رئیس کل سابق بانک مرکزی عنوان کرد:

طرح تفکیک حساب‌های بانکی طرحی خوب اما نیازمند اصلاح

اقتصاد ایران: رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به طرح تفکیک حساب های بانکی گفت: این طرح با هدف کاهش فرار مالیاتی طرح خوبی است اما سازمان امور مالیاتی مقدماتش را فراهم نکرده و توضیح و آموزشی هم نداده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،طهماسب مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی درباره طرح تفکیک حساب‌های بانکی اظهارکرد: تفکیک حساب‌های بانکی یک تدبیری برای تسریع در رسیدگی به حساب‌های درآمدی افراد است تا اگر کسی درآمد تجاری دارد بتواند آن را در یک حساب مجزا ثبت کند.

وی افزود: در این اطلاعیه آمده که حساب‌های شخصی و تجاری تفکیک و حساب‌های تجاری مشمول مالیات می‌شوند درصورتیکه این عبارت، دقیق و فنی و قانونی نیست چون حساب مشمول مالیات نمی‌شود و بلکه درآمد است که مشمول مالیات خواهدشد و لذا این اطلاعیه باید اصلاح شود.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با تأکید بر اینکه مالیات‌ها باید با توجه به ماهیت درآمدی محاسبه و پرداخت شوند گفت: درآمدهای مشمول مالیات که به حساب‌های اشخاص حقیقی واریز می‌شود باید بررسی و از آن‌ها مالیات اخذ شود و درصورتیکه پول زیادی بابت وام یا فروش خودرو و غیره به حساب اشخاص حقیقی واریز شده باید مدرک و رسید آن را نگه دارند و به اداره مالیاتی نشان دهند.

مظاهری اظهارکرد: اگر علت واریزی و وصولی و نقل و انتقالات پولی افراد مشخص شود هم سازمان مالیاتی راحت تر حساب‌ها را رسیدگی خواهد کرد و هم اینکه مردم معطل فرآیند رسیدگی نخواهند شد.

وی یادآورشد: مشکلی که در دو سال اخیر وجود داشت این بود که به دلیل تأخیر در تنظیم مقررات، اشتباهاتی صورت می‌گرفت مثلاً عضو هیئت مدیره یک سازمانی به خاطر اینکه حساب بانکی به نام سازمان داشته و صاحب امضا بوده گردش حساب را به حساب درآمد ان فرد می‌گذاشتند و برایش مالیات می‌بریدند.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی تفکیک حساب‌های شخصی حقوقی و حقیقی را ضروری دانست و گفت: تفکیک حساب‌های اشخاص حقیقی از حساب تجاری برای رسیدگی به درآمدهای افراد بسیار مهم و ضروری است.

مظاهری از تعدد و تنوع و تغییرات زیاد بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها و آگاه نکردن مردم از این بخشنامه‌های مختلف انتقاد و اظهارکرد: همین مسئله باعث شده که نه تنها مردم عادی و مودیان بلکه خیلی وقتها خود کارکنان سازمان امور مالیاتی هم از مقررات حاکم بر این حوزه خبر نداشته باشند.

وی معتقد است که طرح تفکیک حساب‌های بانکی با هدف کاهش فرار مالیاتی طرح خوبی است اما سازمان امور مالیاتی از میانه راه آمده، مقدماتش را فراهم نکرده و توضیح و آموزشی هم نداده ضمن اینکه عبارت‌های اشتباهی هم در این ابلاغیه آورده که باید اصلاح کند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ