کسب بازدهی ۲۱۷۵ درصدی با حضور ۶ ساله در بورس

اقتصاد ایران: مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس با اشاره به مزایای حضور بلندمدت در بورس، گفت: پرتفوی متنوع از ابتدای سال ۹۷ تا پایان سال ۱۴۰۲ به بازدهی ۲۱۷۵ درصدی می انجامید.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، قادر معصومی خانقاه با بیان اینکه عدم سرمایه‌گذاری بلندمدت و مداوم در بورس به از دست دادن بخش چشمگیر بازدهی‌ منجر می شود به سنا، گفت: هر قدر نگاه سرمایه‌گذاران کوتاه‌ مدت باشد، احتمال کسب بازدهی معقول و مطلوب کاهش پیدا می‌کند. بطور معمول اشخاص پس از سرمایه‌گذاری، احساسات متفاوتی را تجربه می‌کنند و در ابتدا دچار وسواس برای انتخاب بهترین روش هستند. سپس کمی نگرانی و استرس را تجربه می‌کنند و در نهایت می‌آموزند با ثبات فکری بیشتری پیش روند و افق دید بلندمدت و عمیق‌تری داشته باشند.

وی افزود: بطور معمول سهامداران تصور می‌کنند با جابجایی سرمایه‌ها در بازارهای رقیب، بازدهی بیشتری کسب می کنند در حالی که این ایده همیشه پاسخگو نبوده و منجر به عدم کسب بازدهی حداکثری سرمایه‌گذاران در برخی بازارها می‌شود. از ابتدای سال ۹۷ تا روز پایانی سال ۱۴۰۲ معادل ۱۴۴۱ روز معاملاتی بود که اگر شخصی طی این بازه زمانی با پرتفوی متنوع حضور پیدا کرده بود، حدود ۲۱۷۵ درصد بازدهی کسب می کرد و سرمایه اولیه را تا ۲۲ برابر افزایش می داد.

این مقام مسئول ادامه داد: در صورتی که سرمایه‌گذار یک و ۲ درصد از بهترین روزهای معاملاتی این مدت را از دست داده باشد، تنها می‌توانست سرمایه اولیه را تا ۱۲ و ۷ برابر افزایش دهد. شاخص بورس از ۴ آبان سال ۱۴۰۱ تا روز پایانی معاملات در سال ۱۴۰۲ با ۳۳۹ روز برای اشخاص دارای پرتفوی متنوع بازدهی حدود ۷۷ درصدی را به ارمغان آورد. اگر سرمایه‌گذار سه یا ۷ روز معاملاتی مثبت را از دست داده باشد، ۳۰ و ۵۸ درصد از کل بازدهی را از دست داده است.

معصومی خانقاه گفت: در صورتی که سرمایه‌گذار ۱۷ روز از روزهای معاملاتی مثبت بازار را از دست داده باشد، هیچ بازدهی از این بازار بدست نیاورده و احتمالا متحمل ضرر و زیان هم شده است. سرمایه‌گذاران معمولا برای کسب بازدهی مطلوب باید به سمت تخصیص سرمایه پیش می‌روند و اقدام به تقسیم سرمایه‌گذاری در طبقات و کلاس‌های مختلف دارایی بر اساس معیارهای فوق می‌کنند و در شرایط مختلف وزن دارایی‌ها را در بازارها، طبقات و کلاس دارایی‌ها تغییر می‌دهند. سهامداران نباید به صورت کامل از بورس خارج شوند. زیرا با حفظ پرتفوی متنوع در بلندمدت می‌توانند احتمال کسب بازدهی مطلوب و معقول را بسیار بالا ببرند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ