جایگاه فناوری ICT در توسعه صنعت فضایی ایران

اقتصاد ایران: ایران با توجه به موقعیت ژئوپولیتیکی و ظرفیت‌های علمی و انسانی خود، می‌تواند نقش مؤثری در توسعه فناوری‌های فضایی منطقه و جهان داشته باشد و فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) نقش مهمی در این زمینه دارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، ایران یکی از 10 کشور برتر دنیا در زمینه فناوری فضایی است که از سال 88 با پرتاب ماهواره «امید» وارد باشگاه جهانی فضا شده است.

ایران در حال حاضر قابلیت طراحی، ساخت، پرتاب و راهبری ماهواره‌ها را دارد و در این راستا از دانش بومی و همکاری‌های بین‌المللی استفاده می‌کند. ایران همچنین در دسته چهارم کشورهای دارای فناوری فضایی قرار دارد که قابلیت اعزام انسان به فضا را دارند.

ایران برای توسعه فناوری فضایی خود از زیرساخت‌های مناسبی بهره می‌برد که شامل پایگاه‌های فضایی سمنان، قم، البرز و چابهار می‌شوند.

ایران با توجه به موقعیت ژئوپولیتیکی و ظرفیت‌های علمی و انسانی خود، می‌تواند نقش مؤثری در توسعه فناوری‌های فضایی منطقه و جهان داشته باشد.

نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در صنعت فضایی

ایران یکی از کشورهای پیشرو در منطقه خاورمیانه در زمینه فناوری اطلاعات است که در سال 2017 رتبه 65 از میان 176 کشور دنیا را در شاخص کسب کرده است.

فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در صنعت فضایی نقش مهمی دارد.
ICT به صنعت فضایی کمک می‌کند تا:

- اطلاعات مربوط به فضا را جمع‌آوری، پردازش، انتقال و تحلیل کند. برای مثال، ماهواره‌ها و کاوشگرهای فضایی از ICT استفاده می‌کنند تا داده‌های علمی و تصاویر را از فضا به زمین بفرستند.
- ارتباطات فضایی را امکان‌پذیر کند. برای مثال، ICT از ماهواره‌های مخابراتی و تلویزیونی، رادیوهای فضایی، شبکه‌های فضایی و سیستم‌های ناوبری ماهواره‌ای مانند GPS استفاده می‌کند.
- فعالیت‌های فضانوردی را هدایت و کنترل کند. برای مثال، ICT از سیستم‌های کنترل فضایی، سیستم‌های ارتباطی بین فضانوردان و زمین، سیستم‌های رباتیک و هوش مصنوعی استفاده می‌کند.
- فناوری‌های فضایی را طراحی، ساخت، آزمایش و بهبود بخشد. برای مثال، ICT از نرم‌افزارهای مهندسی، شبیه‌سازی، مدل‌سازی، تجزیه و تحلیل، ابزارهای آموزشی و ارزیابی استفاده می‌کند.

ICT یکی از عوامل موثر در پیشرفت و توسعه صنعت فضایی است که باعث افزایش کارایی، کاهش هزینه‌ها، ایجاد امکانات جدید و ارتقای کیفیت خدمات می‌شود. ICT همچنین می‌تواند کاربردهای فضایی را در زمینه‌های مختلف مانند اقتصاد، علم، آموزش، دفاع، امنیت، محیط زیست و گردشگری ارتقا دهد. ICT در صنعت فضایی نقش اساسی و اجتناب‌ناپذیری دارد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ