نهضت ملی مهارت آموزی نسخه حل بیکاری

اقتصاد ایران: در نهضت ملی مهارت آموزی در گام دوم انقلاب سعی شده جوانان را با ترویج فرهنگ کار و ارائه الگوهای برتر مهارت آموخته به سوی مشاغل مهارتی هدایت کرد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  مدرک گرایی معضل این روز‌های آموزش عالی که از بی توجهی به افراد خلاق، فعال و کارآفرین و توجه به مدرک و استخدام دولتی ایجاد می‌شود و زخم کهنه بر بدنه آموزش عالی کشور به شمار می آید. در نهضت ملی مهارت آموزی در گام دوم انقلاب سعی شده جوانان را با ترویج فرهنگ کار و ارائه الگوهای برتر مهارت آموخته به سوی مشاغل مهارتی هدایت کرد.

اغلب دانشجویان به دنبال مدرک هستند و حاضرند 4سال پشت صندلی‌های دانشگاه بنشینند تا بتوانند فقط آن مدرک را کسب کنند. در حال حاضر انگیزه و اشتیاق جوانان برای ورود به دانشگاه و دریافت مدرک افزایش یافته است و نهاد‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصی برای جذب نیرو «مدرک» را در اولویت استخدام خود قرار داده اند.

مدرک محوری در مقابل مهارت محوری قرار دارد که یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار بر افزایش بیکاری است؛ بنابراین عبور از این معضل نیازمند فرهنگ سازی مناسب در بستر اجتماع و بر اساس قوانین و مقررات است.

*ضرورت توسعه مهارت

جلیل شهریاری،مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان سیستان و بلوچستان طی یادداشتی با اشاره به مدرک گرایی مشکل آموزش عالی کشور و نهضت ملی مهارت آموزی نسخه حل بیکاری نوشت: قرارگرفتن در مسیر توسعه و دست یابی به توسعه پایدار امروزه یکی از آرمان های جوامع بشری است در این میان کارآفرینی به عنوان موتور محرکه توسعه اقتصادی و اجتماعی نقش اساسی در فرآیند توسعه جامع ایفا می کند.

 مشاغل در ده سال آینده تغییرات شگرفی خواهند داشت ضرورت تقویت مهارت های کاربردی و نوین، توسعه کسب و کارهای پلت فرمی و نوظهور و دانش بنیان،  توسعه سیستم های اطلاعات بازار کار و غیره  مسائل اجتناب ناپذیری هستند که جوامع و سازمان ها بایستی خود را برای مواجهه با چالش های حاصل از آنها آماده کنند.

 آموزش های فنی و حرفه ای به عنوان یکی از ارکان توسعه پایدار مورد پذیرش و تاکید سازمان های بین المللی مانند یونسکو، یونیک و ILO قرار گرفته است. سازمان جهانی یونسکو سه هدف اساسیرا در مورد آموزش های فنی و حرفه ای مطرح نموده است.

1- تقویت آموزش های فنی و حرفه ای به منزله جز لازم یادگیری مادام العمر

2 - جهت دادن آموزش فنی و حرفه ای به سمت توسعه پایدار

3 - فراهم آوردن آموزش فنی و حرفه ای برای همه

از طرفی پژوهش ها در خصوص مسئله اشتغال نشان داده است که کسب و کارهای کوچک و خرد بهترین مأمن برای فعالیت های کارآفرینانه است. چرا که این قبیل کسب و کارها از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند و کارآفرینی و خلاقیت بیشتری در آنها صورت می پذیرد. بررسی ها نشان داده است که مشاغل خرد بر پایه مهارت از طریق 4کانال کارآفرینی، نوآوری و تغییر فناوری، پویایی صنعت و در نهایت ایجاد فرصت های شغلی ارزان و افزایش درآمد بر اقتصاد منطقه ای و جهانی تاثیر گذارند. در توسعه پایدار انسان محور توسعه و کلید آن آموزش و تربیت فنی و حرفه ای است  ووجود افراد ماهر و آشنا به تکنولوژی روز است که سازمان ها را به سمت موفقیت سوق می دهند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ