یک مقام مسئول:

آبخیزداری سریعترین و ارزانترین راه نگه داشت آب است

اقتصاد ایران: کرمان_ مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: اجرای عملیات آبخیزداری سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه نگه داشت آب است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،محمد فرامرز، شامگاه شنبه در سفر به شهرستان جیرفت در جلسه با مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری و فرمانداران هشت شهرستان جنوبی کرمان با تاکید بر ضرورت اجرای پروژه‌های آبخیز داری گفت: در کل کشور ۷۰۴ میلیون هکتار حوضه آبخیز ساحلی و مرزی داریم که ۵۲ درصد مساحت کشور را کویر مرکزی تشکیل می‌دهد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مطالبه نخست استانداران و فرمانداران در سراسر کشور اجرای پروژه‌های آبخیزداری است افزود: در واقع این موضوع مطالبه اصلی مردم است، زیرا اثرات آبخیزداری را به خوبی در کنترل سیل، تقویت منابع آب و نقشی که در معیشت آبخیزنشینان دارد را درک کرده‌اند.

فرامرز، با تاکید بر اینکه بهترین آب از نظر کیفیت آب باران است افزود: بخش عمده‌ای از روان آب‌ها به دلیل عدم مدیریت خارج می‌شود که سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه نگه داشتن آب اجرای عملیات آبخیزداری است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه در برنامه هفتم توسعه ۲۰ میلیون هکتار تعهد جهت اجرای پروژه‌های آبخیزداری مصوب شده است افزود: اجرای پروژه‌های آبخیز تنها با منابع دولتی میسر نیست.

وی افزود: مقام معظم رهبری امسال را به عنوان سال جهش تولید با مشارکت مردم نامگذاری کرد و می‌طلبد جهت انجام عملیات آبخیزداری همه پای کار بیایند.

فرامرز، با اشاره به پتانسیل‌های جنوب کرمان در حوزه آبخیز تصریح کرد: این منطقه به صورت دشت و با دارا بودن چندین رودخانه و بارندگی‌هایی با شدت بالا ضرورت اجرای انجام عملیات آبخیزداری را نشان می‌دهد.

وی با تاکید بر محدود بودن منابع افزود: فرمانداران در بحث مشارکت کمک کنند در موافقت نامه‌های استانی بخشی از اعتبارات را از پیمان خارج و به صورت نهاده در اختیار مردم قرار داده شود تا مردم در انجام پروژه‌ها همکاری لازم را داشته و منابع طبیعی از ظرفیت مردم در بخش‌های مختلف کمک بگیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان نیز در این جلسه با تقدیر از حضور فرمانداران ۸ شهرستان جنوبی این استان، گزارشی از اقدامات آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه‌های آبخیز جنوب کرمان ارائه کرد.

قاسم رحیمی نیا، با اشاره به اینکه میزان حوضه‌های آبخیز جنوب کرمان ۳ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۷۳۱ هکتار است افزود: از این میزان بالغ بر ۱ میلیون هکتار مطالعات تفضیلی اجرایی انجام و میزان ۷۷۴ هزار و ۸۲۱ هکتار عملیات آبخیزداری و آبخوانداری اجرا و بیش از ۲۹۴ هزار هکتار در دست اجرا می‌باشد.

وی با بیان اینکه سطح عرصه‌های منابع طبیعی جنوب کرمان بیش از ۳ میلیون و ۶٠٠ هزار هکتار است افزود: وجود شهرها و مناطق مسکونی در اطراف هلیل رود می‌تواند هم یک تهدید از لحاظ بروز سیل و هم یک پتانسیل جهت اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری و جلوگیری از ایجاد مخاطرات حاصل از سیل باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با اشاره به اثربخشی پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری افزود: حفظ و بهره‌برداری مناسب از منابع آب‌وخاک، حفاظت خاک و کنترل فرسایش و رسوب، پخش سیلاب، تغذیه آبخوان‌های زیرزمینی، کنترل سیل به‌منظور حفاظت سکونت گاه‌ها، کنترل رسوبات ورودی به مخازن سدها و تأسیسات و شبکه‌های آبیاری پایین‌دست، احیا و توسعه پوشش گیاهی، بهبود شرایط زیست محیطی و بهبود وضعیت اقتصادی آبخیزنشینان از اهداف اجرای پروژه‌های آبخیزداری و آبخوانداری است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ