رئیس سازمان توسعه تجارت عنوان کرد:

تدوین سند جامع تجاری بین ایران و ترکمنستان

اقتصاد ایران: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه توافقات تجاری و بازرگانی در زمینه‌های مختلف، تجارت با این کشور را به سمت رشد سوق می‌دهد، از آغاز تدوین سند جامع همکاری دو کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، «مهدی ضیغمی» با اشاره به برگزاری هفدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان در عشق‌آباد و سفر هیات ایرانی به ترکمنستان، افزود: این سفر بسیار خوب بود، زیرا وزیر امور خارجه این کشور و رییس کمیسیون مشترک پیگیر ایجاد سند جامع تجاری و بازرگانی بین ایران و ترکمنستان هستند که تدوین آن آغاز و رایزن بازرگانی اعزام خواهد شد.

وی ادامه‌داد: با توجه به اصول طی کردن مراحل دیپلماتیک برای اعزام رایزن بازرگانی، در چهار ماه آینده شاهد حضور فعال رایزن در این کشور خواهیم بود.

ضیغمی با بیان اینکه پارسال ۵۰۰ میلیون دلار مبادلات تجاری بین ایران و ترکمنستان انجام شد، خاطرنشان‌کرد: امسال نیز شاهد همین میزان تجارت بین دو کشور خواهیم بود که با توجه به توافقات انجام شده امکان رشد چشمگیر در وضعیت تبادلات تجاری وجود دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در شاخه های مختلف اقتصادی با مسوولان این کشور به توافقات خوبی دست یافتیم، گفت: تجارت مرزی با ایجاد مراکز تجاری در مرزها مورد توجه قرار گرفت و مقرر شد تا طی هفته های آینده بازدیدهایی از دو مرز اینچه برون و سرخس انجام شود و پس از بررسی های دقیق، یکی از آنها به عنوان مرکز یا منطقه تجاری مرزی انتخاب شود.

وی با بیان اینکه سند تفاهم نامه تجارت مرزی از سال ۱۹۹۶ تاکنون مورد بازنگری قرار نگرفته است، خاطرنشان‌کرد: پیشنهاد شد تا بررسی کارشناسی این سند انجام شود و تدوین دوباره آن در دستور کار قرار بگیرد که مورد توافق نیز قرار گرفت که تا ماه آینده به نتیجه برسد.

ضیغمی تاکید کرد: از دیگر موضوعات مورد بررسی در حوزه مصالح ساختمانی و صنعت و معدن بود که با توجه به توانمندی های ایران مورد استقبال ترکمنستان قرار گرفت و مقرر شد تا اسناد و فهرست‌های مورد تایید دو طرف مورد تبادل قرار بگیرد و در آینده نزدیک تبدیل به سندهای اجرایی و قراردادهای صنعتی و معدنی شود.

وی با اشاره به علاقه‌مندی ترکمنستان به شرکت در نمایشگاه های تخصصی ایران، اظهار داشت: دو کشور درباره مصالح ساختمانی و خدمات فنی و مهندسی تعاملات خوبی دارند، اما در حوزه های تخصصی ایران مانند ماشین‌آلات صنعتی، صنایع و شرکت های دانش بنیان و تجهیزات پزشکی تعامل گسترده ای وجود ندارد، ضمن اینکه ترکمنستانی‌ها با بازدید از نمایشگاه ها به ویژه ایران اکسپو توانمندی های بیشتری از ایران را مشاهده خواهند کرد.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ