رئیس سازمان ساتبا :

چاره ناترازی گاز توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر است

اقتصاد ایران: رئیس سازمان ساتبا گفت: میزان مصرف گاز در بخش خانگی روبه افزایش است و احتمال مدیریت ناترازی گاز در کوتاه مدت فراهم نیست، بنابراین چاره کار رفتن به سمت توسعه و استفاده بیشتر از انرژی های تجدیدپذیر است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، محمود کمانی، رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق در همایش توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در صنایع تهران اظهار داشت: وزارت نیرو برای کاهش ناترازی برق که احتمال افزایش 5درصدی سالانه آن وجود دارد، برنامه‌های زیادی در زمینه توسعه نیروگاه‌ها دارد که یکی از این برنامه‌ها، توسعه انرژی تجدیدپذیر است.

 کمانی با اشاره به رسیدن پیک مصرف تابستان امسال به رقم 73.5 هزار مگاوات، گفت: پیش بینی شده بود تابستان امسال اوج بار به 71 هزار و 500 مگاوات برسد که در واقعیت 2 هزار مگاوات بیشتر از پیش بینی رخ داد.

وی افزود: این میزان مصرف درحالی بود که میزان تولید به 61 هزار و 500 مگاوات رسیده بود که ناترازی 12 هزار مگاواتی را نشان می دهد.

رئیس سازمان ساتبا تصریح کرد: یکی از مواردی که به پایداری شبکه کمک کرد وارد مدار شدن پست 400 کیلوولت قم بود که در مدت کوتاهی به مدار آمد و کمک موثری به پایداری شبکه کرد.

وی ادامه داد: ناترازی گاز هم از عواملی است که تامین برق پایدار را با چالش روبرو می کند؛ روزانه 800 میلیون متر مکعب گاز تولید می‌شود، درحالی که در زمستان ها حدود 600 میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی مصرف می شود و این حجم بالای مصرف در بخش خانگی امکان تامین گاز برای نیروگاه ها را محدود می کند؛ زیرا نیروگاه ها نیاز به 210 تا 220 میلیون متر مکعب گاز در روز دارند.

کمانی با بیان اینکه "در برخی مواقع نیاز گاز نیروگاه ها فقط تا 100 میلیون متر مکعب تامین می شود که خود این امر شرایط تامین برق را دچار مشکل می‌کند"، گفت: این شرایط چاره ای برای نیروگاه ها نمی گذارد تا از سوخت مایع بهره مند شوند تا تامین برق ممکن شود.

وی افزود: میزان مصرف گاز در بخش خانگی روبه افزایش است و احتمال مدیریت ناترازی گاز در کوتاه مدت فراهم نیست، بنابراین چاره کار رفتن به سمت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر است.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: از طرف دیگر نباید فراموش کنیم که با این روند دیگر امکان تامین گاز مسیر نیست و باید به سرعت به توسعه تجدیدپذیرها پرداخت.

کمانی به برگزاری کنفرانس جهانی کاپ اشاره کرد که موضوع مهم آن کنترل تغییرات آب و هوایی است. وی افزود: در این کنفرانس مقرر شده تا سال 2050 افزایش دمانباید بیش از 1.5 درجه شود و همه کشورها باید برای این موضوع اقدام کنند.

وی افزود: راهکار این موضوع استفاده از انرژی های تجدیدپذیر عنوان شده که تا سال 2030 جهان باید 110 هزار گیگاوات انرژی تجدیدپذیرایجاد کنند.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه "موضوع مهم در این زمینه کاهش قیمت تجهیزات انرژی های تجدیدپذیراست که برخی قیمت ها از 4 هزار دلار به 500 دلار کاهش یافته و این برای فعالان نوید بخش است"، گفت:‌ فرصت خوبی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر به خصوص در بخش فتوولتائیک به واسطه این کاهش قیمت ها فراهم شده که باید از آن استفاده کرد.

وی ادامه داد: مدل های مختلف سرمایه گذاری برای این بخش در نظر گرفته شده و سه مجوز از شورای اقتصاد اخذ شده است؛ یک مجوز برای توسعه 4 هزار مگاوات است که برنده های مناقصه سه هزار مگاوات آن مشخص شده و به زودی کارهای اجرایی را آغاز می کنند.

کمانی با بیان اینکه "مجوز چهار هزار و 500 مگاوات هم اخیرا اخذ شده که در بازه یک ساله باید انجام شود و تاکنون مناقصه چهار هزار مگاوات مشخص شده است"، گفت: راه اندازی تابلوی برق سبز بورس انرژی، راهکار دیگری برای توسعه تجدیدپذیرها است که این موضوع در غرب آسیا برای نخستین بار در ایران رقم خورد.

وی افزود: صنایعی که از این محل برق خریداری کنند مشمول محدودیت نمی شوند؛ سال آینده قیمت در این تابلو افزایش خواهد یافت که خریداران برق از این محل قطع برق نخواهد داشت.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: تهاتر برق صنعت و نیز ماده 16 قانون جهش تولید دانش بنیان هم برای توسعه تجدیدپذیرها است و صنایع تاکنون برای احداث 3 هزارمگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درخواست داده اند.

وی ادامه داد: همچنین تعرفه خرید برق از تجدیدپذیرها افزایش یافته و به زودی ابلاغ می‌شود.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ