برگ برنده‌ای که سعید تشکری در نویسندگی رو کرد+ فیلم

اقتصاد ایران: عبدالرضا فریدزاده، نویسنده و کارگردان، در ویدئویی به معرفی کتاب «سبز - آبی» مرحوم سعید تشکری پرداخته و آن را یک برگ برنده در نویسندگی آن مرحوم دانسته است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ،‌ رمان «سبز - آبی» یکی از آثار  داستانی مرحوم سعید تشکری است که با تمی تاریخی و با مرور و نگاهی به زندگی و زیست سادات رضوی در ایران منتشر شده است.

تشکری که سابقه بلندبالایی در خلق داستان‌های تاریخی به ویژه با موضوع خادمان رضوی و اهل فرهنگ و هنر بالیده در مکتب خراسان پس از حضور امام رضا (ع) در خراسان را در کارنامه دارد، در این اثر به سراغ زندگی و زیست قهرمان‌هایی در دوران پس از حیات امام رضا(ع) رفته و شخصیتی با عنوان سید حسین رضوی قمی را دستمایه خلق داستانی بلند از خود قرار داده است.

مرحوم تشکری خود درباره این کتاب گفته بود: جای تاریخ در ادبیات امروز ایران بسیار خالی است و نیز جای ابر انسان‌هایی که در رویدادهای بسیاری تاثیر می‌گذارند و ادبیات را می‌توانیم از شاخه این نحله فکری بیرون بکشیم.

تشکری در این رمان  سعی کرده قهرمانان ملی را ضمن اینکه به یک ادبیات خاص وابسته هستند، به جامعه معرفی و در کنار آن گوشه چشمی نیز به ماجراهای زیست امروز خود داشته باشد. کهن‌الگوهای عرضه شده در این اثر در زمره بهترین جاذبه‌‌ها و تجربه‌هایی هستند که توسط نویسنده‌ای از نو آفریده و به ادبیات روز تبدیل شده است.

تشکری در این رمان از زاویه بازگویی شرح زندگی یکی از سادات رضوی سعی دارد طرحی از زندگی و زیست مومنانه و در عین حال عقلایی را پیش روی چشم مخاطبان خود قرار دهد و از این زاویه برای آنها اقدام به مصداق سازی برای کشف الگوهایی ناب برای ساخت زندگی کند. 

عبدالرضا فرید‌زاده، نویسنده و کارگردان، در ویدئویی به معرفی کتاب «سبز - آبی» که از سوی انتشارات نیستان منتشر و روانه بازار نشر شد،‌ پرداخته است. وی در معرفی این کتاب گفت: کتاب «سبز - آبی» شامل پنج قصه از پنج جوان مسلمان شیعه با پس زمینه فرهنگی رضوی است که طبق آثار 20 ساله اخیر سعید تشکری، رویکرد این مجموعه نیز پیرو عهدی که وی با مولایش داشته، رویکرد شیعی است. 

وی ادامه داد:‌ آمیخته شدن مرگ و عشق با وجه پست مدرنیستی، واقعیت تاریخی شخصیت‌ها، وجود رگه ملایم و دل انگیزی از جریان سیال ذهن و شیرینی  روایی، شیوه روایت ضرباهنگ مناسب‌ گفتار و کرداد شخصیت‌ها و سیر رویدادها، افزودن وجه اعتقادی با الگوی سیره رضوی و پرهیز از تعصب و واگذاردن قضاوت درباره منش و کنش شخصیت‌ها به مخاطب، که امکان و مجال بیشتری برای مشارکت به مخاطب فراهم می‌کند، ساختارمندی قصه‌ها که تشکری در آن به استادی رسیده بود،‌ اتصال رگ و ریشه و تاریخی و فرهنگی 5 قصه ما به فرهنگ ایران اسلامی و ایرانی از جمله ویژگی‌های کتاب «سبز ـ آبی» است.

فریدزاده ادامه‌ می‌دهد:‌ زن‌های تمام قصه‌ها بسیار معاصر و پیشرو هستند و نمونه زن آرمانی شیعی که با همه ابعاد وجودی‌اش با کمال آزادگی و سرافرازی به پویاترین و مؤثرترین و منطقی‌ترین شکل در داستان حضور و مشارکت دارد. به نظر می‌رسد شخصیت‌های اصلی واقعیت تاریخی دارند، شادروان سعید تشکری آنها را از تاریخ یافته است، اما کاری با واقعیت‌های تاریخی آن‌ها ندارد؛ به گونه‌ای شخصیت‌ها را ترسیم کرده که من مخاطب حقیقت تاریخی آنها را دریابم و این برگ برنده‌ای است که سعید تشکری در نویسندگی رو کرده است. 

این ویدئو را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید: 

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ