تائید سینوفارم و پاستوکووک برای تزریق به کودکان

اقتصاد ایران: عضو کمیته علمی کشوری کرونا گفت: واکسن های سینوفارم و پاستوکووک که در حال حاضر به نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق می شود، دارای مستندات کافی علمی بین المللی هستند.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،دکتر مسعود یونسیان افزود: واکسن هایی که به کودکان بالای ۱۲ سال زده می شود، به اندازه کافی مستندات علمی برای بی خطری و اثربخشی دارند.

یونسیان گفت: در خصوص واکسن هایی که در فهرست سازمان بهداشت جهانی قرار نگرفته اند، نباید الزاماً بی اثری یا پرعارضه بودن واکسن تعبیر شود.

وی افزود: برخی از واکسن های کرونا با مجوز سازمان غذا و داروی کشور تزریق می شود، اما در فهرست واکسن های سازمان جهانی بهداشت قرار ندارند.

این اپیدمیولوژیست تاکید کرد: تزریق واکسن کرونا به کودکان کمتر از سن ۱۲ سال هنوز اطلاعات و مستندات کافی وجود ندارد.

واکسن های موجود کرونا بسیار تاثیر خوبی در پیشگیری از بستری و مرگ دارند

عضو کمیته علمی ستاد ملی کرونا اظهار داشت: همه واکسن های موجود کرونا در کشور، تاثیر خوبی در پیشگیری از مرگ و بستری به دلیل کرونا دارند.

وی افزود: جمیع شواهد نشان دادند واکسن های موجود کرونا تاثیر خوبی در پیشگیری از ابتلا به اشکال شدید منجر به بستری و مرگ دارند. مطالعات متعدد معتبر هم این موضوع را تایید کردند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که آیا واکسن های کرونا ایمنی ایجاد می کنند یا فقط جلوی مرگ و بستری را می گیرند؟ گفت: شواهد نشان می دهد واکسن های کرونا ایمنی مناسبی ایجاد می کنند.

وی اظهار داشت: ایمنی واکسن ها به حالت های مختلف تقسیم می شود. در حالت اول اصلا امکان ورود ویروس را به بدن نمی دهند، لذا فرد واکسن زده نه خودش بیمار می شود و نه امکان آلوده کردن دیگران را خواهد داشت. درحالت بعدی ویروس وارد بدن شده، تکثیر هم می شود ولی فقط بیماری خفیفی ایجاد می کند و به بستری بیمار منجر نمی شود.

یونسیان گفت: در حالت آخر، ویروس وارد بدن فرد می شود و بیماری نسبتا شدیدی هم ایجاد می کند، ولی به مرگ نمی انجامد حالتی هم وجود دارد که در آن که ممکن است باوجود دریافت واکسن،‌ بیماری شدیدی ایجاد و به فوت نیز منجر شود که در این حالت، معتقدیم واکسن نتوانسته ایمنی در فرد ایجاد کند.

وی تاکید کرد: بدیهی است هیچ واکسنی نمی تواند ایمنی ۱۰۰ درصد ایجاد کند، ولی شواهد مطالعات متعدد داخلی و خارجی نشان داده است همه واکسن های تایید شده کرونا ایمنی مناسبی در برابر ابتلا به اشکال شدید و مرگ ایجاد می کنند.

این اپیدمیولوژیست بیان کرد: ایمنی که واکسن های کرونا در جلوگیری از مرگ ایجاد می کنند، بسیار بالا است و به نظر می رسد بیشتر از ۹۰ درصد باشد.

یونسیان افزود: این واکسن ها ایمنی از ابتلا به نوع های شدید و بستری هم ایجاد می کند که سطح آن بالاست و بسته به نوع واکسن بین ۷۰ تا ۹۰ درصد خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: ایمنی در خصوص پیشگیری از آلوده شدن یا ابتلا به نوع خفیف بیماری، مقداری پایین تر از ۲ نوع قبلی است، اما این نوع ایمنی را هم ایجاد می کند.

برچسب‌ها :

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ