آموزش ۷۰۰ دانش‌آموز در مدرسه رباتیک امیرکبیر

اقتصاد ایران: مدرسه رباتیک اداره انجمن‌های علمی دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر در سال گذشته با برگزاری بیش از ۹۹ دوره آموزشی در حوزه رباتیک، به بیش از ۷۰۰ دانش‌آموز علم رباتیک را آموزش داد. این اقدام گامی مهم در جهت ترویج علم و فناوری در بین نسل آینده به شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، علی علیزاده؛ رئیس اداره انجمن‌های علمی از واگذاری برگزاری مسابقات رباتیک ورزشی به این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: این ماموریت پس پیگیری‌های مداوم اداره انجمن‌های علمی دانشگاه‌امیرکبیر، از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به این دانشگاه واگذار شده است.

علی علیزاده در نشست دبیران انجمن‌های علمی با رئیس دانشگاه، با اشاره به اقدامات انجام شده گفت: 366 عنوان برنامه در سال 1400 برگزار شده است که از این تعداد 183 مورد آن کارگاه، 39 مورد رویداد و همایش و 103 مورد بازدید‌های علمی و 6 دوره برگزاری مسابقات و 3 مورد حمایت برای حضور در نمایشگاه می‌شود.

وی حمایت از 16 مورد ارائه طرح‌های نوآورانه و 8 مورد حمایت از نشریات را از دیگر اقدامات اداره انجمن‌های علمی عنوان کرد و یادآور شد: بیشترین تعداد برنامه‌های برگزار شده مربوط به دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر بوده است. پس از آن دانشکده‌های مهندسی شیمی و مهندسی عمران قرار دارد.

رئیس اداره انجمن‌های علمی به انتخابات دوره هجدهم انجمن‌های این دانشگاه اشاره کرد و گفت: 213 کاندید در این دوره ثبت نام کردند و میانگین معدل آن‌ها 16. 64 بوده است. تعداد مشارکت‌ها در انتخابات انجمن‌ها نیز 3015 نفر بوده است.

علیزاده با بیان اینکه هسته علمی نانو و رباتیک به صورت بین رشته‌ای تشکیل شد، خاطرنشان کرد: هسته‌های علمی شامل دو بخش شورای سیاستگذاری که متشکل از اعضای هیأت علمی دانشکده‌ها و تیم اجرایی که متشکل از دانشجویان دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر هستند که اعضای تیم‌های اجرایی طی فرایندی توسط شورای سیاستگذاری انتخاب می‌شوند.

وی اضافه کرد: از مهمترین رویداد‌های برگزار شده AUT TALK است که در آن از کارآفرینان برتر کشور دعوت می‌گردد تا علاوه بر معرفی مجموعه خود، تجربیات کاری خود را با دانشگاهیان به اشتراک بگذارند که آخرین رویداد آن، AUT TALK کویر تایر بوده است که در اسفندماه سال گذشته برگزار شد.

علیزاده ادامه داد: تاکنون 16 دوره AUT TALK برگزار شده است و در سال جاری برنامه داریم که در هر ماه یکی از این رویداد‌ها را در یکی از دانشکده‌ها با مشارکت کارآفرینان برگزار کنیم تا تجارب این حوزه به اشتراک گذاشته شد.

رئیس اداره انجمن‌های علمی راه‌اندازی مرکز نوآوری در دانشکده شیمی را حاصل برگزاری رویداد AUT TALK عنوان کرد و یادآور شد که برگزاری این رویداد‌ها می‌تواند علاوه بر انتقال تجربه کارآفرینان به دانشجویان و جامع دانشگاهی دستاورد‌های مادی و معنوی دیگر نیز برای دانشگاه به ارمغان بیاورد.

یکی دیگر از برنامه‌های ما حمایت از طرح‌های نوآورانه است که سال گذشته برگزار و طی آن 16 طرح به مرحله نهایی رسید. فاز اول پرداختی‌ها به این 16 تیم صورت گرفته است.

وی ابراز‌امیدواری کرد که تا پایان اردیبهشت جاری فاز اول این طرح‌ها به پایان می‌رسد و دموی اولیه این طرح‌ها ارائه خواهد شد‌.

علیزاده خاطرنشان کرد: در صورتی که در این فاز، طرح‌های منتخب تأیید شوند وارد فاز بعدی می‌شوند. ما در تلاش هستیم که مرحله دوم این رویداد را شروع کنیم و در این راستا با شرکت‌های مختلفی همچون دانا انرژی مذاکراتی داشتیم تا متولی برگزاری دور بعدی این رویداد باشند.

به گفته وی، قرار است این شرکت‌ها محور‌های مورد نیاز خود را اعلام کنند و بعد از ارائه آن‌ها در دانشگاه و جمع‌آوری طرح‌های مطرح شده سرمایه‌گذاری جهت به نتیجه رسیدن طرح‌های منتخب از سوی این شرکت‌ها تأمین شود.

رئیس اداره انجمن‌های علمی گردهمایی معرفی انجمن‌های علمی را از دیگر برنامه‌هایی این اداره نام برد که در سال گذشته جهت معرفی فعالیت‌های انجمن‌های علمی به دانشجویان ورودی جدید برگزار شد.

وی گفت‌: یکی دیگر از ماموریت‌هایی که این اداره در حال پیگیری است، حوزه دانش‌آموزی است که ما دو حوزه بازدید‌های دانش‌آموزی و آموزش دانش‌آموزی را مد نظر قرار دادیم. در این راستا مدرسه رباتیک اداره انجمن‌های علمی دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر موفق شد که بیش از 99 دوره آموزشی در حوزه رباتیک در سال گذشته برگزار کند و بیش از 700 دانش‌آموز را آموزش دادیم که هم از نظر مسئولیت اجتماعی دانشگاه قابل توجه بود و هم از جنبه آموزشی و ترویج اهمیت داشته است.

علیزاده با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 598 دانش‌آموز از سراسر کشور برای بازدید به دانشگاه آمدند و انجمن‌های علمی در این زمینه بسیار فعال بودند، اظهار کرد: برنامه آتی ما شامل حمایت از برنامه‌های انجمن‌های علمی و برگزاری رویداد‌های AUT TALK‌ها است.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه‌هایی که در حال پیگیری آن هستیم برگزاری رویداد شب علم است که با همکاری معاونت علمی برگزار خواهد شد. اولین دوره این رویداد در دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردیده است و درصدد آن هستیم که میزبانی دومین دوره آن در دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر باشیم.

وی در این باره توضیح داد: در این رویداد به مدت 3 روز درب‌های دانشگاه به روی عموم مردم باز خواهد بود تا با فعالیت‌ها و دست‌آورد‌های دانشگاه آشنا شوند و به عبارتی ارائه دستاورد‌های دانشگاهی به عموم مردم، توسط جامعه دانشگاهی به زبان ساده و جذاب خواهد بود به نحوی که برای عموم مردم قابل درک باشد و به گسترش تفکر و طرز فکر علمی و علاقه‌مند کردن مردم به علم و فعالیت‌های علمی منجر شود.

علیزاده از برگزاری مسابقات رباتیک خبر داد و گفت: همانطور که می‌دانیم سالیان طولانی است که این دانشگاه در حوزه رباتیک فعال است و مسابقات علمی گسترده‌ای در این زمینه توسط اداره انجمن‌های علمی دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر برگزار شده است و طبق پیگیری‌هایی که ما با وزارت علوم انجام دادیم، مقرر شد میزبانی برگزاری مسابقات رباتیک در بخش ورزشی به این دانشگاه محول گردد.

رئیس اداره انجمن‌های علمی برگزاری جشن تقدیر را از دیگر برنامه‌های این بخش دانست و در این باره توضیح داد: ما سالانه انجمن‌های برتر را معرفی می‌کنیم و بنا داریم هفته آخر اردیبهشت مراسم تقدیر از انجمن‌ها علمی دوره هفدهم را برگزار کنیم.

وی افزود: ما انجمن‌ها از نظر کمی و کیفی توسط کارشناسان مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و جشنی برگزار می‌شود و از برترین‌ها در هر حوزه تقدیر به می‌آید و در نهایت انجمن علمی برگزیده مشخص شده و تندیس افتخار برترین انجمن به آن دانشکده داده خواهد شد.

علیزاده برگزاری 10 بازدید هدفمند را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد که به صورت بین رشته‌ای خواهد بود و افزود: یکی از حوزه‌هایی که به دنبال آن هستیم، راه‌اندازی جامعه فارغ التحصیلان انجمن‌های علمی دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر است که در این راستا سابقه 14 دوره از فعالیت انجمن‌های علمی را استخراج کرده‌ایم و گروهی را تشکیل دادیم تا با آنها در قالب دعوت به عضویت در این جامعه ارتباط برقرار کنند تا از این ظرفیت بتوانیم در امور مختلف انجمن‌های علمی حداکثر استفاده را داشته باشیم.

وی اضافه کرد: امیدوار هستم با فعالیت‌های انجمن‌های علمی دوره هجدهم در سال جاری همچون گذشته دستاورد‌های ارزنده‌ای برای دانشگاه و کشور به ارمغان بیاوریم.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ