سد سیمره قاتل باغ ها شد؛

بهار دیروز و خزان امروز باغات انار سیروان

اقتصاد ایران: سال ۹۸ به علت آبگیری سد سیمره بخش اعظم باغات انار مرغوب منطقه عرب رودبار زیر آب رفت، موضوعی که این روزها درفصل برداشت انار، تنها حسرت را برای باغداران به همراه دارد.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، منطقه عرب رودبار در شهرستان سیروان به عنوان قطب تولید انار در استان ایلام شناخته می شود. 

 هرساله از انار های این منطقه علاوه بر استان ایلام به استان های همجوار و حتی به کشور های دیگر نیز صادرات صورت میگیرد. 

انار منطقه شهرستان سیروان از مرغوبیت خاصی برخوردار است به همین دلیل در غرب کشور دارای بازار فروش مناسبی است، علاوه بر این از انارهای شکسته شده نیز آب انار، رب انار و روغن دانه انار نیز تهیه و به فروش می رسد. 

مهرماه هر سال برداشت یاقوت های سرخ در منطقه اناران عرب رودبار شهرستان سیروان باعث شادی باغداران می شود. 

اما باغدارانی نیز هستند که با مشاهده این اتفاق تنها دردی عمیق را نظاره گر هستند و حسرتی که سوی چشمانشان را می برد. 


اینگونه سد سیمره قاتل باغ ها شد

در فروردین ماه سال ۹۸ بارش نزولات آسمانی موجب طغیان رودخانه‌ها و بالا آمدن آب سد سیمره و سرازیر شدن آن به منطقه عرب رودبار شد به علت سیلاب بسیاری از درختان انار منطقه از بین رفتند شدت سیلاب به حدی بود که بسیاری از روستاییان با قایق در روستا تردد می کردند. 

این فاجعه سبب شد خیلی از روستاها به طور کامل به زیر آب بروند به نحوی که در بسیاری از مناطق فقط سقف خانه ها مشخص بود، بسیاری از باغها به طور کامل از بین رفتند و روستاییان زیادی مجبور به مهاجرت از روستای خود شده و در جای دیگر سکنی داده شدند. 

علی رضایی یکی از باغداران منطقه عرب رودبار  اظهار کرد: بیشتر باغات انار عرب رودبار به دلیل سیلاب سال ۹۸ از بین رفته اند و یک دهم رونق گذشته را دیگر ندارد.

محسن پناهی از دیگر باغداران این منطقه  گفت: از ۱۰۰ هکتار باغات انار شهرستان سیروان، معادل ۸۵ درصد از کل باغات انار این شهرستان به زیر آب رفت و خشک شد. 

در سیلاب صد درصد باغات انار و مزارع کشاورزی عرب رودبار شامل روستاهای چم شیر، چم روته و داربلوط زیر آب رفته و متحمل خسارت سنگین شده است. 

امیدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیروان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری فارس از ایلام گفت: ۱۰۸ هکتار از زمین های بخش سیروان را باغات انار تشکیل داده است. 

وی افزود: متاسفانه به علت تملک سد مقدار این باغات کاهش پیدا می کند. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیروان یادآور شد: در سال های اخیر در هر هکتار ۳۰ تا ۳۵ تن انار برداشت می شد اما در سال جاری پیش بینی می شود ۲۰ تا ۲۵ تن انار برداشت شود. 

بهار دیروز و خزان امروز باغات انار سیروان 

گفتنی است امسال ۷۰ نفر بهره بردار در بخش سیروان کار برداشت انار را انجام می دهند. 

طبق بررسی های خبرنگار فارس در سال های قبل از سیلاب حداقل هر خانه ای صاحب یک باغ انار بود و در سال ۹۷ در این منطقه یک هزار و ۵۰۰ تن تولید انار صورت گرفت اما با وقوع سیلاب بسیاری از مردمان این منطقه مهاجرت و بسیاری از درختان نیز نابود شدند. 

در سیل به وجود آمده بیش از ۱۰۰ هکتار از باغات یاقوت سرخ نابود شده و به باغات خشک تبدیل شدند که دیگر امکان احیا آنها توسط کشاورزان وجود ندارند و هم اکنون به تملک سد اختصاص داده شده اند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ