جزئیات واگذاری بلوک ۵۱ درصدی سرخابی‌ها

اقتصاد ایران: وزارت اقتصاد در خصوص واگذاری بلوک ۵۱ درصدی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اعلام کرد: فرایند واگذاری این دو باشگاه با تمام ملاحظات درباره اهلیت سنجی، توسعه و درآمدزایی این دو بنگاه در حال انجام است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت امور اقتصادی با انتشار مطلبی اعلام کرد: سال 1400 فرآیند آماده سازی دو باشگاه برای بورسی شدن در یک ستاد مرکزی با نمایندگانی از همه مجموعه های مرتبط بصورت شبانه روزی انجام شد که با مشارکت مردم در افزایش سرمایه و واگذاری حدود 10درصد سهام آنها، مسیر خصوصی سازی این دو شرکت آغاز و منابع آن در اختیار دو باشگاه قرار گرفت و کمیته ای با عنوان کمیته مصارف متشکل از رئیس کل سازمان خصوصی سازی، معاون وزیر ورزش و مدیرعامل هر باشگاه، تشکیل شد و چارچوب هزینه کرد این منابع را تعیین کرد.

البته سازمان خصوصی از تخلف باشگاه استقلال در رعایت این چارچوب خبر داده بود، سال گذشته اعلام شد که در گام بعدی به منظور تحقق حکمرانی شرکتی مطلوب در این دو باشگاه، پیگیری تحقق درآمد پایدار این دو باشگاه از محل پخش تلویزیونی با همکاری نمایندگان مجلس، سازمان صداوسیما، وزارت ورزش، فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و نمایندگان باشگاه‌ها اقدام خواهد کرد.

در دی ماه سال گذشته در هیات واگذاری بررسی شرکت‏های «فرهنگی ورزشی استقلال» و «فرهنگی ورزشی پرسپولیس» از طریق بازار سرمایه مطرح و موضوع که 51 درصد از سهام استقلال و 51 درصد از سهام پرسپولیس به تشخیص سازمان خصوصی سازی (اینکه به صورت سه 17 درصد همزمان عرضه شود یا یک 51 درصد به صورت یکجا عرضه شود)، مصوب شد و این اختیار به سازمان خصوصی‌سازی داده شد که در 10 روز بعد از آن مصوبه به این جمع‌بندی برسند که کدام یک از این دو حالت را استفاده کنیم.

به طور معمول در واگذاری حصه نقدی 30 درصد است، اما استثنائا برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، برای اینکه رقابت جذابیت داشته باشد حصه نقدی 20 درصد در نظر گرفته شده است.

یکی از مهم‌ترین مشکلات این دو باشگاه که سبب شد مجوز حرفه‌ای این دو باشگاه صادر نشود و پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا در سال 2022 حذف شوند، مالکیت مشترک این دو باشگاه و البته دولتی بودن آنها است.

بر اساس قوانین، هیچ شخص حقیقی و حقوقی نمی‌تواند در یک تورنمنت، مالکیت دو باشگاه را در اختیار داشته باشد تا شائبه هرگونه تبانی از بین برود. بر این اساس، قرار بود مزایده بلوک‌های 51 درصدی سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به ترتیب در روزهای 7 و 10 اسفند امسال انجام شود.

شرایط واگذاری 51 درصدی سهام دو باشگاه اینگونه به تصویب رسیده بود که قیمت 51 درصد از سهام استقلال 2هزار و 836 میلیارد تومان و قیمت 51 درصد از سهام پرسپولیس 2 هزار و 736 میلیارد تومان بود، طبق تصمیم قبلی، خریدار باید 20 درصد قیمت را حدود 20 روز کاری بعد از تاریخ معامله به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت می‌کرد.

مدت اقساط شش سال و فاصله اقساط نیز شش ماهه در نظر گرفته شده بود.بار دیگر هیات عالی واگذاری مقرر کرد مزایده دوم بلوک 51 درصدی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس با شرایط آسان‌تر از مزایده اول انجام شود.

سازمان خصوصی سازی در نظر دارد به استناد اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی،مصوبه هیات واگذاری و سایر قوانین و مقررات مربوطه،سهام قابل واگذاری در دو موسسه فرهنگی ورزشی استقلال و پرسپولیس را با رعایت دستورالعمل اجرایی روش انتخاب مشتریان راهبردی و احراز و پایش اهلیت مدیریتی در واگذاری ها و از طریق فرابورس عرضه و واگذار نماید.

بر اساس تعداد 5 میلیارد و 503 میلیون و 486 هزار و 500 سهم معادل 51 درصد از کل سهام موسسه فرهنگی ورزشی استقلال ایران به قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه(معادل قیمت پایانی روز قبل ا ز عرضه) به اضافه 110 درصد به شرط آنکه از مبلغ 3.362 ریال کمتر نباشد به ارزش کل 18 هزار و 502 میلیارد و 721 میلیون و 613 هزار ریال مطابق اطلاعیه عرضه فرابورس روانه میز فروش این بازار می شود.

همچنین تعداد 5 میلیارد و 362 میلیون و 657 هزار و 650 سهم معادل 51 درصد از کل سهام موسسه فرهنگی ورزشی پرسپولیس به قیمت تابلو فرابورس در روز عرضه معادل قیمت پایانی روز قبل از عرضه به اضافه 110 درصد به شرط آنکه از مبلغ 3.946 ریال کمتر نباشد به ارزش کل 21 هزار و 161 میلیارد و 47 میلیون و 86 هزار و 900 ریال مطابق اطلاعیه عرضه فرابورس روانه میز فروش این بازار می شود.شرایط تسویه ثمن معامله برای هر دو شرکت به صورت پرداخت 10 درصد حصه نقدی در مهلت 20 روز کاری و اقساط شش ساله به فاصله شش ماه با نرخ سود فروش اقساطی 23 درصدی است.در بخشی از شرایط معامله آمده است؛ خریدار موظف است در برنامه تقدیمی خود برای اداره و توسعه بنگاه، این محورها را هدف گذاری کند: پیش بینی منابع درآمدی جدید و پایدار و افزایش درآمد از محل منابع فعلی، مدیریت هزینه و راهبرد جذب بازیکنان و کادر فنی، کاهش بدهی های معوق، خروج از زیان انباشته و سودآوری پایدار شرکت، برنامه تقویت و توسعه تیم های پایه و کسب درآمد از این محل به هدف گذاری جایگاه و رتبه تیم در بین باشگاه های ایران و آسیا.

این برنامه که باید شامل اهداف کمی و در دوره های یکساله باشد جزء تعهدات خریدار بوده و به طور منظم مورد پایش قرار خواهد گرفت. در صورت عدم ایفای تعهدات این بند،سازمان خصوصی سازی حق فسخ قرارداد واگذاری را خواهد داشت.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ