بهترین دم کردنی‌ها برای سرماخوردگی پاییزی

اقتصاد ایران: با فرا رسیدن فصل پاییز و کوتاه شدن روزها مطمئنا نوشیدن یک فنجان چای و دمنوش‌های گیاهی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان سرماخوردگی بسیار مفید است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، برای سرماخوردگی‌های ساده در فصل سرد، کدو حلوایی یک درمان مناسب است که می‌تواند به صورت بخار پز به همراه کمی پودر نبات و دارچین مصرف شود. کدو حلوایی منبع مناسب ویتامین E،C و بتاکاروتن است که همه آنها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

ابتلا به عفونت‌های ویروسی مجاری تنفسی فوقانی که با نام عمومی سرماخوردگی شناخته می‌شود،‌ از شایع‌ترین بیماری‌ها است.

سالی یکبار دست کم، بیشتر افراد را در سراسر جهان مبتلا به سرماخوردگی می‌شوند و برای چند روز، فعالیت‌های روزمره مبتلایان را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

 

 معجون های جادویی فصل سرد
 
محمدرضا نصیری، کارشناس طب سنتی  اظهار داشت: در مکتب طب ایرانی، محور اصلی علائم و پیگیری روند درمان براساس نوع ترشحات مجاری تنفسی فوقانی تعریف می‌شود.

وی افزود: منشأ اصلی این ترشحات مغز است و آنچه از مسیر بینی و چشم خارج می شود، «زکام» نام می‌گیرد و ترشحاتی که به حلق و مجاری تنفسی تحتانی ریخته می‌شود، «نزله» نام دارد.

نصیری بیان کرد: نکته بسیار مهم و اساسی آن است که بر اساس این تفکر باید تدابیری به کار برد که در روزهای نخست سرماخوردگی که خلط رقیق است، آن را غلیظ کنیم و برعکس در روزهای نهایی یا هنگام بروز عوارضی چون سینوزیت چرکی و وجود اخلاط غلیظی که دفع آنها مشکل است، خلط را رقیق و آماده دفع کنیم.
 
این کارشناس طب سنتی ادامه داد: از منظر این طب، با توجه به اینکه زکام و ترشحات بینی و چشم، یکی از راه‌های دفع مواد ناسالم از بدن افراد است، چنانچه کوتاه باشد و منجر به ایجاد عوارض دیگری در بدن نشود، نباید جلوی آن گرفته شود.

وی اضافه کرد: البته در صورتی که فرد مبتلا به سرماخوردگی به علائمی هم چون تب و بدن درد شدید، چرک گلو و دیگر علائم عفونت باکتریال دچار شود، حتماً باید تحت درمان سریع پزشک قرار گیرد و به جز موارد ساده بیماری، از خود درمانی باید پرهیز کرد.
 
نصیری گفت: علائم بیماری در مراحل اولیه سرماخوردگی (نزله گرم) بیشتر شامل ترشحات رقیق و آبکی بینی و حلق، سوزش و خارش گلو و حلق، سرخی چشم‌ها، التهاب حلق و گرفتگی بینی و صدا است.

این کارشناس طب سنتی عنوان کرد: چنانچه فرد مبتلا به سرماخوردگی از قوای جسمانی مناسبی برخوردار و آبریزش بینی و سرماخوردگی وی بدون علائم عفونت باکتریال باشد، بهتر است در طول مدت بیماری از سوپ و آش‌های ساده و گرم استفاده کند و از مصرف نابجای آنتی بیوتیک‌ها پرهیز کند، با این اوصاف، بهتر است غذای اصلی در سه روز نخست، تنها سوپ جو رقیق با حبوبات بسیار اندک و سبزیجات فراوان باشد و بهتر است معده سبک نگاه داشته شود.

 
وی تصریح کرد: دم کرده گل گاو زبان به شرط ترش نبودن، به خصوص در شروع علائم سرماخوردگی، به همراه کمی لیمو عمانی و مقدار کمی عسل یک دمنوش مناسب است.

نصیری بیان کرد: در نزله گرم (ترشحات رقیق و آبکی از بینی در ابتدای سرماخوردگی)، ریختن روغن‌های با طبع سرد مانند روغن بنفشه و روغن کدو، در بینی نیز توصیه می‌شود.

این کارشناس طب سنتی با بیان اینکه استحمام با آب ولرم در نزله گرم بسیار مفید است، گفت: 
از ترکیبات مناسب برای نزله گرم، عناب، سپستان و تاجریزی ( یک و نیم واحد)، به دانه (یک واحد) و گل بنفشه،‌ نیلوفر آبی، شاتره و برگ کاسنی (دو واحد) است که می‌توان آنها را مخلوط و نیمکوب کرد و روزانه دو تا سه نوبت پس از جوشاندن آن را میل کرد.

 

 دم کردنی‌ها

وی ادامه داد: دم کرده پونه کوهی و آویشن شیرازی در فصل پاییز و زمستان بسیار مناسب بوده، خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته و برای سرماخوردگی نیز بسیار مفید است، این دمنوش را می‌توان با مقداری عسل مخلوط نموده و روزانه چند نوبت میل کرد.

کدو حلوایی

نصیری افزود: برای سرماخوردگی‌های ساده در فصل سرد، کدو حلوایی یک درمان مناسب است که می‌تواند به صورت بخار‌پز به همراه کمی پودر نبات و دارچین مصرف شود. کدو حلوایی منبع مناسب ویتامین E، C و بتاکاروتن است که همه آنها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

 

 زنجبیل

این کارشناس طب سنتی ادامه داد: زنجبیل تازه از جمله گیاهان دارویی است که تاثیر فوق‌العاده‌ای در پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی در فصول سرد دارد، این گیاه خاصیت ضد باکتری و ضدویروسی داشته و یکی از بهترین محرک‌ها برای تقویت و افزایش توان سیستم ایمنی و دفاعی بدن محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: این گیاه را می توان به عنوان مواد اولیه برای تهیه غذا در وعده‌های روزانه استفاده کرد و یا آن را به صورت دمنوش مصرف کرد.
 
شیرین بیان

نصیری افزود: مصرف ریشه گیاه شیرین بیان یکی از داروهای مناسب برای درمان سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی است، توصیه می‌شود مقدار اندکی از ریشه شیرین بیان با اندکی آب جوشانده، سپس آن را با کمی عسل مخلوط کرده و نوشید. (البته تعیین میزان مصرف شیرین بیان باید با نظر پزشک انجام شود، زیرا زیاده‌روی در مصرف گیاه شیرین بیان عوارضی جدی را به دنبال دارد).

 جوشانده

این کارشناس طب سنتی ادامه داد: از دیگر داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی، جوشانده گیاهان اسطوخودوس، پونه، نعناع و آویشن است، برای تهیه جوشانده این گیاهان بهتر است میزان مساوی از هر گیاه را در ظرفی ریخته و دو لیوان آب به آن اضافه کنید، پس از جوشیدن آن را در چندین نوبت بنوشید.
 

آش

وی عنوان کرد: مصرف آش‌های ساده برای بهبود حال افراد در این مرحله از سرماخوردگی می‌تواند مناسب باشد که به راحتی با استفاده از برنج،‌ جعفری و گشنیز، کمی تره و شنبلیله، بال و گردن مرغ، کمی روغن زیتون، مقدار کمی نمک، زردچوبه، زیره و در صورت تمایل مقداری کدو آماده می‌شود.
 
درمان سرفه

نصیری بیان کرد: برای کنترل سرفه‌های خشک، می توان یک قاشق غذاخوری به دانه را در یک لیوان آب خیساند تا حالت ژله‌ای پیدا کند و هر چند ساعت یکبار، یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید، دانه‌های به را در دهان نگهدارید و لعاب آن را قورت دهید.
 
این کارشناس طب سنتی افزود: بهتر است در فصول سرد و به خصوص در موارد شک به بیماری سرماخوردگی از مصرف نوشیدنی‌های سرد اجتناب کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: نوشیدن یک تا دو لیوان دم کرده دارچین در طول روز سیستم دفاعی بدن را نسبت به ابتلا به سرماخوردگی و زکام مقاوم و ایمن می‌کند.
 
نصیری خاطرنشان کرد: استفاده از بخور ترکیبی از گیاهان دارویی شوید، بابونه، بومادران و آویشن و مرزنجوش برای درمان نزله سرد بسیار مفید و مناسب است.
 
این کارشناس طب سنتی اضافه کرد: همچنین نوشیدن یک فنجان از جوشانده صاف شده از این ترکیب، هر چند ساعت یکبار، نیز به بیماران مبتلا به نزله سرد توصیه می‌شود.

وی گفت: در کنار این موارد استفاده از غذاهای سبک از قبیل حریره سبوس گندم، همین طور نوشیدن جوشانده‌ای که از گیاهانی چون زوفا، ریشه شیرین بیان و انجیر تهیه شده باشد، برای نرم کردن سینه مبتلایان به نزله سرد که خلط های غلیظ دارند، مفید است.

به گزارش فارس، با شروع فصل سرما نوشیدنی‌های گرم آرامش خاصی به بدن می‌دهند. چای، همان برگ‌های سبز و براق که بعداً تبدیل به چای سبز، قرمز و سیاه می‌شوند، نوشیدنی داغ اغلب ما ایرانی‌هاست اما تنها چیزی نیست که می‌توانیم درروزهای سرد پاییز و زمستان بنوشیم، بلکه دمنوش‌‌های رنگارنگ و فوق‌العاده نیز، فصول سرد سال را به گرم‌ترین فصل‌ها تبدیل می‌کنند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ