کسری بودجه پنهان در ۱۴۰۳ نداریم؛

قیمت نفت بدون بلند پروازی تعیین شده است

اقتصاد ایران: رییس سازمان برنامه گفت: در لایحه بودجه۱۴۰۳ به صورت واقعی، تلاش بسیاری کردیم که در اعدادمان کسری پنهان بودجه نداشته باشیم؛ یعنی عددها را کارشناسانه بر اساس مؤلفه‌های واقعی برآورد کردیم.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،داوود منظور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی تداوم وجود کسری بودجه دولت علی رغم رشد درآمدهای مالیاتی، گفت: البته ادعای وجود کسری بودجه باید بر اساس مستندات باشد. در سرفصل احکام کلان بودجه بسیار شفاف بیان کردیم که درآمدهای دولت، تملک دارایی سرمایه‌ای و تراز سرمایه‌ای و عملیاتی چگونه خواهد بود.

وی افزود: آنچه که می‌تواند در ادبیات اقتصادی به عنوان کسری بودجه اندازه‌گیری شود، همان تملک دارایی‌های مالی است، یعنی قسمت سوم منابع دولتی است و نشان دهنده کسری دولتی است.

منظور در خصوص انواع کسری‌های بودجه متذکر شد: در کل ما یک کسری پنهان و یک کسری آشکار داریم. کسری پنهان یعنی آنکه با عددسازی درآمدها را به گونه‌ای افزایش می‌دهیم و منابع را به گونه‌ای افزایش داده و وانمود می‌کنیم که گویی می‌توانیم پاسخگوی هزینه‌ها باشیم.

معاون رئیس جمهور گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۳ به صورت واقعی، تلاش بسیاری کردیم که در اعدادمان کسری پنهان بودجه نداشته باشیم. یعنی عددها را کارشناسانه بر اساس مؤلفه‌های واقعی برآورد کرده‌ایم.

وی با اشاره به بخش نفت افزود: در خصوص صادرات نفت آنچه را که در برنامه طراحی کرده و نوشته‌ایم بر اساس واقعیت‌ها است، اینکه دولت چه میزان صادرات نفت باید داشته باشد، با چه نرخ ارزی و با چه میزان قیمت نفت این صادرات را باید انجام دهد.

وی در خصوص تعیین قیمت فروش نفت در هر بشکه ادامه داد: قیمت نفت را خیلی شفاف ۷۱ دلار به دور از بلند پروازی در نظر گرفتیم. این برآوردی است که همه سازمان‌های بین‌المللی انجام دادند لذا این عدد برای هر بشکه نفت عددی قابل در بازار جهانی انرژی دفاع است.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ