توافق تاریخی اتحادیه اروپا درباره هوش مصنوعی

اقتصاد ایران: پس از ساعت ها مذاکره و گمانه زنی اتحادیه اروپا به توافقی موقت درباره قوانین هوش مصنوعی دست یافت و جریمه ای از ۱.۵تا ۷ درصد درآمد جهانی شرکت‌ها برای نقض آن وضع شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از رویترز، اروپا دیروز به توافقی موقت درباره قوانین ناظر بر استفاده از هوش مصنوعی از جمله استفاده دولت ها از فناوری در نظارت بیومتریک و شیوه قانونمندسازی سیستم های هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی دست یافت.

اروپا با دستیابی به این توافق سیاسی، در جهتی گام برمی دارد تا به نخستین قدرت برتر جهان تبدیل شود که قوانینی برای هوش مصنوعی وضع می کند. توافق بین کشورهای اروپایی و پارلمان منطقه نیز پس از ۱۵ ساعت مذاکره و حدود ۲۴ ساعت بحث و گفتگو دروز قبل به دست آمد.

دو طرف مذاکره در روزهای آینده جزییات توافق را به اشتراک می گذارند که می تواند ظاهر قانون نهایی را تغییر دهد. تیری برتون کمیسیونر اتحادیه اروپا در این باره می گوید: اروپا در وضعیت یک پیشتاز قرار دارد و اهمیت نقش اش در تعیین استانداردهای جهانی را درک می کند. بنابراین معتقدم این یک روز تاریخی است.

طبق قوانین مذکور مدل های بنیادین هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی و سیستم هوش مصنوعی برای مقاصد عمومی(GPAI)باید قبل از عرضه به بازار از الزامات شفافیت پیروی کنند.این موارد شامل تهیه اسناد فنی، مطابقت با قانون کپی رایت اتحادیه اروپا و انتشار خلاصه های دقیق در مورد محتوای مورد استفاده برای آموزش است.

مدل های بنیادی با ریسک سیستماتیک باید ارزیابی انجام دهند و ریسک های سیستم را شناسایی و کاهش دهند، تست های خصمانه انجام دهند، رویدادهای جدی را به کمیسیون اروپا گزارش دهند، امنیت سایبری را تضمین و درباره مصرف بهینه انرژی گزارش دهند.

مدل های GPAI با ریسک های سیستماتیک احتمالا بر دستورالعمل هایی متکی است که باید با قوانین جدید مطابقت داشته باشد.

دولت ها فقط می توانند از نظارت بیومتریک واقعی در محیط های عمومی و در مورد قربانیان جرایم خاصی استفاده کنند و این فناوری را درباره تهدیدهای واقعی یا قابل پیش بینی مانند حملات تروریستی و جستجو برای افراد مظنون به جرایم سنگین به کار گیرند.

طبق توافق به دست آمده دستکاری رفتاری شناختی، جمع آوری بی هدف تصاویر صورت افراد از اینترنت یا دوربین های مدار بسته و ایجاد سیستم های امتیاز دهی اجتماعی و دسته بندی بیومتریک برای دخالت در امور سیاسی، مذهبی، اعتقادات مذهبی، نژادی و غیره ممنوع است.

مشتریان می توانند شکایت ثبت کنند و توضیحاتی نیز در قبال آن دریافت کنند. ازسوی دیگر جریمه برای نقض قوانین بین ۷.۵ تا ۳۵ میلیون یورو(۱.۵تا ۷ درصد درآمد جهانی شرکت ها) تعیین شده است.

دولت های سراسر جهان سعی دارند بین مزایای این فناوری توازن ایجاد کنند. قوانین بلندپروازانه اتحادیه اروپا نیز در حالی ارائه می شود که شرکت هایی مانند اوپن ای آی همچنان کاربردهای جدیدی برای فناوریشان معرفی می کنند و همین امر تشویق و نگرانی های زیادی را برانگیخته است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ