وزیر امور خارجه:

غزه آزمونی برای نظام بین الملل و جامعه جهانی است

اقتصاد ایران: وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر توجه ویژه به چندجانبه گرایی در تاریخ تعاملات خارجی ایران گفت اکنون نیازمند حضور منتقدانه در نهاد‌های چندجانبه و بین المللی هستیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، وزیر امور خارجه گفت بحران‌های فعلی و به طور خاص جنایات اشغالگران در غزه به آزمونی جدی برای جامعه جهانی و نظام بین المللی تبدیل شده است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست چندجانبه گرایی در تاریخ روابط خارجی ایران گفت: یکجانبه گرایی و حمایت همه جانبه غرب از رژیم صهیونیستی، دستاورد‌های چندجانبه گرایی در عرصه بین المللی را زیرسوال برده است.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به اهمیت توسعه چندجانبه گرایی گفت موقعیت ژئوپولتیک ایران اهمیت این موضوع را بیشتر می‌کند.

وزیر امور خارجه گفت چندجانبه گرایی سازوکاری برای حل مشکلات و منازعات جهانی است و به عضویت در نهاد‌ها و سازمان‌های خاص محدود نمی‌شود.

 امیرعبداللهیان با تاکید بر توجه ویژه به چندجانبه گرایی در تاریخ تعاملات خارجی ایران گفت اکنون نیازمند حضور منتقدانه در نهاد‌های چندجانبه و بین المللی هستیم.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به تحرکات تروریستی در عراق و پاکستان علیه خاک ایران گفت با نگاه به راه حل‌های سیاسی و فهم مشترک، گفتگو‌هایی با مقامات این دو کشور انجام داده ایم. در این راستا به زودی وزیر امور خارجه به پاکستان سفر و دبیر شورای امنیت ملی هم از عراق دیدن خواهد کرد.

 امیرعبداللهیان در ادامه با بیان این که جنگ در غزه راه حل نیست و امنیت منطقه را زیر سوال می‌رود گفت ایران با نگاه به امنیت منطقه و دفاع از مردم مظلوم فلسطین، تمرکز ویژه‌ای بر چندجانبه گرایی و حل این بحران از طریق سیاسی دارد.

محمدحسن شیخ الاسلامی. رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت خارجه هم در این نشست با اشاره به درهم‌تنیدگی سرنوشت کشور‌ها و ملت‌ها در جهان امروز، چندجانبه گرایی را یکی از مهمترین اولویت دیپلماسی دانست.

شیخ الاسلامی چندجانبه گرایی را فرصتی دانست که می‌تواند به افزایش امنیت و رفاه در جهان کمک کند به شرطی که ابزار‌های توسعه آن در جهان از اهداف خود خارج نشده و به ابزاری در دست قدرت‌های بزرگ تبدیل نشود.

هفتمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران با عنوان چندجانبه گرایی در تاریخ روابط خارجی ایران امروز یکشنبه در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه برگزار شد. نمایشگاه اسناد و کتابی هم در حاشیه این نشست برگزار شد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ