تنظیمات
تصویر
مشخصات خبر
اندازه فونت :
چاپ خبر
شاخه : سیاست
لینک : econews.ir/5x3652387
شناسه : 3652387
تاریخ :
گزارش رئیس ایرانی مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر اقتصاد ایران: نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گزارشی به نشست ۵۵ شورای حقوق بشر این سازمان ارائه کرد.
به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، علی بحرینی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران و رییس مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر، گزارش این نشست در سال 2023 را امروز پنج شنبه 2 فروردین 1403 به نشست 55 شورای حقوق بشر ارائه کرد.

بحرینی در گزارش خود به شورای حقوق بشر گفت: نشست مجمع اجتماعی 2023 با استقبال گسترده و حضور نمایندگان دولت‌ها، سازمان های مردم نهاد، مراکز علمی و پژوهشی و فعالان موضوعات مختلف حقوق بشری برگزار گردید و مباحث عمیقی در خصوص چالش‌هایی که جهان در ارتباط با نقش علم و فن آوری و نوآوری در ارتقاء حقوق بشر با آن روبروست، انجام شد.

رئیس ایرانی مجمع اجتماعی شورای حقوق بشر افزود: شرکت کنندگان در این نشست اذعان داشتند که حق بهره مندی از مزایای پیشرفت علمی و کاربرد آن از حقوق اساسی بشر است. علم، فن آوری و نوآوری نقش اساسی در غلبه بر چالش های جهانی، امکان تحقق سایر حقوق بشر، و تقویت بهبود پایدار پس از همه گیری کرونا دارد. دسترسی برابر و به اشتراک گذاری جهانی، برای بهره مندی همه از این حق حیاتی هستند.

بحرینی در گزارش خود همچنین گفت: ملی‌گرایی علمی، اقدامات قهری یکجانبه و انحصار مالکیت معنوی می‌تواند اشتراک‌گذاری علم، فن آوری و نوآری را محدود کند و منجر به موانع مهم‌تری برای تحقق حقوق بشر شود.

سفیر و نماینده دائم ایران با اشاره به توصیه هایی که نشست مجمع اجتماعی 2023 خطاب به دولت ها داشته است از جمله گفت: از جمله توصیه هایی نشست مجمع اجتماعی این بود که دولت‌ها باید از رفع موانع ارتقای سواد دیجیتال، مانند اقدامات اجباری یک‌جانبه، حمایت کنند و از سیاست هایی که دسترسی جهانی به کالاها و خدمات دیجیتال را اعطا می‌کنند، محافظت کنند.