ضرغامی:

میزهای گردشگری مقاومت را تشکیل داده‌ایم

اقتصاد ایران: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: میزهای گردشگری مقاومت را تشکیل داده‌ایم و در این مورد آژانس‌ها و نهادهایی که بتوانند به‌صورت تخصصی کار کنند، را به کار خواهیم گرفت.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،  استان کرمان از لحاظ  باستان‌شناسی و تاریخی یکی از استان‌های مهم کشور است و به تعبیری استان کرمان بهشت باستان‌شناسی ایران به‌شمار می‌رود.

هم‌اکنون استان کرمان با هفت اثر ثبت شده در یونسکو‌ بیشترین تعداد آثار ثبت شده جهانی در کشور را به خود اختصاص داده و همچنین ۷۰۰ اثر ثبت ملی دارد.

کرمان با توجه به آثار ثبت شده جهانی و ملی و وجود آثار طبیعی زیبا اما در جایگاه واقعی خود در این زمینه قرار ندارد و در کشور و جهان آنگونه که باید شناخته نشده است.

پیشرفت ۷۰ درصدی باغ بیرم‌آباد

سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی سفر یکروزه امروز برای بازدید از ابنیه تاریخی و افتتاح بزرگترین و زیباترین هتل کاروانسرای درون شهری دو طبقه جهان به کرمان سفر کرد.

اولین بازدید وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از باغ بیرم‌آباد کرمان بود.

سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در بازدید از باغ بیرم‌آباد کرمان اظهار داشت: مرمت خودش یک مزیت گردشگری دارد و دانش‌آموزان و دانشجویان برای دیدن نحوه مرمت آثار علاقه زیادی دارند.

وی عنوان کرد: همین فردا از نظر من درب این مجموعه باید به روی عموم مردم باز شود.   

در این بازدید مجتبی شفیعی معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان بیان داشت: افتتاح  باغ بیرم‌آباد بستگی به موقوفات آستان قدس دارد.

وی گفت:  این بنا چهار و نیم هکتار بوده و دارای سه عمارت است که دو عمارت آن مربوط به صفویه و یک عمارت آن مربوط به دوره قاجاریه است.

شفیعی افزود: از آبان‌ماه سال ۹۴ بازسازی باغ بیرم‌آباد شروع شده و ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و قرار است هر کاربری که بگیرد بازدید برای عموم آزاد باشد.

در ادامه سید عزت‌الله ضرغامی از روند اجرای پروژه پارک آبی کرمان بازدید کرد.

 این پروژه در عرصه‌ای به وسعت ۱۷ هزار مترمربع با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اجرا می‌شود.

پارک آبی، در سه طبقه و با زیربنای ۱۳ هزار مترمربع ایجاد خواهد شد که ظرفیت پذیرش ۲ هزار نفر در روز را دارد.

در این بازدید ،رضا بردبار معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: کل حجم سرمایه‌گذاری این پروژه ۲۱۰ میلیارد تومان است.

وی گفت: این پروژه ۳۵ درصد  پیشرفت فیزیکی دارد و این مجموعه تفریحی در سال ۱۴۰۵ به بهره‌برداری خواهد رسید.

مقصد بعدی  وزیر میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری باغ هنرمند کرمان بود.

این باغ کاربری اقامتی و پذیرایی دارد و برای این پروژه  ۷ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و قرار است در بهار سال آینده به بهره‌برداری برسد.

مقصد دیگری ضرغامی باغ شاهزاده ماهان بود و پس از آن افتتاح هتل کاروانسرای کاروانیکا وکیل کرمان انجام شد.

افتتاح بزرگترین هتل کاروانسرای درون شهری دوطبقه جهان

این هتل، بزرگترین هتل کاروانسرای دو طبقه درون شهری جهان است که از مرداد ۹۶ بازسازی و مرمت آن شروع شده و از بهترین مرمت‌کارهای ایران در بازسازی آن استفاده شده است.

هتل کاروانسرای کاروانیکا وکیل  ۵۷ اتاق سوئیت و ۱۵۲ اتاق و دارای استاندارد ۵ ستاره است.

زیربنای این هتل  ۸۷۰ متر مربع است و می‌تواند گردشگران داخلی و خارجی را جذب کند.

مقصد بعدی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بازدید از کاروانسرای گنجعلیخان، کارونسرای میرزاحسین‌خان، پروژه بام کرمان و حمام ابراهیم‌خان که اکنون موزه سیم و زر کرمان شده است، بود.

ضرغامی در پایان سفر یک‌روزه خود به کرمان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما در وزارت میراث فرهنگی‌ یکسری ضوابط داریم که از ضوابطمان کوتاه نمی‌آییم و آن را به جدیت تعقیب و هزینه‌اش را هم پرداخت می‌کنیم.

وی در مورد پروژه بام کرمان بیان داشت: من هنوز هیچ در مورد این پروژه  توجیه نیستم و هیچ تصمیمی نگرفتیم، اما من خودم بارها این را اعلام کردم به خصوص در مورد حریم‌ها ما دچار یک تصمیمات در واقع غیرعلمی در طول سال‌های گذشته بودیم به این معنی که با دقت حریم‌ها انتخاب نشده است و وسعت خیلی زیادی به آن حریم‌ها داده‌اند.

ضرغامی با اشاره به اینکه در مورد ضوابط میراث فرهنگی هم در مورد عرصه‌ها و هم در مورد حریم‌های بام کرمان که امروز دیدم بررسی کامل انجام خواهد شد، بیان داشت: در این مورد تعیین محدوده به‌دلیل تفویض اختیاری که داده‌ایم، مدیرکل میراث استان وظیفه دارد همه جوانب را بررسی و با کارشناس‌ها، کارشناسی کند و متناسب با قوانین میراث تصمیم مقتضی در این مورد  نظر دهد.

وی عنوان کرد:  رئیس‌جمهور  نیز موضوع  تجدیدنظر در مورد حریم‌ها را از ما خواسته و ما به ایشان گزارش داده‌ایم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به اینکه در مورد صنایع دستی تصمیم مهمی گرفته شده است، تاکید کرد: با دستور رئیس‌جمهور قرار است ۱۰ هزار نفر از فعالان صنایع دستی، بیمه یکطرفه از سوی دولت  شوند.

وی  با اشاره به اینکه گردشگری مقاومت یکی از مزیت‌های نسبی گردشگری کشور محسوب می‌شود، افزود: ما پرچم‌دار جبهه مقاومت در سطح جهانی هستیم و استان کرمان با وجود مزار حاج‌قاسم کانون جبهه مقاومت است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: هیچ موزه‌ای به اندازه موضوع دفاع مقدس  کرمان، پر محتوا، تاثیر گذار و متنوع نیست.

ضرغامی  ابراز داشت:  وضعیت  فوق‌العاده‌ای که به دلیل ناآرامی‌ها و اغتشاشات در طول پنج هفته گذشته در کشور شاهدش بودیم در خیلی از حوزه‌های اقتصادی و جریان امور تاثیر گذاشته است.

وی بیان کرد: به خاطر این آشوب‌ها بسیاری از فعالیت‌های کشور مختل شده و اینترنت هم یکی از این حوزه‌ها است، یعنی محدودیت‌هایی که در حوزه‌های ارتباطات ایجاد شده بخشی به‌دلیل شرایط خاص است، البته در طول این مدت دولت تلاش کرده که ظرفیت‌های جدید در زمینه برنامه‌های اجتماعی ایرانی جایگزین

تشکیل میزهای گردشگری مقاومت

ضرغامی تصریح کرد: پیام‌رسان‌ها مربوط به کشور خودمان هستند و باید  سعی کنیم از آنها  پشتیبانی و تقویت کنیم، اما  تا جایی که می‌توانیم  باید برای کسب و کار مردم، به‌ویژه در مورد گردشگرها امکان ویژه‌ای برقرار شود تا زمانی که از کشورشان می‌آیند ارتباطاتشان به‌خوبی برقرار شود.

وزیر میراث فرهنگی،گردشکری و صنایع دستی عنوان کرد: من خودم را در مورد همه گردشگران خارجی مسؤول می‌دانم و سعی می‌کنم همه محدودیت‌های ارتباطی که در موردشان برقرار می‌شود، مرتفع شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: میزهای گردشگری  مقاومت را تشکیل داده‌ایم و در این مورد آژانس‌ها و نهادهایی که بتوانند به‌صورت تخصصی کار کنند، را به کار خواهیم گرفت.

ضرغامی ابراز داشت: در مورد گردشگری مقاومت آنهایی که سابقه و تجربه خوبی دارند را آوردیم و برنامه‌ریزی کردیم و به یاری خدا آژانس‌های کارشناس و متخصص هم در این حوزه قرار خواهیم داد تا بتوانند برنامه خوبی در گردشگری مقاومت راه بیندازند.

انتهای پیام/۸۰۰۱۸/ب/س

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ