معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

گندم مورد نیاز کشور تا پایان سال تأمین شد

اقتصاد ایران: معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه گندم مورد نیاز کشور تأمین شده است گفت: با برنامه‌ریزی خوب، خرید خارجی گندم از اردیبهشت‌ماه آغاز شده است و گندم‌های خریداری‌شده به‌تدریج وارد کشور می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران به نقل از روابط عمومی شرکت بازرگانی دولتی ایران، «یزدان سیف»، میزان خرید تضمینی گندم کشور در سال جاری را 4 میلیون و 532 هزار تن اعلام و پدیده خشکسالی را علت کاهش تولیدات محصول استراتژیک عنوان کرد.

سیف افزود: با خرید تضمینی حدود 4.5 میلیون تن، نیاز به 8 میلیون تن دیگر داشتیم که با برنامه‌ریزی خوب قبلی از اردیبهشت‌ماه امسال خرید انجام شده و تاکنون بیش از 3 میلیون تن گندم وارد کشور شده است و مابقی در حال ورود به کشور است که در بنادر شاهد پهلوگیری و بارگیری محموله‌های گندم و انتقال آن به داخل کشور هستیم.

وی تأکید کرد: به‌لطف خداوند گندم و آرد کشور تا پایان سال تأمین شده است و در سال آینده نیز مشکلی نخواهیم داشت و امیدواریم با بارش‌های مطلوب، خشکسالی کمتر و از وابستگی برای تأمین گندم به خارج کاسته شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در خصوص تأثیر تغییر قیمت بر تولید گندم گفت: تولیدات بخش کشاورزی تحت تأثیر متغیرهایی است که اگرچه قیمت یکی از آنهاست اما تأثیر ریسک اقلیم نیز در آن مؤثر است؛ به‌طوری که از 6 میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم 4 میلیون دیم است و ارتباط مستقیم به بارش دارد و چشم کشاورزان دیم‌کار به نزولات آسمانی است و حدود 2 میلیون تن کشت آبی نیز که از ذخایر آبی استفاده می‌کند ارتباط با میزان بارش سالیانه دارد.

سیف قیمت خرید تضمینی 7500 تومان برای هر کیلوگرم گندم را با توجه به نرخ گندم در جهان مطلوب ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که اقلیم هم به کمک بیاید و خداوند دریچه رحمت خود را به‌سمت کشور ما بگشاید تا از خشکسالی به‌سمت ترسالی برویم؛ تولیدات داخلی افزایش پیدا کند و کار کشاورزان و کشاورزی رونق بیشتری بگیرد.

وی در خصوص مسئله آرد و چندقیمتی بودن آن که احتمال ایجاد خطا و تخلف را دارد نیز توضیح داد: در زمان حاضر گندم با دو نرخ یارانه نوع یک که قیمت هر کیلوگرم آن 665 تومان است به واحدهای تولیدی آرد فروخته می‌شود و آرد حاصل با قیمت 820 تومان به واحدهای نانوایی می‌رسد و نرخ دیگر، یارانه نوع 2 است که گندم با قیمت 900 تومان به کارخانجات آرد فروخته می‌شود و پس از تولید آرد توسط کارخانجات آردسازی با قیمت 1150 تومان، در نانوایی‌ها تحویل می‌شود و ما شاهدیم که دولت حدود 4500 تا 5000 تومان برای هر کیلوگرم یارانه پرداخت می‌کند و البته که احتمال تخلف وجود دارد اما فرایند تأمین به‌روی یک سامانه انجام می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تشریح کرد: تمامی فرایند فروش گندم و آرد به کارخانجات و واحدهای نانوایی که بر بستر سامانه انجام می‌شود رصد کامل می‌شود و با توجه به اینکه میزان مصرف واحدهای صنفی آرد و نان مشخص است نظارت می‌شود تا گندم و آرد خارج از شبکه توزیع نشود و تخلفات به حداقل برسد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تأکید کرد: اگر مردم تخلفاتی را در زنجیره تأمین گندم و آرد مشاهده می‌کنند یا در مورد نان، کم‌فروشی، گران‌فروشی، اجبار به فروش نان کنجدی و... مشاهده می‌کنند تخلف را به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت، دستگاه‌های نظارتی و تعزیرات و ادارات‌کل غله و خدمات بازرگانی استان گزارش دهند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ