تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : جامعه
لینک : econews.ir/5x3655950
شناسه : 3655950
تاریخ :
رئیس سازمان محیط زیست: مالچ پاشی نفتی برای همیشه از دستور کار خارج شد اقتصاد ایران: رئیس‌ سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه " مالچ پاشی نفتی برای همیشه از دستور کار خارج کرده ایم" گفت: استفاده از مالچ های مطابق استانداردهای محیط زیست تولید شرکت های دانش بنیان داخلی به سازمان منابع طبیعی تکلیف شده است.

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران ، «علی سلاجقه» معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست پاسخگویی برخط مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری که پنجمین حضور وی در این نشست های مردمی بود در پاسخ به درخواست شهروندی از یکی از شهرستان‌های غرب استان تهران درباره برنامه‌های دولت برای رفع آلودگی آب، هوا و خاک و درنتیجه غذای مردم که ممکن است به تضعیف سیستم ایمنی مردم منجر شود و همزمان مسئولیت یک شرکت مشاور سنجش آلایندگی محیط زیست را در اختیار دارد گفت: بحث تصفیه‌خانه آلاینده‌های فاضلاب صنعتی استان‌های تهران و البرز را پیگیری کرده‌ایم تا ساماندهی شود.

وی افزود: ۲۰۰ واحد در شهرک صنعتی اشتهارد هستند که پیش تصفیه فاضلاب خود را اجرایی نمی کردند که با پیگیری های قضایی ملزم شدند این کار را انجام دهند. در ۲۸ فروردین امسال سی او دی پساب صنعتی این منطقه که به رودخانه شور ورود می کند، به زیر هزار کاهش یافته و کاملا شفاف شده است. همچنین موارد آلاینده شهرک چرم این منطقه و رفع بوی نامطبوع آن هم پیگیری شده است؛ یکی دو واحد که دستورات را اجرا نمی کردند، با ورود دادستان البرز به این موضوع، پلمب شدند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره درخواست ارائه طرح تصفیه از سوی یکی از شهروندان گفت: با مدیرکل محیط زیست خوزستان هماهنگ شده تا طرح شما ارائه شود.

پاسخ سلاجقه به منتقدان طرح کاشت یک میلیارد درخت

معاون رئیس جمهور سپس پاسخگوی بانوی مطالبه گر محیط زیست از ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان تهران درباره انتقاد از طرح کاشت میلیارد درخت غیر مثمر بود.

وی ادامه داد: از نظر محیط زیست همه درختان مثمر هستند چون مولد اکسیژن هستند محیط زیست ناظر طرح اجرای کاشت یک میلیارد درخت است و هر فعالیتی برای محیط زیست باید از سوی سازمان کنترل شود از هوش مصنوعی استفاده کرده ایم و همه گونه ها بررسی می شود، با این حال در عرف مطرح شده که انچه انسان مصرف می کند مثمر است اما از نظر ما هر نوع پوشش گیاهی مثمر است.

سلاجقه در ادامه بیان کرد: باغ ملی گیاه‌شناسی سرمایه ملی است از سوی دیگر هم حق شماست که خانه‌دار شوید؛ لذا این پروژه چند سال است که به چالش تبدیل شده است با این حال پرونده حقوقی مذکور به صورت چندوجهی در حال بررسی است؛ باغ ملی گیاه‌شناسی در منطقه استراتژیک غرب تهران از نظر محیط زیستی واقع شده است، ممکن است مجتمع مسکونی نیروهای مسلح با عوض و معوض برطرف شود اما از جنبه محیط زیستی، این باغ ملی گیاه‌شناسی یک نمونه اکولوژیک است. ضمن اینکه از ابتدای شروع به ساخت مجتمع مسکونی مورد نظر، هشدارهای محیط زیستی داده شده بود؛ مجموعه باغ ملی گیاه‌شناسی متعلق به منابع طبیعی است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به درخواست یکی از شهروندان درباره حوضه آبریز دریاچه ارومیه و استفاده از آب های سطحی و زیرسطحی این حوضه آبریز برای کشاورزی تصریح کرد: امسال برای اولین بار وزارت نیرو پای کار آمد و رهاسازی آب سدها انجام شد و دریاچه ارومیه سرحال شده است. زمان رهاسازی آب سد برای ما مهم است تا اولا زمانی باشد که کشاورزان از آن استفاده نکنند و ثانیا سر تالاب به ما تحویل شود.

سلاجقه بیان کرد: فاز نخست احیای دریاچه ارومیه که سخت افزاری بود تقریبا تمام شده و تنها تکمیل تصفیه خانه فاضلاب تبریز باقی مانده است در فاز بعدی که مدیریت نرم افزاری است و بحث الگوی کشت، مدیریت چاه های غیر مجاز و ... در دست اجراست با ورود وزیر جهاد به این موضوع، امیدواریم روزهای خوبی در انتظار دریاچه باشد.

وی با بیان اینکه نشست های ما با سمن های محیط زیستی بسیار خوب پیش رفته، خاطر نشان کرد: از ظرفیت های مردمی در این خصوص استقبال می کنیم سعی می کنیم برای دریاچه ارومیه یک نشست با حضور همه سمن‌ها برگزار کنیم تا آمار دقیق از پیشرفت طرح در اختیار مردم قرار داده شود.

سلاجقه در پاسخ به درخواست آخانی استاد محیط زیست دانشگاه تهران که از برخورد یگان حفاظت محیط زیست یکی از استان های جنوبی نسبت به پژوهش در پوشش گیاهی یک منطقه حفاظت شده و مالچ پاشی نفتی غیر قانونی در آنجا انتقاد داشت گفت: من همان روز این موضوع را شنیدم و از شما که پژوهشگر محیط زیست عذرخواهی می کنم من می دانم که شما مدرس پوشش های گیاهی هستید و استادتمام محیط زیست دانشگاه تهران هستید و اگر عکس و فیلم از پوشش گیاهی گرفته می شود، برای پژوهش در این حوزه است.

وی درباره مالچ پاشی گفت: قبلا دو نوع مالچ دوستدار محیط زیست به سازمان منابع طبیعی معرفی کردیم که ماحصل تولید شرکت های دانش بنیان داخلی است، تولید این شرکت ها باید اقتصادی هم باشد اما منابع طبیعی اجرا نکرد لذا به صورت دستوری ورود کردیم و اعلام کردیم باید از مالچ های دوستدار محیط زیست استفاده شود.

سلاجقه سپس در گفتگو با مدیرکل محیط زیست خوزستان درباره مالچ پاشی در این استان خواستار توضیح شد که به گفته این مقام مسئول مالچ مطابق محیط زیست را به سازمان منابع طبیعی معرفی کردیم که باید جایگزین مالچ نفتی وکیوم باتوم شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در قانون بودجه اعتبار برای مالچ دیده شده بود و دستگاه مربوطه مالچ را خریداری کرده بود و می خواست استفاده کند. مالچ پاشی نفتی برای همیشه از دستور کار خارج کرده ایم؛ مالچ های نفتی در مناطقی که هیچگونه پوشش گیاهی و جانوری ندارد و با مناطق دارای جمعیت انسانی فاصله بسیار زیادی دارد، پاشیده می شود این آخرین مرحله ای بود که مالچ نفتی پاشیده شد.