رامسر میزبان رویداد ملی روز جهانی تالاب‌ها

اقتصاد ایران: مدیر اجرایی حفاظت محیط زیست تالاب‌ها، مرکز منطقه‌ای رامسر در مرکز و غرب آسیا گفت: رویداد ملی روز جهانی تالاب‌ها شنبه ۱۴ بهمن ماه در رامسر برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،    رضا زمانی، مدیر اجرایی حفاظت محیط زیست تالاب‌ها، مرکز منطقه‌ای رامسر در مرکز و غرب آسیا اظهار داشت: کنوانسیون رامسر یا کنوانسیون تالاب‌ها، قدیمی‌ترین معاهده بین المللی با تاکید بر حفاظت از طبیعت در جهان است که آغاز آن با حضور نمایندگان ۱۸ کشور جهان در دوم فوریه ۱۹۷۱ میلادی مطابق با ۱۳ بهمن ۱۳۴۹ در شهر رامسر بوده است.

مدیر اجرایی حفاظت محیط زیست تالاب‌ها، مرکز منطقه‌ای رامسر در مرکز و غرب آسیا اضافه کرد: میزبانی ایران در انعقاد چنین پیمانی در شهر رامسر موجب شد تا نام رامسر بر کنوانسیون بین‌المللی تالاب‌ها نقش ببندد و پرچم پیشرفته‌ترین کنوانسیون زیست محیطی جهان در مقر دائمی این کنوانسیون در شهر گلندِ سوئیس با نام رامسر مزین شود. این روز (۱۳ بهمن هر سال) به عنوان روز جهانی تالاب‌ها نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری روز جهانی تالاب‌ها، افزایش آگاهی جهانی در مورد نقش حیاتی تالاب‌ها برای مردم و سیاره است. روز جهانی تالاب‌ها پس از تصویب آن توسط مجمع عمومی در ۳۰ اوت ۲۰۲۱ و در قطعنامه‌ای با حمایت ۷۵ کشور عضو به عنوان یکی از روزهای بین المللی سازمان ملل متحد شناخته شده است و برگزار می‌شود.

زمانی تاکید کرد: مأموریت این کنوانسیون حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب‌ها از طریق اقدامات ملی و محلی و همکاری‌های بین المللی به عنوان کمک به دستیابی به توسعه پایدار در سراسر جهان است. طی گذشت سال‌ها کنوانسیون رامسر گستره نگرش خود را چنان افزایش داده است که تمام ابعاد حفاظت و بهره‌برداری خردمندانه و پایدار از تالاب‌ها را در بر می‌گیرد و تالاب‌ها را در زمره زیست بوم‌هایی می‌داند که در حفاظت از تنوع زیستی و رفاه جامعه بشری اهمیت فوق العاده‌ای دارند.

مدیر اجرایی حفاظت محیط زیست تالاب‌ها، مرکز منطقه‌ای رامسر در مرکز و غرب آسیا در ادامه گفت: دبیرخانه کنوانسیون رامسر در مقر اتحادیه حفاظت از طبیعت (IUCN) در شهر گلند سوئیس مستقر است و در حال حاضر تعداد اعضای متعاهد ۱۷۲ کشور و تعداد تالاب‌های با اهمیت بین المللی ثبت شده ۲۵۰۳ مورد و با مجموع مساحتی بیش از ۲۵۷ میلیون هکتار است. تالاب‌های مشمول این پیمان با نام «تالاب رامسر یا رامسر سایت» شهرت دارند.

وی اضافه کرد: طرف‌های متعاهد در این کنوانسیون موظفند که تالاب‌های حائز اهمیت سرزمین خود را تعیین، نقشه‌های اصلاحی تالاب‌ها را به نحوی تنظیم و اجرا کنند که حفظ و حراست و بهره برداری صحیح از آن‌ها را در سرزمین خود تسهیل کنند همچنین در جهت اعمال مدیریت صحیح کوشش کنند و تسهیلات لازم برای حفاظت تالاب‌ها و موجودات وابسته در منطقه تالاب‌ها فراهم شود.

زمانی در پایان گفت: نماینده و سازمان مرجع کنوانسیون رامسر در ایران، سازمان حفاظت محیط زیست است که مسؤولیت نظارت و اجرای آن را برعهده دارد. سازمان حفاظت محیط زیست نیز برای پیشرفت کار، کمیته‌ای با نام کمیته ملی کنوانسیون رامسر با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف وزارت علوم، وزارت نفت، وزارت امورخارجه، وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگانی از سازمان‌های غیر دولتی تشکیل داده است که مهمترین گروه تصمیم گیرنده در این رابطه هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، علاقه‌مندان برای حضور به صورت وبیناری در این مراسم از طریق آدرس لینک https://live614.videocake.ir اقدام کنند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ