جزییات مصوبه دولت برای توسعه سواحل مکران

اقتصاد ایران: با مصوبه هیئت دولت وزارت راه و شهرسازی ملکف به تامین زیرساخت‌های مواصلاتی توسعه سواحل مکران از جمله تسریع در احداث بندر کوه مبارک، مطالعات راه‌آهن کوه مبارک - بندر عباس و فرودگاه کوه مبارک شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، با توجه به لزوم تکمیل و اجرای طرح پروژه های زیر ساختی منطقه مکران، تصویبنامه 13 بندی در این خصوص ابلاغ و در تاریخ 1402/9/12 به تایید رئیس جمهور رسید.

بر اساس این مصوبه وزارت راه و شهرسازی، وزارت اقتصاد، دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران، صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت مکلف به انجام اقداماتی در زمینه سرمایه گذاری، تسریع در اجرای طرح های زیرساختی و مواصلاتی، تامین منابع، تامین گاز پروژه ها  و شناسایی میادین نفت و گاز شدند.

اخذ مجوزهای قانونی جهت برداشت مبلغ 5 میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی به منظور حمایت از سرمایه گذاران و تسریع در تامین اعتبارات، اختصاص معادل ریالی مبلغ یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی در قالب اعتبار به متقاضیان، ساخت فرودگاه و توسعه چند بندر از مهمترین بندهای این مصوبه است.

حمایت از سرمایه گذاران و تسریع در تامین اعتبارات طرح ها

1- وزیران عضو شورای توسعه سواحل مکران مصوبه ای با محوریت توسعه منطقه مکران تصویب کردند.  طبق این مصوبه، وزارت امور اقتصادی و دارایی، دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران و صندوق توسعه ملی موظفند جهت حمایت از سرمایه گذاران و تسریع در تامین اعتبارات طرح پروژه های منطقه  نسبت به انجام موارد زیر اقدام کنند:

الف - دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران مکلف است اقدامات لازم برای اخذ مجوزهای قانونی جهت برداشت مبلغ پنج میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی در چهارچوب قوانین و مقررات  مربوط را ظرف یک هفته از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه انجام دهد.

ب- صندوق توسعه ملی پس از تصویب ارکان ذی ربط قانونی و در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط معادل ریالی مبلغ یک میلیارد یورو در قالب اعتبار با معرفی دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران را از طریق بانک عامل در اختیار متقاضیان قرار دهد.

پ- وزارت امور اقتصادی و دارایی تمهیدات لازم برای اختصاص معادل (10درصد) تسهیلات موضوع تبصره (18) ماده واحده قانون بودجه سال 1402 کل کشور را در قالب مصارف موضوع تبصره مذکور با رعایت قوانین و مقررات مربوط و با معرفی دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران فراهم کند.

تکلیف وزارت راه و شهرسازی به تسریع در اجرای طرح پروژه های زیر ساختی و مواصلاتی

2- وزارت راه و شهرسازی برنامه های خود در خصوص تسریع در اجرای طرح پروژه های زیر ساختی و مواصلاتی شامل مرحله (فاز) دوم بندر شهید بهشتی، بندر کوه مبارک و مطالعات راه‌آهن کوه مبارک - بندر عباس، فرودگاه کوه مبارک، راه های ساحلی، مواصلاتی و شبکه داخلی را با تعیین اولویت و منابع مورد نیاز در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط ظرف یک ماه از تاریخ  ابلاغ این تصویب نامه به دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران ارائه کند.

3- وزارت نفت مکلف است با هماهنگی دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران متناسب با روند توسعه منطقه مکران و بر اساس قوانین و مقررات مربوط و با رعایت ملاحظات فنی نسبت به تامین گاز مورد نیاز طرح پروژه ها از قبیل صنایع پتروشیمی فولاد شیلات، نیروگاه آب شیرین کن و تکمیل زنجیره صنعتی اقدام نماید.

تبصره - وزارت نفت مکلف است در زمان صدور مجوز برای متقاضیان احداث واحدهای پتروشیمی و پترو پالایشگاهی مستقر در منطقه کوه مبارک و چابهار نظرات مشورتی دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران را اخذ و طبق قوانین و ضوابط مربوط اقدام کند.

4- به منظور جلب سرمایه گذاری نفت و گاز در حوزه های اکتشاف تولید و استخراج، وزارت نفت میادین نفت و گاز شناسایی شده را از طریق دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران به  شورا معرفی کند و پس از مشورت با شورای مذکور و در چهارچوب قوانین و مقررات قراردادهای لازم را منعقد می‌کند.

5- شورای توسعه سواحل مکران از طریق دبیرخانه شورا با همکاری دستگاه های اجرایی و  نهادهای عمومی ذی ربط، طرح جامع تشویق سرمایه گذاری با ایجاد مشوق های لازم برای سرمایه گذاری خاص در منطقه مکران را ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این تصویبنامه تهیه و  در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط به تصویب مراجع ذی صلاح می رساند.

6-  وزارت نفت از محل منابع مصوب مربوط با رعایت ملاحظات فنی نسبت به احداث خط  انتقال گاز ایرانشهر به چابهار در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط اقدام کند.

تأمین سوخت مورد نیاز طرح پروژه ها و زیرساخت‌های منطقه مکران

7- وزارت نفت ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه با اخذ نظر شورای توسعه سواحل مکران نسبت به نحوه تأمین و مصرف سوخت مورد نیاز طرح پروژه ها و زیر ساخت های منطقه مکران در چهارچوب قوانین و مقررات با رعایت ملاحظات فنی مربوط اقدام کند.

8- در جهت تسریع در تأمین زیر ساختهای منطقه و تشویق مشارکت سرمایه گذاران در توسعه زیر ساختهای منطقه دستگاههای اجرایی مکلفته در چهارچوب قوانین و مقررات معادل  مبلغ هزینه شده توسط سرمایه گذاران غیر دولتی برای اجرای زیر ساخت ها در منطقه مکران که به تأیید دبیرخانه شورای توسعه سواحل مکران رسیده است را در بودجه سنواتی پیش بینی کنند.

9 – وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌تواند در صورت تایید دبیرخانه شورا نسبت به صدور مجوز اعتبارات اسنادی بر اساس ماده (62) قانون محاسبات عمومی کشور و مقررات ذیل آن به نام  دستگاه های اجرایی اقدام کند.

10-  سازمان برنامه و بودجه کشور مبلغ یک هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات مصوب مربوط را در چهارچوب قوانین و مقررات و با هدف افزایش تاب آوری مهارت آموزی و آموزش جوامع  محلی در منطقه مکران جهت طرح در شورای توسعه سواحل مکران پیشنهاد نماید.

11-  سازمان برنامه و بودجه کشور می تواند اعتبارات مصوب مربوط به منطقه مکران را با رعایت قوانین و مقررات از جمله ساده (30) قانون برنامه و بودجه کشور مصوب 1351 به صورت  حداکثری تخصیص دهد.

12- دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی در اجرای طرح پروژه های مرتبط با منطقه  مکران نظرات مشورتی شورای توسعه سواحل مکران را اخذ کنند.

13- مسئولیت پیگیری و اجرای موارد مندرج در این تصویب نامه بر عهده دبیر شورای توسعه سواحل مکران بوده و دبیر شورا موظف است گزارش نحوه اجرا و پیشرفت اقدامات را به صورت  ماهانه به رئیس شورا گزارش دهد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ