با حضور حداکثری فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران؛

رویداد یلدا سامیت ۲۰۲۴ برگزار شد

اقتصاد ایران: در رویداد یلدا سامیت ۲۰۲۴ مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ استارتاپی حضور یافتند و درباره تجارب خود در حوزه‌های تخصصی از جمله تامین سرمایه، ایکامرس، چگونگی رشد استارتاپ و... سخن گفتند.

 به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،‌  مسعود شاهمرادی مدیرعامل خانومی در پنل گفتگو این همایش از تجربیات خود به عنوان هم‌بنیان‌گذار اولین و جامع ترین فروشگاه اینترنتی تخصصی لوازم آرایشی، بهداشتی و عطر در ایران به اشتراک گذاشت.

او در رویداد یلداسامیت صحبت خود را از نقطه‌ای که این استارتاپ تاسیس شد، آغاز کرد و گفت: «من و همسرم با وجود آنکه هر دو فیزیک خوانده‌ایم، این استارتاپ را راه انداختیم و من از کار محتوا به عنوان یک روزنامه‌نگار، به کار کسب و کار رفتم.»

وی در ادامه گفت: «متوجه شدم که در ایران اطلاعات مفید و کارآمد از بازار زیبایی نداریم. شاید جالب باشد که بدانید که تنها ۱۵ درصد بازار صنعت زیبایی در دست محصولات آرایشی است و ۷۵ درصد آن در دست محصولات مراقبتی است. اطلاعات و شناخت کافی از این بازار به خصوص در سالی که به فکر راه‌انداختن خانومی افتادیم در ایران وجود نداشت و با مرور زمان و تا امسال بازار اطلاعات محصولات زیبایی رشد چشمگیری پیدا کرده‌است اما رسانه‌های سبک زندگی در ایران کماکان ضعیف هستند و ما رسانه ها را می‌شناختیم و این صنعت نیز نیاز به این اطلاع رسانی داشت و از اینجا خانومی را راه انداختیم.»

وی در پاسخ به این پرسش که در صنعت زیبایی تصمیم گیرنده برای خرید لوازم آرایش خانم‌ها هستند یا آقایان؛ گفت: «در بیش از ۸۰ درصد سبد خانوار تصمیم گیرنده خانم‌ها هستند از آموزش گرفته تا سلامت، می‌توان گفت که خانم‌ها تصمیم گیرنده اصلی هستند. آنچه خانومی را از سایر استارتاپ‌ها در این حوزه متفاوت کرده‌است، سرعت رشد برند است.»

شاهمرادی با بیان اینکه در کمپینی که تحت عنوان «بلک‌بیوتی» در خانومی راه‌اندازی شد، وب سایت این مجموعه ۵۷ میلیون بازدید داشت، افزود: «دیجیتال مارکتینگ و پیشرفت فناوری در دنیا، در مفهوم برند و ظهور برندها در صنعت زیبایی تغییر جدی ایجاد کرده‌ است. در ۱۰ سال پیش تنها برند زیبایی‌ای که به آن توجه می‌شد لورئال بود اما امروز برندهای کوچکی هستند که با ظرفیت‌های ایجاد شده توسط فضای آنلاین برای برندهای مشهوری مثل لورئال چالش درست کرده‌اند. مفهوم برندسازی در صنعت زیبایی تغییر کرده‌است و زمان لازم برای رشد یک برند از ۲۰ سال در گذشته، امروز به ۱۰ سال کاهش یافته‌است.»

رویداد یلدا سامیت ۲۰۲۴ با حضور حداکثری فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران برگزار شد

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که پاندمی کرونا چه تاثیری بر رشد صنعت آنلاین زیبایی در جهان گذاشته است؛ گفت: «کرونا یک شتاب عظیمی به دیجیتال مارکتینگ داد و رشدی که برای آن ۱۰ سال زمان نیاز بود را به یک سال رساند. پس از کرونا در تمام موضوعات در بازار دیجیتال مارکتینگ شاهد افت بودیم و این افت به دلیل رکود بوده‌ است؛ با این حال دو حوزه محصولات و خدمات لاکچری و زیبایی از این رکود در امان مانده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که تا ۲۰۲۴ رشد آنها ادامه داشته باشد.»

شاهمرادی در ادامه با اشاره به اثر لیپستیک‌افکت گفت: «این اثر می‌گوید، زمانی که مردم حالشان بد است صنایع شادی‌آور رشد خواهند کرد و در دوره رکود مردم حالشان بد است و برای صنعت زیبایی و تجارت الکترونیک آن پیش بینی رشد ۸٫۸ درصدی می‌شود.»

وی در ادامه گفت: «در سال ۲۰۲۴ تجارت الکترونیک زیبایی برای اولین بار از تمام کانال‌های عرضه بزرگ‌تر شد و ۲۷ درصد فروش محصولات زیبایی آنلاین شد. ما در یک هفته در بلک بیوتی ۷۰۰ هزار کالا در بستر اینترنت فروختیم و هیچ فروشگاه زنجیره‌ای در صنعت زیبایی در خاورمیانه نمیتواند این ادعا را کند.»

شاهمرادی در ادامه در خصوص حجم فروش خانومی گفت: «پیش‌بینی می‌شود که ما تا پایان امسال هزار میلیارد تومان فروش داشته باشیم و تا پایان سال آینده این رقم به ۵ هزار میلیارد تومان برسد.»

او در ادامه با اشاره اینکه ما نمیخوایم مانند دیجی کالا باشیم؛ گفت: «ما در حال حاضر بر بستر پلتفرم هستیم و آن را تقویت میکنیم اما یک تفاوت ذاتی با دیجی کالا داریم. فروشگاه‌های اینترنتی تخصصی به شبکه و زنجیره تامین متصل هستند و زنجیره تامین خیلی به آنها نزدیک است و نمیخواهیم واسطه‌ای بین زنجیره تامین تا خانومی داشته باشیم و باید این ظرفیت را برای تولیدکنندگان و زنجیره تامین در ایران ایجاد کنیم که بتوانند مشتری داشته باشند.»

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا رهبران بازار شکل گرفته‌اند و ورود به حوزه زیبایی دیگر موضوعیتی دارد یا خیر گفت: «برای ورود جوانان احتمال اقیانوس آبی‌تری نیز وجود دارد اما این بازی بسته نیست و رقیب خیلی چیز خوبی است و در حال حاضر نیز تعداد کسب وکارهایی که در این حوزه فعال اند کم نیستند و خانومی به تنهایی نمیتواند به سهم ۲۷ درصدی جهانی برسد که در ایران ۴ درصد است و پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده به ۱۰ درصد برسد.»

شاهمرادی در ادامه گفت: «جامعه زنان در سراسر جهان جامعه‌ای است که خیلی سخت اعتماد می‌کند و خیلی با دقت تصمیم گیری می‌کند ‌و خیلی راحت هیجان زده نمیشود و خیلی با احتیاط تصمیم‌گیری می‌کند؛ جامعه زنان ایران در حال حاضر به سمت بستر آنلاین در حال حرکت است و در جامعه مردان این اتفاق در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۷ افتاد اما در جامعه زنان در سال جاری و سال آینده این اتفاق به سرعت در حال وقوع است و هر کسی در حال حاضر برای راه اندازه کسب ‌و کار، جامعه زنان ایران را هدف قرار دهد یک اقدام هوشمندانه کرده است.»

رویداد یلدا سامیت ۲۰۲۴ با حضور حداکثری فعالان اکوسیستم استارتاپی ایران برگزار شد

وی در ادامه در خصوص گسترش استارتاپ در منطقه گفت: «ما یک چالشی در ایران داریم که بسیار جدی است و قرار است آن را حل کنیم. ما محصول زیبایی برند ایرانی که بازار جهانی خواهان خرید آن باشد نداریم. راه سختی در پیش داریم اما می‌خواهیم در منطقه بازیکن موثری باشیم و باید باشیم اما چالش های آن حل نشده و باید حل کنیم.»

شاهمرادی در خصوص بحرانی که سال گذشته دامن‌گیر خانومی شد؛ گفت: «از مهر ماه سال گذشته به مدت سه ماه در بحران بودیم و متوجه شدیم که اکثر مخاطبان ما ناراحت هستند و شعار خانومی تحت عنوان «زیبا و سازنده باش» که روح کسب و کار ما بود، بی‌معنا شد و اصلا نمیتوانستیم کاری برای مخاطب ناراضی انجام دهیم. ما هزینه‌های سربار سنگینی داشتیم و از دست دادن چنین فروشی به معنای از دست دادن کسب و کار بود؛ اما چیزی که نجاتمان داد اخلاق گرایی و صداقت بود؛ صداقت با کل جامعه و اطرافیان. همان زمان به تیم خود گفتیم که دچار بحرانیم و چندین ماه پرداخت حقوق‌ها عقب افتاد و تمام تلاشمان این بود که تعدیل نیرو در حداقلی ترین حالت اتفاق افتد. نهایت تلاش خود را برای خروج از بحران به کار گرفتیم و هرکاری که از دستمان بر می‌آمد انجام دادیم. تمام اعضای تیم خانومی در این راستا تلاش کردند تا ضعف ها برطرف شود و آنچه در خانومی نساخته بودیم بسازیم و در ۱۴۰۲ با شیب تندی رشد کردیم و بواسطه این رشد تمام عقب ماندگی‌های ۱۴۰۱ جبران و ۹۹٫۶ درصد بلک‌بیوتی محقق شد چون تیم خانومی به تهدیدها به چشم فرصت نگاه کرد. این بحران در خانومی نه اولین چالش بود و نه آخرین اما تلاش میکنیم که همیشه هر بحرانی را حل کنیم.»

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ