه به ناشر نیست با این موضوع موافق نیستم. بنظر می‌رسد یارانه خرید باید به خریدار داده شود.این اتفاق سالمی است و فضا را سالم‌تر می‌کند. البته این امر باید به صورت هدایت شده تر باشد. همچنین خرید یارانه برای کتاب کمک درسی هیچ ضرورتی ندارد زیرا آنجا تجارت بزرگی رواج دارد و آنها نیاز به کمک ندارند. یارانه خرید به کتاب‌های فرهنگساز ضرورت دارد و باید این امر جهت دار و هدایت شده تر صورت بگیرد.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور در پاسخ به این پرسش که جای چه مضامینی در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خالی است، گفت: هم اکنون حضور ذهن ندارم اما در حوزه تخصصی خودم که بیشتر کار می‌کنم فکر می‌کنم تأملات فلسفه دینی در حوزه اخلاق هنجاری و فرا اخلاق کم است و باید بسیار توسعه یابد. در حوزه اخلاق کاربردی بسیار کمبود داریم و تولیدات مان باید به شدت افزایش یابد.

حجت الاسلام صادقی در پاسخ به این پرسش که مبنای برخی از احکام قضات در خصوص خرید کتاب یا خواندن برخی از کتب برای محکومین چیست، گفت: در دهه اخیر و از سال ۹۲ تأسیسات جدیدی در مجازات‌های آمده که خوب اند اما کافی نیستند. جایگزین‌های حبس شامل ارائه خدمت اجتماعی، انجام کار فرهنگی، مطالعه در راستای ارتقای سطح فکری و پیشگیری از جرم است. متأسفانه در جامعه با این موضوع به خوبی برخورد نشد. برخی این مجازات را این چنین تلقی کردند که اگر مطالعه‌ای را به عنوان یک جایگزین حبس پیشنهاد دهیم، شأن مطالعه را پایین آورده ایم و این را به عنوان مجازات حساب کرده ایم. در واقعیت این اشکال فنی دارد که اینها را به اسم جایگزین حبس یا مجازات آورده اند درحالی که نباید تعریف مجازات را روی آن می‌گذاشتند بلکه اینها امور ترمیمی و اصلاحی هستند و نباید با دید مجازات نگاه کنیم. هدف قضات هم این است که آنها کتاب بخوانند و فکرشان ارتقا یابد. اینها مجازات نیست بلکه به اصلاح و ارتقای فکری فرد کمک می‌کند.

وی در پایان گفت: انشالله این قوانین اصلاح و این اسامی بازتعریف شود تا به جای عنوان مجازات روی این امور، عناوین دیگری گذاشته شود که می‌توان به قدامات ترمیمی مثل جبران و اصلاح اشاره کرد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ