یادداشت اقتصادی|

ریاست ازبکستان بر شانگهای و فرصت های ایران!

اقتصاد ایران: مشهد-یک فعال اقتصادی معتقد است،در دوره ریاست ازبکستان در سازمان همکاری شانگهای شاهد ارتقای ابتکارات جدید منطقه ای خواهیم بود.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران ، سلیمان هیوه‌چی، رئیس هیات مدیره شرکت علا تجارت مهاد قابوس در یادداشتی آورده است:ازبکستان در حالی ریاست دوره‌ای سازمان همکاری شانگهای را بر عهده گرفته که طی سال‌های اخیر فعال‌ترین رویکردهای اقتصادی منطقه‌ای را اجرا کرده است. در حال حاضر نیز انتظار می‌رود در دوره ریاست این کشور شاهد یک رشد و فرصت‌سازی در این سازمان باشیم. این موضوع به ویژه باتوجه به آن که در شانگهای در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انرژی و نیز مواد غذایی شامل غلات در جهان و نیز بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان این محصولات حضور دارند، اهمیت راهبردی دارد.

شوکت میرضیایف، رئیس‌جمهور ازبکستان در آخرین نشست سران کشورهای عضو در شهر دوشنبه به وضوح بر محورهای اولویت توسعه اقتصادی شانگهای تاکید کرده است. توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری، تقویت زیرساخت‌های ترانزیتی، افزایش همکاری ها برای کاهش فقر و ارتقاء امنیت غذایی، گسترش تبادلات در حوزه فناوری‌های پیشرفته و توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک از جمله محورهایی است که توسط آقای میرضیایف مورد تاکید قرار گرفته است. در همین حال ازبکستان مبتکر طرح‌های مهمی نظیر نشست مشترک وزرای فناوری و ارتباطات کشورهای عضو شانگهای بوده است.

تحقق این اهداف و راهبردها می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های تجارت و افزایش قدرت اقتصادی کشورهای عضو شود. در حال حاضر کشورهای عضو شانگهای علی‌رغم پیوندهای نزدیک نتوانسته‌اند برخی مزیت‌های متقابل نظیر مسیرهای ترانزیتی ارزان و کوتاه و نیز تبادل کالاهای استراتژیک را به خوبی اجرا کنند. سایه افکندن مسائل امنیتی در موضوعاتی همچون تروریسم و وضعیت افغانستان عاملی برای این موضوع بوده است.

در این راستا به نظر می‌رسد ازبکستان با طرح ابتکارهایی نظیر معاهده حسن همجواری بلندمدت، دوستی و همکاری کشورهای عضو سازمان برای سال های 2023-2027 و نیز برنامه توسعه زیرساخت ها در فضای سازمان همکاری شانگهای، دو رویکرد کاهش دغدغه‌های امنیتی و افزایش دغدغه‌های اقتصادی را پیش ببرد.

این موضوع به ویژه با توجه به فضای خاص اقتصاد و تجارت جهانی در دوران پساکرونا و نیز تنش‌های اقتصادی به وجود آمده بین چین و روسیه با کشورهای غربی، ضرورت همگرایی اقتصادی و تقویت پیوندهای تجاری بین کشورهای عضو را ایجاب می‌کند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ