کارشناس اقتصادی:

کاهش تورم راهی جز مهار نقدینگی ندارد

اقتصاد ایران: یک کارشناس اقتصادی گفت:در دو تا سه سال گذشته دولت هزینه های خود را صرفا در بخش های هزینه ای انجام داده است تا بتواند از بحران ها عبور کند اما اکنون این اقدام عواقب خود را در افزایش تعطیلی کسب و کار ها، بیکاری و عدم ثبات قیمت ها نشان میدهد.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور شامگاه روز سه‌شنبه گذشته در جلسه با جمعی از اقتصاددانان، با اشاره به اهمیت حل مشکلات اقتصادی کشور با استفاده از نظرات نخبگان و کارشناسان گفت: وضعیت اقتصادی را که دولت تحویل گرفته است شما به‌خوبی می‌دانید و بسیاری از مردم آثار آن را در سفره و جیب خود احساس می‌کنند اما شما اقتصاددانان دلایل آن را هم می‌دانید.

رئیس جمهور در ادامه 4 سؤال از اقتصاددانان به‌شرح زیر پرسید:

چرا شاخص‌های کلان اقتصاد کشور مطلوب نیست؟

چرا تورمی که قرار بود تک‌رقمی شود اتفاق نیفتاده است؟

چرا ده‌ها میلیارد دلار یارانه پنهانی که دولت پرداخت می‌کند، مردم آثار مطلوب آن را در زندگی خود نمی‌بینند؟

چرا باوجود هزاران هزار میلیارد تومان مصارف دولت در 8 سال گذشته، رشد اقتصادی کمتر از یک درصد داشته‌ایم؟

 حجت ذبیح حقیقی کارشناس اقتصادی  در پاسخ به این سوالات اظهار داشت: همه کشور ها به دنبال رشد و توسعه اقتصادی هستند اما در سال های اخیر رشد اقتصادی کشورمان صفر یا منفی بوده است.

وی افزود: درباره اینکه چرا شاخص های اقتصادی کشور مناسب نبوده است باید اشاره داشت که نتوانسته ایم به درستی زیر ساخت های لازم برای فعالیت تولیدی و در نهایت اشتغال را فراهم کنیم به همین دلیل است که رییس جمهور در ابتدای کار خود از واحد های تولیدی بازدید کردند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: نداشتن ثبات قیمت ها یکی دیگر از این مشکلات است، یعنی قیمت ها نوسانات زیادی را تجربه میکنند و از طرفی توزیع درآمد و امکانات در کشور عادلانه نبوده است.

وی تصریح کرد: علت رشد فزآینده تورم، رشد نقدینگی است که مهم ترین دلیل این افزایش نقدینگی، عدم تناسب میان نرخ رشد و تولید ناخالص داخلی و رشد نقدینگی است، در دولت دوازدهم نقدینگی به شدت افزایش یافت.

حقیقی اظهار داشت : دولت دوازدهم برای جبران کسری بودجه خود سیاست های پولی انبساطی در پیش گرفت که منجر به رشد نقدینگی در کشور شد و در نتیجه تورم افزایش یافت.

این کارشناس اقتصادی در پاسخ اینکه چرا با وجود تزریق ده ها میلیارد یارانه پنهان یا غیر مستقیم در اقتصاد کشور، آثار مطلوبی از خود در زندگی مردم بر جای نگذاشته است گفت: نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در 10 سال گذشته تقریبا صفر بوده است؛ غیر موثر بودن یارانه های پنهان را نمیتوان از بالا بودن مصارف دولت جدا دانست.

وی افزود: هزینه های دولتی به طور معمول در دو بخش هزینه های سرمایه ای و هزینه های جاری انجام می شود. هزینه هایی که دولت قبل با عنوان هدفمندی یارانه ها انجام داد عمدتا بی هدف انجام شده است.

حقیقی تصریح کرد: به طور مثال هزینه هایی که دولت در بخش مرغ، گوشت و کالاهای اساسی انجام میدهد صرفا به عنوان مسکن است؛ البته به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی کشور باید در این بخش هزینه شود  که در سایر کشور ها نیز انجام می‌شود اما نباید تمام هزینه کرد در این بخش باشد.

وی افزود: یارانه انرژی نیز به این صورت است و بخش غالب هزینه های کشور را در بر می‌گیرد، دولت مجبور است در این بخش هزینه کند زیرا  این تغییر بر سایر بخش های اقتصادی نیز اثر می گذارد و انجام اصلاحات لازم نیازمند عزمی ملی است.

وی افزود: دولت ها به دلیل عواقبی که این اقدامات دارد از آزاد سازی این یارانه های پنهان و هزینه کرد آن در بخش های سرمایه ای خودداری میکنند.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: در دو تا سه سال گذشته دولت بودجه خود را صرفا در بخش های هزینه ای انجام داده است تا بتواند از بحران ها عبور کند اما اکنون این اقدام عواقب خود را در افزایش تعطیلی کسب و کار ها، بیکاری و  عدم ثبات قیمت ها نشان میدهد؛ در صورتی که این رویه ادامه پیدا کند 4 سال آینده عمق مشکلات یاد شده بیشتر میشود.

وی با تاکید بر اینکه چندین سال است پروژه های عمرانی بسیار محدودی در کشور کلید میخورد  گفت:  به نظر میرسد آقای رئیسی اطلاعات مناسبی از شرایط اقتصادی کشور دارد و مشورت های خوبی نیز در این زمینه دریافت کرده است و نگاه جدی به خصوصی سازی دارد.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ