رئیس کل دیوان محاسبات:

خصوصی سازی واقعی محقق نشده است

اقتصاد ایران: رئیس کل دیوان محاسبات گفت: طی سالیان اخیر خصوصی سازی به طور واقعی محقق نشد و به تعبیر مقام معظم رهبری شرکت‌های شبه دولتی شکل گرفت که در خلاف جهت مردمی سازی اقتصاد بود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،اولین همایش سالانه «مالی و ذی حسابی سپاه در تراز انقلاب اسلامی» با حضور رئیس کل دیوان محاسبات کشور و جمعی از فرماندهان و دست اندرکاران اداری و مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از استان‌های سراسر کشور و با شعار محوری «انضباط مالی، طهارت و تعالی سازمانی» برگزار شد.

 
دکتر سید احمد رضا دستغیب در این همایش با اشاره به عملیات طوفان الاقصی از سوی فلسطینیان، اظهار داشت: این عملیات بزرگ، موجب بی آبرویی رژیم منحوس صهیونیستی شد و امیدواریم به زودی، شاهد برقراری نظامی الهی و مردم سالار در سرزمین فلسطین باشیم.
 
رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه با تاکید بر اهمیت مقوله «سلامت مالی» در سازمان ها، گفت: موضوع سلامت مالی از جمله موارد مهمی است که اگر در سازمان‌ها و دستگاه‌ها مراعات شود، مقدمات موفقیت و پیشرفت حقیقی کشور فراهم خواهد شد.
 
دکتر دستغیب با اشاره به تفاوت‌های نظارت در بخش‌های خصوصی و عمومی خاطرنشان کرد: در بخش خصوصی ذی نفعان خودشان نظارت‌های لازم را اعمال می‌کنند، اما عمده نگرانی‌ها در بخش عمومی و تمهید سازوکار‌های لازم برای حفاظت از بیت المال است.
 
وی در ادامه بیان داشت: متاسفانه طی سالیان اخیر خصوصی سازی بطور واقعی محقق نشد و به تعبیر مقام معظم رهبری شرکت‌های شبه دولتی شکل گرفت که کاملاً در خلاف جهت مردمی سازی اقتصاد بود، در واقع این موسسات و شرکت‌ها اگرچه در هنگام استفاده از مزایای دولتی، تعبیری غیرخصوصی از خود دارند، اما در وقت نظارت و برای فرار و معافیت از آن، خود را خصوصی و غیردولتی قلمداد می‌کنند.
 
رئیس کل دیوان محاسبات، مدیریت مالی را نبض تپنده سازمان‌ها دانست و افزود: مدیریت مالی از جمله اساسی‌ترین نیاز‌های سازمان‌ها محسوب می‌شود و در همین رابطه مدیران مالی باید با بهره گیری از استاندارد‌های حرفه ای، اصلاح، بروزرسانی و کمک به بازنگری در قوانین، بهترین کارایی و عملکرد را داشته باشند.
 
دکتر دستغیب نقش ذی حسابان در اصلاح قوانین و مقررات در حوزه مالی را تاثیرگذار توصیف کرد و گفت: ما عقیده داریم که اصلاح بودجه در فرآیند «از تفریغ تا تدوین» شکل می‌گیرد و شما ذی حسابان و مدیران مالی، نقش ویژه‌ای را در اعمال اصلاحات و بهبود مستمر قوانین بر عهده دارید که دیوان محاسبات به عنوان یک نهاد عالی نظارتی، از پیشنهاد‌های اصلاحی شما استقبال می‌کند.
 
برشماری چهار ویژگی سازمان‌های کارآمد، از دیگر بخش‌های سخنان رئیس کل دیوان محاسبات بود و اظهار داشت: توسعه متوازن تنها با توجه به چهار حوزه «ذی نفعان»، «فرآیند داخلی»، «نوآوری» و «مالی» میسر خواهد بود و ارگانی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌تواند به عنوان نهادی پیشرو و هادی، به بهترین نحو ممکن در این زمینه نقش ایفا کند.
 
دکتر دستغیب با تمجید از عملکرد مالی و اقتصادی سپاه پاسداران، تاکید کرد: سپاه پاسداران به عنوان دستگاهی مطمئن در حوزه انضباط مالی شناخته می‌شود و ضریب شفافیت در این نهاد انقلابی افزایش یافته است که این خود نشان از موفقیت آمیز بودن کنترل‌های داخلی در سپاه دارد.
 
رئیس کل دیوان محاسبات با بیان اینکه وقتی امنیت وجود نداشته باشد، پیشرفت اقتصادی نیز بی معنی خواهد بود، اظهار داشت: بحمدالله امروزه مقوله امنیت یکی از ملموس‌ترین نعمت‌هایی است که مردم آن درک می‌کنند و مسلماً این امنیت و اقتدار مرهون مجاهدت‌های نیرو‌های مسلح و نظامیان کشور است که اگر وجود نداشت، هیچ فعالیت اقتصادی به سرانجام نمی‌رسید.
 
وی «تقویت بنیه دفاعی» را از مهمترین موضوعاتی دانست که باید در بودجه ریزی‌های سنواتی به آن توجه کرد و گفت: نباید نگاهی هزینه محور به بودجه نیرو‌های مسلح داشت بلکه باید آن را نوعی سرمایه گذاری دانست که حافظ منافع ملی و ثبات اقتصادی کشور خواهد بود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ