توسعه ربات‌های ارتباطی؛

رباتی که لبخند انسان را پیش بینی می‌کند

اقتصاد ایران: رباتی به نام «ایمو» (Emo) ابداع شده که وقتی انسان می خواهد لبخند بزند، آن را پیش بینی می کند و همزمان با لبخند به آن واکنش نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران  به نقل از نیواطلس، این امر گامی بزرگ در توسعه ربات هایی با قابلیت های ارتباطی پیشرفته است.

هرچند دستاوردهایی در زمینه مدل های زبانی بزرگ(LLM) مانند توسعه چت جی پی تی به ساخت ربات هایی منجر شده که قابلیت های کلامی مناسبی دارند اما برقراری ارتباط بی کلام برای این ابزارها به خصوص واکنش متناسب به حالات صورت و خواندن، همچنان با چالش روبرو است.

در همین راستا محققان Creative Machines Lab در دانشگاه کلمبیا به ایمو که یک سر رباتیک سیلیکونی آبی رنگ است، آموخته اند تا لبخند افراد را پیش بینی کند و به همان شکل نسبت به آن پاسخ دهند.

طراحی رباتی که به نشانه های غیرکلامی واکنش نشان دهد با ۲ چالش روبرو بود. چالش نخست ساخت یک صورت رسا با قابلیت های متعدد که شامل سخت افزارهای پیچیده و مکانیسم های تحریک است، بود و چالش دوم آموزش حالات به ربات است تا در زمان متناسب آنها را نشان دهد، به طوریکه طبیعی و واقعی به نظر بیاید.

ایمو فقط یک سر رباتیک است اما دارای ۲۶ محرک است که به ایجاد طیف وسیعی از حالات صورت کمک می کند. دوربین هایی با کیفیت بالا در چشمان ربات به آن کمک می کند تا ارتباط چشمی لازم برای ارتباطات غیرکلامی را برقرار کند. محققان بر آموزش ایجاد حالات صورت به ایمو، آن را در مقابل دوربین قرار دادند و اجازه دادند به طور تصادفی حرکاتی انجام دهد که معادل حرکاتی است که فرد در مقابل آینه انجام می دهد.

ایمو پس از چند ساعت آموخت چه موتور دستورهایی در واکنش به حالات صورت ایجاد می شوند.

در مرحله بعد ویدئوهایی از حالات صورت انسان به ربات نشان دادند تا آنها را فریم به فریم تحلیل کند. چند ساعت پس از آموزش ربات ایمو توانست با نگاه به صورت انسان و رصد تغییرات کوچک حالات صورت افراد را پیش بینی کند. ایمو توانست ۸۴۰ میلیونم ثانیه قبل از آنکه فرد بخندد، آن را پیش بینی کند و به طور همزمان واکنش یکسان نشان دهد

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ