تاکید رئیس جمهور عراق بر تحکیم روابط ایران و عربستان

اقتصاد ایران: رئیس جمهور عراق با اشاره به لزوم ایجاد یک فضای منطقه‌ای برای گفت‌وگوی سازنده اعلام کرد که عراق به دنبال ایجاد فضایی مناسب و حمایتی برای گفت‌وگو میان دو کشور همسایه عربستان و جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، «عبداللطیف جمال رشید» رئیس جمهوری عراق طی سخنرانی خود در ششمین کنفرانس گفتؤگوی بغداد/ ارتباطات منطقه ای – با محوریت عراق اعلام کرد: من از تلاش‌های انجام شده برای برگزاری این کنفرانس با هدف ارتقای ارزش‌های گفت‌وگو و کار برای هماهنگی و مشارکت در ایجاد و توسعه یک محیط منطقه‌ای بین‌المللی جهت حمایت از گفت‌وگو و تفاهم سازنده میان کشورها قدردانی می‌کنم.

وی افزود: سیاستی که دولت‌های مختلف عراق بعد از سقوط دیکتاتوری دنبال کرده و آن را توسعه داده‌اند، مبتنی بر اصلی است که طبق آن عراق همواره یک طرف موثر برای تفاهم و همزیستی در منطقه و عاملی برای کمک به ایجاد فضای مساعد جهت گفت‌وگو است.

رئیس جمهور عراق تاکید کرد: عراق همواره بر این مبنا عمل کرده که نقطه‌ای برای تجاوز به هیچ طرف منطقه‌ای نباشد و یک عامل منطقه‌ای موثر برای همکاری سازنده و حمایت از گفت‌وگو و ارزش‌های تفاهم میان کشورهای مختلف باشد.

رشید در ادامه به مناسبات جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی طی یک سال گذشته اشاره و اعلام کرد: عراق به دنبال ایجاد فضایی مناسب و حمایتی برای گفت‌وگو میان دو کشور همسایه عربستان و جمهوری اسلامی ایران است. به نظر می‌رسد منطقه ما امروز بیش از هرچیزی به تقویت اصول گفت‌وگوی سازنده و موثر نیاز دارد و منافع همه ما در منطقه این است که همگی برای ایجاد یک محیط منطقه‌ای پویا و یکپارچه همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: طی دهه‌های اخیر زمان زیادی تلف شد و طی آن ثروت‌ها و فرصت‌های زیادی که می‌توانست باعث پیشرفت منطقه، تقویت مشارکت‌ها و تحکیم همکاری‌ها شود، از بین رفت. فضای جنگ، خشونت و تروریسم در دهه‌های اخیر عامل اصلی اتلاف منابع انسانی و اقتصادی بوده است.

رئیس جمهور عراق در ادامه به تحولات غزه و جنایات اشغالگران صهیونیست علیه مردم فلسطین اشاره و تاکید کرد که بدون پایان کامل درد و رنج مردم فلسطین و احقاق حق آنها در تشکیل کشور فلسطین در خاک خودشان، هیچ ثباتی در منطقه وجود نخواهد داشت.

رشید در پایان گفت: این مسئولیت جامعه جهانی است که با اراده واقعی و مؤثر برای پایان دادن به این رنج و توقف جنایات شنیعی که علیه مردم فلسطین انجام می‌شود تلاش کند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ