آخرین خبرها از پیگیری‌های قضائی درباره معدن طزره دامغان

اقتصاد ایران: دادستان مرکز استان سمنان گفت: برای تمام ۶ خانواده جان‌باختگان معدن طزره دامغان مستمری برقرار شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، محمدتقی گلی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان  در دومین نشست با کارگران معدن طزره دامغان اظهار کرد: پیگیری‌های لازم در اجرای تکلیف مقرر از سوی مسؤولان عالی قوه قضاییه و دستور رئیس کل دادگستری استان سمنان مبنی بر بررسی حقوق، مشکلات و مطالبات کارگران شرکت البرز شرقی و خانواده‌های جان‌باختگان انجام شده است.

وی ادامه داد: در گفتمان اسلام و انقلاب اسلامی، کارگران عناصر ارزشمند جامعه و ستون و محور تولید در کشور هستند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان، کارگر را محور تحقق شعار سال توصیف و عنوان کرد: کشوری که دنبال پیشرفت اقتصادی است، باید به قشر کارگر اهمیت دهد و به مسائلی مانند امنیت شغلی کارگر، بیمه، خدمات اجتماعی، دستمزد عادلانه و قانونی، بهداشت فضای کسب‌وکار و سایر مشکلات این قشر توجه شود؛ زیرا در پرتو تلاش‌های کارگران است که چرخه اقتصاد کشور متوقف نمی‌شود.

گلی تصریح کرد: موضوعاتی از قبیل برقراری بیمه تکمیلی، پرداخت چهار درصد سختی کار و زیان‌آور، بررسی وضع کارگران واجد شرایط در کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور و صدور حکم بازنشستگی برای شاغلانی که سابقه کار سخت (۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب) را دارند، در مسیر اقدام قرار گرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان اظهار کرد: کارگرانی که تشخص می‌دهند، سنوات بازنشستگی آنان به‌درستی پرداخت شده است، باید یک سال قبل از اتمام زمان بازنشستگی درخواست خود را به اداره کار ارائه دهند.

گلی بیان کرد: کارگران همچنین برای آگاهی از سنوات و میزان واریز حق بیمه و عنوان شغلی خود می‌توانند به سامانه «تأمین من» یا به ادارات تأمین اجتماعی در شهرستان‌های دامغان و شاهرود مراجعه و در صورت مغایرت با واقعیت، به مراجع ذی‌ربط اعتراض خویش را ارائه و پیگیری کنند.

وی افزود: بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور کارگران معدن باید در کمیته مربوطه متشکل از سازمان‌های متولی انجام شود و این فرآیند در گذشته در بازه زمانی تقریباً ۲ ساله اتفاق می‌افتاد که پس از ورود دستگاه قضائی استان، پیگیری‌های لازم و جلسات مشترک با ادارات استانی کار و رفاه اجتماعی، تأمین اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان بازرسی فرایند مذکور بسیار کوتاه و کمتر از چهار ماه بررسی خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان ادامه داد: در طول هفته گذشته به درخواست مطروحه از سوی ۸۶ کارگر مبنی بر سخت و زیان‌آور بودن شغل آن‌ها رسیدگی و در کمیته بدوی مربوطه رأی مقتضی صادر شد که مستلزم درخواست بازنشستگی و پرداخت چهار درصد حق سختی کار و زیان‌آور به تأمین اجتماعی است.

گلی گفت: برخی از مطالبات کارگران مانند سخت و زیان‌آور شناخته شدن کار در معادن، افزایش ضریب حقوقی، معوق شدن پرداخت حق سنوات به زمان بازنشستگی نیاز به اصلاح قوانین و تصمیم‌گیری در سطح ملی دارد که این موارد نیز از طریق طرح در شورای گفت‌وگوی استان و نهادهای مرتبط پیگیری خواهد شد.

وی افزود: مطالبه دیگر کارگران در خصوص انعقاد قرارداد مستقیم با شرکت البرز شرقی از طریق هیأت مدیره ذوب‌آهن اصفهان پیگیری شد و اتخاذ تصمیم از اختیارات هیأت مدیره این شرکت است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان تأکید کرد: برای تمام ۶ خانواده جان‌باختگان معدن طزره مستمری برقرار شده است و برای چهار نفر از جان‌باختگان حکم بازنشستگی صادر شده و 2 نفر دیگر از متوفیان با توجه به سنوات کاری متأسفانه از حیث قانونی مشمول بازنشستگی قرار نگرفتند.

در این نشست، رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دامغان و مدیران کل بازرسی، تأمین اجتماعی، کار و رفاه اجتماعی و معاون معدن صنعت، معدن و تجارت استان سمنان و اعضای هسته معدن بسیج دانشجویی استان و اصحاب رسانه حضور داشتند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ