تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3656318
شناسه : 3656318
تاریخ :
رئیس اتاق اصناف ایران: تعطیل‌کردن روزهای پنجشنبه «خودتحریمی» است اقتصاد ایران: رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص تعطیلی روزهای «پنجشنبه» گفت: اصناف نیاز به مراودات لحظه به لحظه با دنیا دارند و تعطیلی «پنجشبه‌ها» به‌نوعی خودتحریمی است.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، مجتبی صفایی، رئیس اتاق اصناف ایران گفت: با توجه به تأمین بخشی از مطالبات اصناف از دولت، زیرساخت‌های لجستیک واحدهای بازرسی و نظارت اتاق‌های اصناف سراسر کشور افزایش یافته است که امروز نیز در مرحله دوم این طرح، پس از تخصیص تعدادی خودرو، 500 دستگاه موتورسیکلت به این واحدها اختصاص یافت تا مقدمه‌ای در بازرسی‌های هدفمند و سامانه‌ای باشد و روند رسیدگی به شکایات مردمی را افزایش دهد.


عضویت نماینده اتاق اصناف ایران در ستاد تنظیم بازار

مجتبی صفایی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به تصمیم سال گذشته مبنی بر عدم‌حضور نمایندگان اتاق بازرگانی، اتاق تعاون و اتاق اصناف ایران در ستاد تنظیم با پیگیری‌های انجام‌شده، خوشبختانه نماینده اتاق اصناف ایران در نشست بعدی ستاد تنظیم بازار کشور حضور خواهد داشت و در آن جلسه در خصوص وصول باقی‌مانده مطالبات اصناف از محل اجرای تبصره 7 ماده 72 قانون نظام صنفی پیگیر خواهیم بود.

همدان؛ نمونه‌ای موفق در ایجاد شهرک‌های صنفی

مجتبی صفایی همچنین با اشاره به تفاهمنامه اتاق اصناف ایران و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: اتاق اصناف استان همدان با اقدامات و تفاهم‌نامه‌ای که با شهرداری این استان داشته‌اند، عملکردی موفق را در ایجاد شهرک‌های صنفی به‌منظور ساماندهی صنوف خدماتی در محدوده شهری رقم زدند، این نمونه موفق را مورد تقدیر قرار می‌دهیم و برنامه‌ای برای بازدید هیئت نمایندگان اصناف از این شهرک‌های صنفی خواهیم داشت که جزئیات آن به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس اتاق اصناف ایران تأکید کرد: در طرح ایجاد شهرک‌های صنفی بسیار مهم است که عبارت «اصناف مزاحم» به‌کار برده نشود و این عبارت به «صنوف فنی» اصلاح شود، چرا که کاسب حبیب‌الله است و پیامبر اکرم(ص)، کسی را که برای تأمین هزینه‌های زندگی از خانه خارج شود و عصر به منزل نیاید، هم‌سطح شهید دانسته‌اند؛ لذا منزلت کسب روزی حلال تا این اندازه بالاست و مزاحم دانستن این مشاغل بسیار مذموم است و باید اصلاح شود.

وی همچنین با تأکید بر ظرفیت همکاری رؤسای اتاق‌های اصناف در بهبود وضعیت شهرک‌های صنفی، تصریح کرد: در جلسه‌ای که با وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتیم بر این مهم تأکید و پیشنهاد شد که حداقل در 10 شرکت شهرک صنفی یا صنعتی اولویت‌دار، رؤسای اتاق‌های اصناف آن مرکز استان به‌عنوان عضو غیرموظف در هیئت مدیره همکاری کنند. از سوی دیگر، یکی از اعضای هیئت رئیسه اتاق اصناف ایران یا خود بنده نیز عضو هیئت مدیره کشوری خواهیم بود تا اگر در یکی از شهرستان‌ها چالشی پیش بیاید، از آن جایگاه بتوان مورد رسیدگی قرار داد، این روش به «جهش تولید با مشارکت مردم» که از سوی مقام معظم رهبری (مدّ ظلّه) به‌عنوان شعار سال 1403 مطرح شده است، کمک شایانی خواهد کرد.

توزیع کالای اساسی توسط اصناف

وی بیان کرد: مشکلات عدیده‌ای امروز در حوزه توزیع کالاهای اساسی وجود دارد که نشئت‌گرفته از مافیایی است که در نظام توزیع پیش آورده‌اند و اجازه نمی‌دهند که اصناف به این حوزه ورود پیدا کنند و توزیع را سامان دهند. خوشبختانه طی تفاهم‌نامه‌ای که اتاق اصناف ایران با وزارت جهاد کشاورزی امضا کرده است، قرار شد این تابو شکسته شود، اما اجرای آن با مباشرت اتحادیه، از یک سو هزینه‌‌آور است و از سوی دیگر مشکلات مالیاتی برای اتحادیه‌ها پیش می‌آورد، ما نمونه موفقی را در کرمانشاه اجرا کرده‌ایم که می‌تواند به‌عنوان الگو به سایر اتاق‌ها معرفی شود، اما لازم است توزیع کالای اساسی توسط اصناف از سوی ستاد تنظیم بازار کشور تصویب و ابلاغ شود.

پیشنهاد آزادسازی نرخ نان و واریز یارانه به حساب سرپرستان خانوار

رئیس اتاق اصناف ایران همچنین به موضوع نان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه بیشترین میزان قاچاق معکوس (قاچاق از کشور به بیرون مرزها) پس از سوخت، متعلق به آرد است و نیز ازآن‌جایی که کیفیت آرد و نان در جای‌جای کشور متفاوت است، لذا پیشنهاد ما آزادسازی نرخ نان و واریز یارانه به حساب سرپرستان خانوار است، اما با توجه به موضوعات مهم حوزه نان، به‌تازگی کارگروه آرد و نان در اتاق اصناف ایران تشکیل شده است که اعضای آن متشکل از فعالان همین حوزه از شهرستان‌های مختلف هستند، همچنین به‌زودی نشستی با معاون اول رئیس جمهور خواهیم داشت تا به موضوعات تخصصی این صنف رسیدگی شود.

صفایی درخصوص تسهیلات بانکی نیز گفت: طبق سنوات گذشته اگرچه برخی از صنایع، زیان انباشته دارند، اما همواره تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی اختصاص یافته است، اما در زمان حاضر، بانک‌ها پیشنهادات جدیدی برای ارائه تسهیلات به اصناف دارند، چراکه بازگشت تسهیلات و پرداخت اقساط توسط اصناف معمولاً 100 درصد است؛ مگر مورد خاصی پیش بیاید. بنگاه‌های صنفی تولیدی قابلیت رقابتی دارند لذا امسال حتماً باید مورد توجه بانک‌ها قرار گیرند.

تعطیل‌کردن روزهای پنجشنبه نوعی «خودتحریمی» است
رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص تعطیلی روزهای «پنجشنبه» نیز گفت: ما اصناف نیاز به مراودات لحظه به لحظه با دنیا داریم و تعطیلی «پنجشنبه‌ها»، منجر به  این می‌شود که چهار روز در ایام هفته این بازار را از دست بدهیم و این طرح، به‌نوعی به خودتحریمی‌ها می‌افزاید؛ لذا پیشنهاد اتاق اصناف ایران، این است که به‌جای روز «پنجشنبه»، روز «شنبه» تعطیل شود، موضع اتاق اصناف ایران دراین‌باره مشخص است و پس از دسته‌بندی کردن اطلاعات لازم، این موضوع را به کمیسیون اجتماعی مجلس و ریاست محترم مجلس شورای اسلامی اعلام خواهیم کرد.
امیدواریم که در سال پیشِ‌رو، مجموعه دولت و مجلس همکاری بیشتری با اصناف داشته باشند تا همه با هم در مسیر تحقق شعار سال تحت عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» حرکت کنیم.