رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد:

تاکید بودجه ۱۴۰۱ بر مدیریت تورم و خلق پول

اقتصاد ایران: رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که تلاش می‌کنیم تا در سال آینده بودجه را طوری تعریف کنیم که ساده، قابل اندازه گیری و پاسخگو باشد گفت: مدیریت بر تورم و اینکه خلق پول انجام نشود از برنامه‌های جدی ماست.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، مسعود میرکاظمی در حاشیه اولین جلسه شورای عالی اشتغال کشور افزود: در حال حاضر در بحث بودجه و رشد اقتصادی کسی پاسخگو نیست که به عنوان مثال چرا رشد اقتصادی که قرار بوده 8 درصد باشد در حال حاضر 4 درصد است.
وی گفت:​ در جلسه شورای عالی اشتغال برنامه ریزی شد برای وظایف دستگاه ها، برای ایجاد اشتغال و کار اصلی ما برای اشتغال در سال 1401 شروع خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: مقدمات اشتغال پایدار در کشور از امسال شروع خواهد شد و باید برسیم به شرایطی با ثبات برای سرمایه گذاری و امروز سرمایه گذار نگران است از شرایط اقتصادی که دارای نوسانات است و این نوسانات اگر مستمر باشد سرمایه گذار علاقمند به سرمایه گذاری نمی‌شود.
میرکاظمی گفت: در تلاش هستیم تا به یک ثبات اقتصادی برسیم تا نوسانات کمتری در کشور داشته باشیم.
وی افزود:​ باید زمینه را برای سرمایه گذاری فعالین اقتصادی و بخش‌های خصوصی ایجاد کنیم و دولت خودش اشتغال ایجاد نمی‌کند دولت باید کمک کند تا تجار بتوانند در بخش‌های مختلف فعالیت کنند از جمله صنعت، معدن و تجارت، ساختمان و حوزه‌های خدمات که بعد از کرونا در حوزه خدمات می‌توان خیلی اشتغال ایجاد کرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت:کار اصلی ما از 1401 آغاز خواهد شد و رشد اقتصادی را محاسبه خواهیم کرد و تمام استان‌ها و شهرستان‌ها را در نظر خواهیم گرفت.
میرکاظمی افزود: در دو ماهی که کار شروع شده علی رغم هزینه‌هایی که داریم و بدهی‌هایی که از گذشته منتقل شده و هر ماه پرداخت می‌شود در تلاش هستیم که ثبات اقتصادی خوبی را در کشور ایجاد کنیم.
وی گفت: مدیریت بر تورم و اینکه خلق پول انجام نشود از برنامه‌های جدی ماست چرا که خلق پول منجر به نقدینگی و تورم و بهم ریختگی بازار ارز و بی ثباتی در بازار اقتصاد خواهد شد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در کلان اقتصاد ازجهت مدیریت بهره وری و اشتغال به شکل دقیق برنامه ریزی می‌شود و در سطح استان‌ها و شهر‌ها اجرایی خواهد شد و نظارت این اجرا با سازمان برنامه و بودجه خواهد بود.
میرکاظمی گفت:​مرکز آمار هم به این موضوع ورود کرده و در تمام شهرستان‌ها توسعه پیدا خواهد کرد و به طور جدی کار را دنبال خواهیم کرد تا جایی که سطح رفاه و سطح درآمد خانوار افزایش پیدا کند.
وی افزود: در حال حاضر بودجه‌های ما سنتی و قابل حساب و اندازه گیری نیست.
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در گذشته آخر سال متوجه می‌شدیم که تورم دو رقمی است و سرمایه گذاری جدی صورت گرفت و سطح درآمد خانوار پایین آمده است.
 میرکاظمی افزود: در ساختار برنامه و بودجه به گونه‌ای عمل خواهیم کرد که از ماه‌های اول همه چیز را با شاخص‌های کلان مدیریت می‌کنیم و این وظیفه سازمان برنامه و بودجه است که البته مجلس هم به ما کمک خواهد کرد.
وی گفت: در تامین بودجه و خرج آن به استانداران اختیارات داده خواهد شد و آن‌ها هم باید پاسخگو باشند و اگر در استانی فرار مالیاتی صورت گیرد این فرمانداران و استانداران هستند که اشراف کامل دارند و می‌توانند جلوی آن را بگیرند.

نظرات کاربران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

نرخ ارز

عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار خرید 24759 0 (0%)
یورو خرید 28235 0 (0%)
درهم خرید 6741 0 (0%)
دلار فروش 24984 0 (0%)
یورو فروش 28492 0 (0%)
درهم فروش 6803 0 (0%)
عنوان عنوان قیمت قیمت تغییر تغییر نمودار نمودار
دلار 285000 0.00 (0%)
یورو 300325 0.00 (0%)
درهم امارات 77604 0 (0%)
یوآن چین 41133 0 (0%)
لیر ترکیه 16977 0 (0%)
ﺗﻐﯿﯿﺮات ﺑﺎ ﻣﻮﻓﻘﯿﺖ اﻧﺠﺎم ﺷﺪ