رکود در بازار سرمایه گذاری استارت آپ‌های اروپایی

اقتصاد ایران: پیش بینی می شود سرمایه گذاری در استارت آپ های فناوری اروپایی در ۲۰۲۳ میلادی ۵۵ درصد نسبت به ۲۰۲۱ میلادی کاهش یابد و به ۴۵ میلیارد دلار برسد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از رویترز، طبق گزارش شرکت سرمایه گذاری «آتومیکو» پیش بینی می شود کل مبلغ سرمایه گذاری شده در استارت آپ های فناوری اروپا در سال ۲۰۲۳ میلادی به ۴۵ میلیارد دلار کاهش یابد. این رقم ۵۵ درصد کمتر از سال ۲۰۲۱ میلادی است. در آن زمان میزان سرمایه گذاری در استارت آپ های مذکور برای نخستین بار از ۱۰۰ میلیارد دلار گذشت.

براساس گزارش مذکور، دلیل این کاهش تاخیر شرکت های قدیمی تر برای جمع آوری سرمایه و همچنین کندتر شدن سرعت موضع گیری سرمایه گذاران است. میزان سرمایه گذاری در استارت آپ های اروپایی در ۲۰۲۲ میلادی ۸۲ میلیارد دلار بود.

تام وهمیر یکی از شرکای آتومیکو در این باره می گوید: ارزش برخی از استارت آپ هایی که در ۲۰۲۱ و اوایل ۲۰۲۲ میلادی سرمایه زیادی جمع آوری کردند، به چند میلیارد رسید. اما اکنون ارزش آنها به کمتر از یک میلیارد دلار رسیده است. من پیش بینی می کنم در سال آینده تعداد بیشتری از استارت آپ ها دچار همین سرنوشت شوند. آنها باید برای بقای خود در ۲۰۲۴ یا ۲۰۲۵ به بازار برگردند.

طی یک بازه ۵ ساله بین ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ میلادی در کل ۲۵۷ شرکت فناوری اروپایی به ارزش چند میلیارد دلاری رسیدند. در بازه ۲۰۲۱ و۲۰۲۲ میلادی نیز بیش از ۱۵۰ شرکت به این ارزش دست یافتند.

اما با توجه به تمام آنچه گفته شد باید اشاره کرد سرمایه گذاری اروپا در مقایسه ۲۰۲۰ میلادی هنوز ۱۸ درصد بیشتر است. میزان سرمایه گذاری در استارت آپ های فناوری در اروپا در مقایسه با آمریکا، چین و دیگر کشورهای منطقه در مسیری قرار دارد که در نهایت تغییری نخواهد کرد یا کمتر از آمار ۲۰۲۰ میلادی خواهد بود.

شرکت آتومیکو پیش بینی می کند استارت آپ هایی که در مراحل اولیه فعالیت هستند در ۵ سال آینده از ۴۱ به ۶۶ هزار مورد ارتقا می یابند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ