تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : استانها
لینک : econews.ir/5x3652607
شناسه : 3652607
تاریخ :
رصد و پایش اراضی کشاورزی ۳۰ استان با ماهواره اقتصاد ایران: فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی با اشاره به آمادگی کامل این یگان‌ در سراسر کشور برای جلوگیری از تغییر کاربری و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی از رصد و پایش هوشمند اراضی کشاورزی از طریق تصاویر ماهواره‌ای در ۳۰ استان کشور خبر داد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران  به نقل از سازمان امور اراضی کشور، فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی از آمادگی کامل این یگان‌ها در سراسر کشور برای جلوگیری از تغییر کاربری و ساخت‌وسازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی خبر داد.

سرهنگ اکبر امینی اظهارداشت: قبل از آغاز تعطیلات نوروزی نشست وبیناری با فرماندهان یگان حفاظت اراضی کشاورزی استان‌ها برگزار شد و اهمیت فعالیت مضاعف اکیپ‌های کشیک در ایام تعطیلات نوروز برای آنان تشریح شد، همچنین طی نامه‌ای به همه استان‌ها خواستار تشدید نظارت ها برای جلوگیری از هرگونه تغییر کاربری وساخت وسازهای غیر مجاز دراراضی کشاورزی شدیم.

وی با اشاره به نقش مشارکت مردم برای حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی افزود: نتیجه این اقدامات افزایش 43 درصدی اخبار دریافتی از طریق سامانه شبانه روزی  131 و افزایش 27 درصدی شناسایی تغییر کاربری غیرمجاز در اراضی کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده است.

سرهنگ امینی اضافه کرد: رصد وپایش هوشمند اراضی کشاورزی از طریق تصاویر ماهواره‌ای در 30 استان کشور نیز انجام می‌شود که تاثیر بالایی در شناسایی به موقع تغییر کاربری‌ها دارد.

فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی گفت: قبل از شروع تعطیلات تفاهم‌نامه‌ای نیز بین یگان‌های حفاظت اراضی کشاورزی سازمان امور اراضی،  محیط زیست،  سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری و سازمان ملی زمین و مسکن منعقد شد تا گشت‌های حفاظت این سازمان‌ها به صورت مشترک تغییر کاربری وساخت وسازهای غیرمجاز را گزارش و یک هم‌افزایی برای حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی و ملی ایجاد کنند.

وی ادامه داد: درحال حاضر 385  خودروی گشت یگان حفاظت از اراضی کشاورزی در سراسر کشور فعال است و عملکرد یگان‌های حفاظت استان‌ها به صورت مستمر هم از طریق سامانه‌های موجود و هم از طریق حضور در استان‌ها بررسی و نظارت می‌شود تا بهترین عملکرد در ایام تعطیلات نوروزی ارائه شود.

سرهنگ امینی در پایان خاطرنشان کرد: خط ارتباطی 131 به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارش‌های مردمی در مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی است و این یگان با تمام توان از هرگونه ساخت وساز غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی جلوگیری خواهد کرد.