ساخت نانو ربات برای درمان سرطان مثانه

اقتصاد ایران: نانوربات‌هایی که از اوره انرژی می‌گیرند، تومورهای مثانه را تا 90 درصد کوچک می‌کنند.

 به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از اینترستینگ انجینیرینگ، سرطان مثانه، نگرانی پیشرو در زمینه سلامت جهانی و چهارمین تومور شایع در مردان است و به لطف روش نوآورانه جدید تغییر قابل توجهی در درمان این بیماری حاصل شد.

مصرف 1 دوز از نانورباتی که با استفاده از اوره انرژی خود را تامین می کند، باعث کوچکتر شدن تومورها در سرطان مثانه تا 90 درصد شد.

ساموئل سانچز از محققان این یافته گفت: «چنین رویکرد درمانی باعث افزایش کارایی، کاهش طول مدت بستری و هزینه های درمان می شود.»

اجزای این نانوربات

این نانوماشین‌های پزشکی که از یک کره متخلخل مبتنی بر سیلیس ساخته شده‌اند، دارای سطوح مجهز به اجزای خاصی هستند که برای عملکردهای دقیق طراحی شده‌اند.

یکی از این اجزا در این ربات «اوره آز» است، پروتئینی که با اوره موجود در ادرار تعامل دارد. این پروتئین به حرکت نانوذرات در داخل بدن کمک می کند. یکی دیگر از اجزای ضروری ید رادیواکتیو است، شکلی از ایزوتوپ رادیواکتیو که در درمان هدفمند تومور استفاده می شود.

تصویربرداری زیستی از نانو ربات داخل بدن

در حالی که استفاده از نانوروبات ها در درمان های پزشکی موانعی را برای رویکردهای تصویربرداری زیستی ایجاد می کند، این یافته با موفقیت بر این مشکل غلبه کرد.

محققان حرکت نانوذرات در داخل مثانه و تجمع هدفمند آنها در ناحیه تومور را نشان دادند. چندین روش از جمله برش‌نگاری با گسیل پوزیترون (PET) از موش ها و تصویربرداری میکروسکوپی از بافت ها استفاده شد.

دانشمندان اعلام کردند سیستم اپتیکال نوآورانه‌ای که توسعه داده‌ایم ما را قادر می‌سازد تا نور منعکس شده توسط خود تومور را حذف کنیم و به ما امکان می‌دهد نانوذرات را در سرتاسر اندام با وضوح بی‌سابقه شناسایی و مکان‌یابی کنیم.

با پیشرفت تحقیقات، این تیم اکنون به بررسی اینکه آیا تومورها پس از درمان عود می کنند یا خیر می پردازند.

این رویکرد جدید می‌تواند آغازگر دوره جدیدی در درمان سرطان و امیدی برای افزایش کارایی، کاهش مدت بستری در بیمارستان و نتایج بهبود یافته برای بیمارانی باشد که با سرطان مثانه مبارزه می‌کنند.

نتایج  این در مجله Nature Nanotechnology منتشر شده است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ