دبیر شورای عالی مناطق آزاد اعلام کرد:

رشد سه برابری سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

اقتصاد ایران: دبیر شورای عالی مناطق آزاد گفت: میزان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد کشور در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ بیش از سه برابر شد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،  عبدالملکی در بازدید از منطقه ویژه اقتصادی سهلان در آذربایجان شرقی اظهار کرد: میزان سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از ۴۳ هزار میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ به ۱۳۱ هزار میلیارد تومان در سال گذشته رسید که رشد سه برابری را نشان می دهد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور افزود: در ۴۵ روز نخست امسال نیز ۱۲۵ هزار میلیارد تومان تقاضای سرمایه گذاری جدید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی رسیده و از ابتدای فروردین تا ۱۵ اردیبهشت بیش از ۱۰ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در این مناطق انجام شده است.

وی با بیان اینکه هزار بسته سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی پارسال تدوین و معرفی شد، مطالعات امکان‌سنجی، تأمین زمین و زیرساخت‌ها و صدور مجوز‌ها را ویژگی‌های این بسته‌ها بیان کرد.

عبدالملکی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران را بهشت سرمایه‌گذاری خواند و دلیل آن را دارا بودن ۵ ویژگی همزمان در این مناطق شامل پایین بودن هزینه تولید، توسعه یافتگی زیرساخت‌ها، دسترسی مناسب به بازار‌ها، سهولت کسب و کار و معافیت‌های مالیاتی و گمرکی برشمرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، این مناطق را حلقه وصل اقتصاد ملی با اقتصاد بین‌الملل دانست و گفت: با اینکه مناطق آزاد یکی از مقاصد جایگزین در خروج سرمایه از کشور تبدیل شده است، اما هنوز نتوانسته‌ایم ظرفیت‌های این مناطق را معرفی کنیم.

وی اضافه کرد: ۱۰ درصد اقتصاد ایران در این مناطق شکل می‌گیرد و حدود دو هزار و ۵۰۰ شرکت در ۴۸ منطقه آزاد و ویژه اقتصادی کشور مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه یک سوم صادرات غیرنفتی و حدود ۸۰ درصد ترانزیت کشور از این مناطق صورت می‌گیرد، تمرکز بر شاخص سرمایه‌گذاری و صادرات را اولویت امسال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور اعلام کرد.

همزمان با سفر دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به تبریز، عملیات اجرایی مرحله دوم توسعه منطقه ویژه اقتصادی سهلان آغاز شد.

با اجرای فاز دوم منطقه ویژه سهلان، وسعت این منطقه که هم اکنون ۲۴۷ هکتار است، ۲۹۰ هکتار توسعه می‌یابد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ