‌سرمایه شخصی طلافروشان نیاز به ثبت ندارد

اقتصاد ایران: مطابق با جدیدترین بخش‌نامه وزارت صمت، نیازی به ثبت دارایی شخصی یا سرمایه کاسبان که در جریان تولید و فروش قرار نگرفته است، در سامانه جامع تجارت وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، در روزهای اخیر و پس از ابلاغ دستورالعملی مبنی بر الزام ثبت معاملات فلزات گران‌بها در سامانه تجارت، اعتراضات صنفی در برخی از نقاط کشور رخ داد به‌گونه‌ای که بازار اصلی طلا و جواهر تهران (سبزه‌ میدان) چند روزی تعطیل است.بررسی اظهارنظر اعضای صنف طلا و جواهر حکایت از آن دارد که تعدد سامانه‌ها، مالیات بر عایدی سرمایه و عدم رغبت در جهت موجودی طلا، به‌عنوان نقاط اختلاف طلافروشان و دولت شناخته می‌شود.در جهت حل تعدد سامانه‌ای، سازمان امور مالیاتی در دستورالعملی اعلام کرد، ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت و دریافت تأییدیه صورت‌حساب کفایت دارد، درواقع طلافروشان نیاز به بارگذاری مجدد در سامانه مودیان ندارند.
همچنین مالیات بر عایدی سرمایه نیز به شکل دقیق توسط مسئولین شفاف‌سازی شد، درواقع اعضای اتحادیه طلا و جواهر به دلیل ماهیت شغلی خود، مشمول این پایه مالیاتی نیست و مبنای مالیات طلافروشان به‌مانند گذشته به حق‌العمل و اجرت مرتبط است.
از سوی دیگر وزارت صمت نیز تسهیلات تازه‌ای برای حل ثبت معاملات طلا در سامانه جامع تجارت در نظر گرفته است، درواقع مطابق با جلسه روز گذشته اتحادیه طلا و مسئولین، دستورالعملی از سوی علیرضا شاه‌میرزایی، معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، ابلاغ شده است.
مطابق با بند 4 این دستورالعمل، نیازی به ثبت موجودی اولیه، مربوط به دارایی شخصی یا سرمایه کاسبان که مورد تولید و فروش قرار نگرفته، در سامانه جامع تجارت وجود ندارد ، از سوی دیگر ناظران و بازرسان نیز نباید خطای و کاستی ثبت اطلاعات را به عنوان قاچاق در نظر گیرند.بی‌تردید، بند قانونی فوق را می‌توان مهم‌ترین محل مناقشه طلافروشان و وزارت صمت دانست، درواقع اعضای صنف طلا و جواهر معتقد بودند که سرمایه شخصی آنها نباید مدنظر قرار گیرد، با این تفاسیر طلافروشان تنها موجودی واحد صنفی خود (مغازه) را در سامانه جامع تجارت ثبت خواهند کرد.
از سوی دیگر، به سبب مشکلات اقتصادی، خرید طلا برای مردم با مشکلاتی همراه بود، به‌گونه‌ای که حتی خرید سرویس طلا برای ازدواج نیز با کاهش عجیبی مواجه شده است، لذا در راستای، تسهیل خرید طلا، طرح‌های اعتباری و فروش اقساطی طلا در قالب تسهیلات ازدواج موردتوجه وزارت صمت قرار گرفته است که در بند 6 این دستور العمل به آن اشاره شده است.
علاوه بر این در بند 2 این دستور العمل، اتصال سامانه جامع تجارت و سامانه مودیان اعلام شده است، در واقع هر اطلاعاتی که در یکی از این سامانه های ثبت شود، به سبب وب سرویس ایجاد شده، به سامانه دیگر منتقل می شود، از طرفیدر بند 3 نیز، به معافیت کامل طلافروشان از مالیات بر عایدی اشاره شده است.
آنچه مشخص است، رویه فعلی وزارت صمت و سازمان امور مالیاتی با اعضای صنف طلا و جواهر مبنی بر تعامل حداکثر، در نهایت مشکلات صنفی این حوزه را مرتفع خواهد ساخت، البته اجرای دقیق قانون نیز کماکان ادامه خواهد داشت، درواقع ثبت معاملات فلزات گران‌بها و گوهرسنگ‌ها در سامانه جامع تجارت و مودیان مطابق با تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز اجرایی خواهد شد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ