فشار خون بالا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اقتصاد ایران: مدیر گروه مبارزه با مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت: پویش ملی سلامت با هدف تشخیص زودرس و درمان به‌موقع فشار خون بالا و دیابت؛ از ۲۰ آبان‌ماه در سرتاسر کشور آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،سارا شاه‌آبادی، مدیر گروه مبارزه با مرکز بهداشت استان کرمانشاه  در خصوص طرح پویش سلامت، اظهار کرد: با توجه به اینکه ۲ بیماری فشارخون بالا و دیابت، قاتلین خاموشی هستند؛ در بسیار از موارد به خصوص در افرادی که سن زیر ۳۰ سال دارند، بدون علامت هستند.

وی ادامه داد: از آن‌جا که بیماری فشار خون و تشخیص به موقع برای همه سنین مهم است به همین علت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پویش ملی سلامت را با هدف تشخیص زودرس و درمان به‌موقع؛ از ۲۰ آبان‌ماه در سرتاسر کشور آغاز کرده است.

مدیر گروه مبارزه با مرکز بهداشت استان کرمانشاه تصریح کرد: در این پویش غربالگری دیابت و فشار خون بالا، تمامی افراد بالای ۱۸ سال یعنی متولدین ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۸۴ به قبل باید برای کنترل فشار خون و قند خون به خانه‌های بهداشت در روستاها و پایگاه‌های سلامت در شهرها و همچنین مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی مراجعه کنند.

وی گفت: ایستگاه‌های سیار در شهرهای شلوغ نیز خواهیم داشت که اطلاع‌رسانی آن را متعاقبا انجام خواهیم داد.

شاه‌آبادی در پاسخ سوال آیا بیماری فشار خون با یک‌بار اندازه‌گیری تشخیص داده می‌شود، گفت: یک‌بار فشار خون در شرایط استاندارد اندازه‌گیری می‌شود چنانچه فشار بالاتر از ۱۴ روی ۹ یا ۱۴۰ روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد مجددا فشار اندازه‌گیری می‌شود و اگر در بار دوم اندازه‌گیری فشار خون، فرد مشکوک به فشار خون باشد به پزشک مستقر در مرکز جامع خدمات سلامت ارجاع داده می‌شود که مجددا پزشک فشار را کنترل می‌کنند و چنانچه تشخیص قطعی فشار خون داده شود دوره درمان شروع می‌شود.

وی در رابطه با دیابت، اضافه کرد: افراد بالای ۴۰ سال باید آزمایش قند خون انجام دهند که یا با دستگاه تست قند انجام می‌شود و یا اینکه برگه ارجاع به افراد داده می‌شود تا با مراجعه به آزمایشگاه‌های منتخب به صورت رایگان تست قندخون انجام دهند.

شاه‌آبادی خاطرنشان کرد: افرادی از ۱۸ تا ۴۰ سال باید آزمایش تست قند بدهند که عامل خطری همچون چاقی، اضافه وزن، سابقه دیابت درجه یک در اعضای خانواده؛ دارند.

وی در پایان گفت: در این طرح سنجش فشار خون، مراجعه به پزشک و سنجش قند خون کاملا رایگان است، بنابراین فرصتی است تا وضعیت سلامت خود را از نظر فشار خون و دیابت کنترل کنیم.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ