وزیر اقتصاد خبرداد:

کاهش ۱.۵ میلیون تنی میزان مصرف آرد یارانه‌ای

اقتصاد ایران: وزیر اقتصاد در آیین ارائه دستاورد های طرح ملی هوشمند سازی یارانه آرد و نان اظهار داشت: با اجرای این طرح ملی تا پایان امسال، در مقایسه با روند انتظاری مصرف در 2 سال آغازین این طرح حدود، یک و نیم میلیون تن برابر با ۲۷ هزار میلیارد تومان در مصرف آرد یارانه ای صرفه جویی می شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مراسم رونمایی از سامانه «نظر»؛ بزرگترین سامانه اشتراک گذاری تجربه خرید گفت: تلاش بی وقفه و بدون هیاهوی همه دست اندرکاران طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان، مدیران منطقه‌ای و افراد دخیل در زنجیره گندم ، آرد و نان قابل تقدیر است و باید تاکید کنم این طرح بدون همکاری صمیمانه و مجدانه وزارت کشور و جهاد کشاورزی محقق نمی شد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در وهله اول تمام تلاش ما این بود در عمل نشان دهیم اصلاحات اقتصادی با ملاحظه همه محدودیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی امکان پذیر است اظهار داشت: در زمان آغاز این طرح، جامعه ایران 5 سال تورمی را تجربه کرده بود و باید انجام این طرح که معیشت اصلی مردم بود با تدبیر ویژه ای انجام می گرفت.

لذا دستور رییس جمهور جایگاه پیگیری این موضوع تغییر یافت و وزارت اقتصاد در شهریور ۱۴۰۱ آماده پیاده سازی این طرح شد.خاندوزی با اشاره به اینکه طرح ملی هوشمند سازی یارانه آرد و نان در سه گام اجرا شده است؛ گفت: گام اول این طرح ، شفاف سازی داده های تبدیل آرد به نان بود که حاکمیت جدا از آمار های موجود، از ریز داده ها ، نیاز ها و اطلاعات زنجیره گندم، آرد و نان مطلع شود.وی افزود: گام دوم این طرح ، هوشمند سازی تخصیص آرد یارانه ای به نانوایان و متناسب سازی اختصاص آرد بر اساس عملکرد نانوایی بود که بر اساس داده ها انجام گرفت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه گام سوم این طرح از امروز آغاز می شود گفت: مردمی سازی نظارت بر اجرای این طرح سومین گام است که مردم می توانند نظرات، نکات مثبت و منفی و تجربیات خود را از طریق سامانه نظر بیان کنند و این یارگیری اجتماعی میلیونی پشتوانه محکمی برای ادامه این طرح خواهد بود.وی تاکید کرد: با کمک مردم گام های دیگر این طرح ملی نیز در آینده انجام شده و اصلاحات لازم این زنجیره تکمیل خواهد شد.

وزیر اقتصاد به دستاورد های دیگر این طرح اشاره کرد و اظهار داشت: تا پایان امسال حدود یک و نیم تن در مصرف آرد صرفه جویی رقم خواهد شد که معادل ۲۷ هزار میلیارد تومان کاهش هزینه آرد و نان کشور است.

وی افزود: بر اساس آمارها مصرف آرد کشور در سال ۹۸ برابر با ۸.۱ میلیون تن بوده و اگر این طرح اجرا نمی شد تا پایان سال ۱۴۰۲مصرف آرد کشور باید حدود ۹ میلیون تن می شد اما با اجرای این روش ، مصرف آرد به سال 98 بازگشت.

خاندوزی در ادامه گفت: با اجرای این طرح همچنین قیمت معاملات آرد در خارج از زنجیره دو برابر شده و قیمت جواز نانوایی ها نیز ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است. که این طرح رفتار اقتصادی سودجویان را اصلاح خواهد کرد و افراد متعهد در این زنجیره نیز منفعت اصلی را خواهند برد.گفتنی است در پایان این مراسم وزیر اقتصاد از سامانه نظر ، بزرگترین سامانه اشتراک گذاری تحربه خرید رونمایی کرد و با اهدای لوحی از عوامل اجرایی این طرح تقدیر کرد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ